DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Libijski premier niewzruszony atakiem Tripoli

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

CAIRO (AP) – piątek premier libijskiego rządu wspieranego przez ONZ zlekceważył groźby swojego rywala, dowódcy samozwańczej armii prowadzącej miesięczną ofensywę w celu schwytania stolicy Trypolisu jako „godziny zero” bitwy zaczęła.

Premier Fayez Sarraj wezwał Libijczyków, by zgromadzili się wokół niego w obronie narodu.

Wezwanie Sarraj przyszło dzień po tym, jak gen. Khalifa Hifter z samozwańczej Libijskiej Armii Narodowej ogłosiła ostateczną „decydującą bitwę” o odebranie Trypolisu rządowi wspieranemu przez ONZ Sarraj. „Minęła godzina zero” – powiedział Hifter w telewizyjnym przemówieniu pod koniec czwartku.

Od 2015 r. Rozdarta wojną Libia jest podzielona między dwa rządy, jeden na wschodzie i drugi na zachodzie, z siedzibą w Trypolisie i wspierany przez ONZ, a także Włochy, Turcję i Katar.

W kwietniu wschodnia armia Hiftera, wspierana przez Francję, Rosję i najważniejsze kraje arabskie, w tym Egipt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Arabię ​​Saudyjską, rozpoczęła atak na stolicę.

Po prawie ośmiu miesiącach walk siły Khalify nie zajęły Trypolisu, ale zostały powstrzymane na południowych obrzeżach miasta, zamiast tego oblegając stolicę Libii. W impasie walk do tej pory zginęło ponad 1000 osób, głównie kombatantów. Dziesiątki tysięcy cywilów zostało przesiedlonych.

W filmie opublikowanym na stronie libijskiego rządu na Facebooku Sarraj odrzucił twierdzenie Hiftera o nowym popychaniu jako „kłamstwa” i „urojenia” i powiedział, że jego siły już „nauczyły najeźdźców lekcji”.

„Wzywam was, byście skupili się na projekcie państwa obywatelskiego i wykazali się wiarą w nasze prawo do budowy państwa opartego na instytucjach, rządach prawa i wolnościach” – powiedział Sarraj. „Libia może stać się jedynie oazą wolności i demokracji”.

Od czasu wybuchu walk Sarraj przedstawiał się jako przywódca demokratyczny, który stara się udaremnić rzekome próby rywalizacji o ustanowienie dyktatury wojskowej w Libii. Tymczasem Hifter argumentował, że jego operacja wojskowa ma na celu oczyszczenie stolicy radykalnych bojówek sprzymierzonych z rządem Sarraj.

Ostatnie oświadczenia Hiftera i Sarraj pochodzą z podwyższonego napięcia między dwiema walczącymi stronami po tym, jak rząd Sarraj podpisał porozumienie w sprawie bezpieczeństwa i umowę morską z Turcją w zeszłym miesiącu. Na początku tego tygodnia turecki prezydent Recep Tayyeb Erdogan powiedział, że umowa daje jego krajowi prawo do wysyłania żołnierzy do Libii w celu odparcia sił Hiftera z Trypolisu.

Szef delegacji UE ds. Stosunków z krajami Maghrebu, Andrea Cozzolino, powiedziała w piątek, że jest zaniepokojona groźbami Hiftera i ostrzegła, że ​​nowa ofensywa doprowadzi „tylko do większych cierpień dla libijskiej ludności cywilnej, która już zapłaciła wysoką cenę. ”

„Wzywam Unię Europejską i całą społeczność międzynarodową do potępienia takich gróźb i podjęcia wszelkich niezbędnych środków, aby zapobiec rozlewowi krwi” – powiedziała w oświadczeniu opublikowanym na oficjalnej stronie internetowej Parlamentu UE.

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: