NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE
Poland matters
1158 views
POLITYKA 2019
778 views
JACK CALEIB BEZ BLOKADY
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Pfizer / BioNTech rozpoczyna eksperyment szczepień na 4000 ciężarnych kobiet ☀Autor Gabi☀
PIOTR RYBAK OCENIA SZANSE KANDYDATÓW NA POLITYKÓW
BARDZO WAŻNE: Andy Choinski "Zgadnij, co jest w szczepionkach" | Polski lektor oraz polskie napisy Cz. 1 do 3 ☀ OSTATNIE  VIDEO SZOKUJĄCE!! Autor Gabi☀
MARCIN BUSTOWSKI - JEGO PARTIA POLITYCZNA - CZYLI O CO WALCZYMY I Z KIM WALCZYMY
Dlaczego Prezydent, Premier, Sejm, Senat, ZUS, Urząd Skarbowy, Policja, Wojsko, służby zarejestrowane są jako firmy? ☀Autor Gabi☀
Mam to w d...! Tak lekarz skomentował szpitalny skandal. Chodzi o..  ☀Autor Gabi☀
Policjanci przerażeni widmem odszkodowań, które mogą być zmuszeni wyrokami sądowymi wypłacić !!  ☀Autor Gabi☀
Polecieli do Meksyku, wycięto im organy? Jeden Polak zmarł, drugi jest w śpiączce  ☀Autor Gabi☀

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

NIEMIECKA DEKOMUNIZACJA PRZY OKAZJI LIKWIDACJI NRD – JAK TO ZROBIONO ŻE :-) SKUTECZNIE ZROBIONO

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

W wyniku dekomunizacji NRD z pracy usunięto blisko 2/3 sędziów. W Polsce środowisko miało „oczyścić się samo”

  

foto: Krzysztof Wojciewski / ms.gov.pl

Po 1989 roku Niemcy wyszli z bardzo racjonalnego założenia, iż warunkiem powodzenia transformacji ustrojowo-gospodarczej w NRD będzie dokonanie kompleksowej „dekomunizacji” państwowej służby cywilnej, w tym przede wszystkim oczyszczenie stanu sędziów i prokuratorów. W wyniku lustracji personalnej już w 1991 roku z pracą musiało się pożegnać 61,7 proc. sędziów i aż 67,8 proc. prokuratorów wywodzących się z NRD. Tymczasem w Polsce elity uznały, że „sędziowie oczyszczą się sami”, a pierwszy po 1989 roku rząd, który chciał ujawnić listę TW, został obalony.

Adam Strzembosz – który w latach 1989-1990 pełnił funkcję wiceministra sprawiedliwości, a potem był prezesem Sądu Najwyższego i przewodniczącym Trybunału Stanu (1990–1998) – na początku lat 90-tych powiedział, że „środowisko sędziów oczyści się samo”. Z jakiegoś powodu ówczesne elity prawnicze i polityczne uznały, iż nowotworzona III RP nie potrzebuje procesu ustawowej lustracji i dekomunizacji przedstawicieli stanu sędziowskiego i prokuratorskiego


       

Zupełnie inaczej do tematu podeszły elity tworzonych w tym samym czasie zjednoczonych Niemiec. Tam uznano, iż warunkiem powodzenia transformacji ustrojowo-gospodarczej w NRD będzie dokonanie kompleksowej „dekomunizacji” państwowej służby cywilnej. Chodziło nie tylko o urzędników i pracowników administracji, ale również policjantów, prokuratorów i sędziów, którzy pracowali na rzecz komunistycznego reżimu.

Na skutek lustracji personalnej dokonanej przez komisje do spraw powoływania sędziów oraz komisje do spraw nominacji prokuratorów, do 1991 roku z pracą musiało się pożegnać 61,7 proc. sędziów i aż 67,8 proc. prokuratorów wywodzących się z NRD. Celem tej „czystki” było całkowite wyeliminowanie z życia publicznego wszystkich tych prawników, którzy przed 1989 rokiem orzekali lub oskarżali na podstawie prawa karnego w sprawach politycznych.

W kontekście niemieckiego podejścia do dekomunizacji wymiaru sprawiedliwości oraz faktu, iż w bardzo krótkim czasie (bo w zaledwie 2 lata) udało się w Niemczech odsunąć od władzy zdecydowaną większość NRD-owskich sędziów i prokuratorów, warto podkreślić, że w podobnym okresie w Polsce (1992 rok) nasz Trybunał Konstytucyjny orzekał, iż ujawnienie listy tajnych współpracowników SB jest… niezgodne z konstytucją.

Z resztą przez cały okres trwania III RP polscy sędziowie nie specjalnie kwapili się do wyrażania zgód w zakresie pociągania do odpowiedzialności karnej swoich kolegów, którzy np. w stanie wojennym skazywali na kary więzienia ludzi mających odwagę ze zbrodniczym systemem walczyć. Przykład? Ot choćby w miarę świeża sprawa SND 1/15 zakończona uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 7 lipca 2015 r. Prokurator IPN wystąpił do Sądu Dyscyplinarnego Sądu Najwyższego z wnioskiem o wydanie zezwolenia na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej PRL-owskiego sędziego L.N. (dane tej osoby zostały utajnione przez SN), który jako funkcjonariusz państwa komunistycznego będąc sędzią sądu dopuścił się zbrodni komunistycznej polegającej na bezprawnym pozbawieniu wolności P.K. (dane również utajnione) i skazaniu go na karę 6 lat pozbawienia wolności, którą P.K. odbywał, pomimo tego, że czyn którego popełnienie mu przypisano nie był przez prawo zabroniony w czasie jego popełniania. Co robi Sąd Najwyższy w 2015 roku? – Odmawia udzielenia zezwolenia na pociągnięcie PRL-owskiego sędziego (w stanie spoczynku) do odpowiedzialności karnej za wskazany powyżej czyn.


Uwzględniając standardy niemieckie sędzia L.N. powinien z hukiem wylecieć z zawodu tuż po 1989 roku, a jego odpowiedzialność za czyny popełnione w czasie stanu wojennego nie powinna budzić wątpliwości. Niestety, polskie elity po okrągłym stole zdecydowały, iż przedstawiciele władzy sądowniczej będą się „sami oczyszczać” i nikt im w tym nie będzie specjalnie pomagał. Efekty są takie, że w Niemczech po członkach NRD-owskiego establishmentu nie ma dziś praktycznie śladu. W Polsce – mówiąc słowami znanego publicysty – PRL-owski establishment nie tylko ugruntował swoją pozycje, ale również zdążył się „zreprodukować”.

Źródło: „Dekomunizacja” administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości i policji (OMP.org.pl)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: