DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Podatek VAT po śmierci przedsiębiorcy. Zaskakujące rozwiązanie w prawie

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Jeżeli przedsiębiorca odliczył VAT od towarów, a przed śmiercią ich nie sprzedał, to jego spadkobiercy będą musieli uiścić daninę. Tak wynika ze znowelizowanych

Podatek VAT spadkobierca musi zapłacić od wszystkich towarów, od których przedsiębiorca go odliczył.

(iStock.com)

Podatek VAT spadkobierca musi zapłacić od wszystkich towarów, od których przedsiębiorca go odliczył.

Zaskakujące rozwiązanie jest pokłosiem wprowadzenia nowego podmiotu – przedsiębiorstwa w spadku, o czym informuje „Dziennik Gazeta Prawna”. Na celu ma ono kontunuowanie rozliczeń podatkowych zmarłego przedsiębiorcy, m.in. z tytułu VAT, podatku dochodowego, czy akcyzy.

Przedsiębiorstwem w spadku powinien zarządzać zarządca sukcesyjny. Może go powołać przedsiębiorca przed swoją śmiercią albo np. spadkobierca ustawowy, jeżeli biznesmen nie zdążył tego zrobić.

Problem zaczyna się, kiedy zarządca sukcesyjny nie zostanie powołany w podanym przez ustawę terminie. Po jego upłynięciu powstają konsekwencje podatkowe, takie jak np. remanent likwidacyjny (spis z natury) i… zapłata VAT od niesprzedanych towarów, od których danina była odliczona przy nabyciu.

Kto musi sprostać owym podatkowym konsekwencjom? Spadkobierca. Tak stwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w jednej ze spraw. Kobieta chciała przejąć działalność po zmarłej matce, ale nie powołała w ustawowym terminie zarządcy sukcesyjnego.

Jak podaje dziennik, wskazała przy tym, że skoro złożyła oświadczenie o kontynuowaniu działalności zmarłej, to towary oraz środki trwałe, nabyte przez firmę matki, nadal są i będą przedmiotem dostawy opodatkowanej VAT. Jedyną różnicą jest to, że nabyła je matka, następnie trafiły do przedsiębiorstwa w spadku, a obecnie są w firmie spadkobierczyni. Firma ta kontynuuje działalność gospodarczą po matce.

Obowiązkowy split payment w budowlance. Ekspert ostrzega: sztuczne dzielenie faktur to wielkie ryzyko

Dyrektor wskazał, że wobec niepowołania zarządcy sukcesyjnego, na spadkobierczyni ciąży obowiązek sporządzenia spisu z natury (remanentu likwidacyjnego). Obejmuje zarówno niesprzedane towary, jak i środki trwałe oraz wyposażenie – wszystko, od czego zmarła matka odliczyła VAT.

Wyjaśnił przy tym, że VAT od środków trwałych objętych spisem należy zapłacić tak, jak od ich sprzedaży. Nie ma znaczenia tutaj nawet fakt, że od ich sprzedaży minął okres korekty podatku naliczonego.

We wrześniu weszły w życie nowe obowiązki dla podatników VAT.

Podatek VAT. Do końca roku zapłata na rachunek spoza wykazu bez kar

Powołał się przy tym na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE, który wskazał, że jeśli podatnik zatrzymał towary, a wcześniej odliczył od nich VAT, to należy uznać to za odpłatną dostawę podlegającą opodatkowaniu. Nawet w przypadku tego, gdy są to środki trwałe i upłynął okres korekty VAT naliczonego.

– Jeśli działalność gospodarcza jest kontynuowana przez spadkobiercę, to nie powinno być w ogóle mowy o spisie z natury i VAT, bo nie dochodzi do konsumpcji towarów i środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa. Opodatkowanie przy spisie naruszałoby zasadę neutralności VAT – tłumaczy Jan Czerwiński, starszy menedżer podatkowy w kancelarii DZP, w rozmowie z „DGP”

Zmiany w podatku VAT wchodzą od 1 września

Zmiany w podatkach. Nowy miesiąc, nowe obowiązki

– Skoro podatniczka przejęła całe przedsiębiorstwo, to w ogóle nie powinien powstać problem remanentu likwidacyjnego i jego opodatkowania – wtóruje Grzegorz Maślanko, radca prawny i partner w Grant Thornton, cytowany przez dziennik.

 
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: