DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

13 grudnia w Historii Kresów

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.

1867 – zmarł Artur Grottger – polski malarz, jeden z czołowych przedstawicieli romantyzmu w malarstwie polskim, ilustrator, rysownik, znany z cyklu „kartonów” o Powstaniu Styczniowym. Pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim. Urodził się w 1837 r. w Ottyniowicach na Podolu. Przeczytaj o jego życiu i twórczości.

„Przejście przez granicę”. Obraz Artura Grottgera

1575 – Anna Jagiellonka została w Warszawie wybrana w wolnej elekcji królem Polski i wielkim księciem litewskim, a dzień później stronnictwo szlacheckie pod przewodnictwem Jana Zamoyskiego uznało ten fakt, przydając jej na małżonka Stefana Batorego.

1898 – we Lwowie urodził się Henryk Wereszycki – polski historyk, profesor. Żołnierz Legionów i POW, uczestnik wojny polsko – bolszewickiej i kampanii wrześniowej. Ukończył Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie. Zmarł w 1990 r.

1923 – Polska uznała ZSRR.

1927 – rozporządzeniem prezydenta RP odcień czerwieni na fladze Rzeczypospolitej Polskiej zmieniono z karmazynu na cynober.

1930 – w Borysławiu urodził się Zdzisław Leśniak – polski aktor, występował m.in. w Kabarecie „Koń” i Kabarecie Starszych Panów.

1933 – w Wilnie urodziła się Natasza Zylska – jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek lat 50-tych. Zmarła w 1995 r.

1941 – na zesłaniu w Urdżar koło Semipałatyńska zmarł Franciszek Jossé – polski działacz państwowy, urzędnik skarbowy. Pracownik Krajowej Dyrekcji Skarbu we Lwowie. Docent w Szkole Politechnicznej we Lwowie oraz wykładowca Wydziału Prawa Uniwersytetu Lwowskiego.

1966 – zmarł Stanisław Mikołajczyk – polski polityk, działacz ruchu ludowego, premier Polski na uchodźstwie, minister rolnictwa, wicepremier. Uczestnik wojny polsko – bolszewickiej i wojny obronnej 1939 r. Jako premier RP na uchodźstwie bezskutecznie usiłował uzyskać porozumienie z ZSRR dotyczące polskiej granicy wschodniej (nie zdając sobie sprawy, że decyzje ws. granicy wschodniej i tzw. rekompensaty terytorialnej zapadły za plecami Polaków już na spotkaniu tzw. wielkiej trójki podczas konferencji teherańskiej w 1943 r.). Po odkryciu tego faktu pod koniec 1944 r. podał się do dymisji.

Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 13 grudnia

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: