DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Farbowanie i prostowanie włosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Dbanie o urodę jest nie tylko czasochłonne, ale też, jak się okazuje, niebezpieczne dla zdrowia. Według nowych badań, kobiety, które często farbują i chemicznie prostują włosy, są bardziej narażone na zachorowanie na nowotwór piersi.

Farbowanie i prostowanie włosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi!Warto zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego ze stosowaniem różnych preparatów do włosów, jest jednak zbyt wcześnie, by uznać farbę do włosów czy środki prostujące za bezpośrednią przyczynę raka. (Fot. Getty Images)

Dla urody trzeba czasem cierpieć. Ale choć kobiety przyzwyczajone są do spędzania wielu godzin na rozmaitych zabiegach upiększających – czasem nieprzyjemnych, a nawet bolesnych – okazuje się, że pogoń za atrakcyjnym wyglądem może się skończyć poważną chorobą.

Jak donoszą amerykańscy uczeni, powszechnie stosowane farby do włosów i chemiczne środki prostujące mogą prowadzić do podwyższenia ryzyka zachorowania na raka piersi.

Niebezpieczne składniki farb to aminy aromatyczne, które mogą prowadzić do uszkodzenia DNA w tkance piersi. (Fot. Getty Images)

Naukowcy od lat próbują ustalić wpływ farbowania włosów na zdrowie kobiet. Już we wcześniejszych badaniach zauważono związek między stosowaniem farb a występowaniem nowotworów, ale wyniki nie były jednoznaczne.

Według American Cancer Society najbardziej wiarygodne dane wskazują na niewielki wzrost ryzyka raka pęcherza u pracowników salonów fryzjerskich. Podobnie jest z danymi na temat skutków prostowania włosów.

Podczas gdy obszerny raport wykorzystujący dane zbierane od połowy lat 90. XX w. nie wykazał związku między prostowaniem włosów a rakiem piersi, inne, nowsze badania sugerują, że owszem, w niektórych przypadkach ryzyko może być w istocie wyższe, z uwagi na obecność rakotwórczego formaldehydu.

Farby do włosów zawierają ponad 5 tysięcy różnych związków chemicznych, ale wyodrębnienie tych szkodliwych nie jest łatwe. (Fot. Getty Images)

Zupełnie nowe światło na to zagadnienie rzucają jednak wyniki badania opublikowane niedawno w „International Journal of Cancer”. Uczeni z National Institutes of Health i National Institute of Environmental Health Sciences donoszą, iż popularne wśród kobiet zabiegi chemicznego prostowania i trwałego farbowania włosów powodują wzrost ryzyka zachorowania na raka piersi.

Podczas trwającej osiem lat obserwacji naukowcy przeanalizowali dane zebrane od 46 700 Amerykanek w wieku od 35 do 74 lat. Pod uwagę wzięli informacje dotyczące zdrowia, stylu życia (w tym stosowania rozmaitych preparatów do włosów) oraz dane demograficzne.

Naukowcy odkryli, że kobiety, które regularnie farbowały włosy były o 9 proc. bardziej narażone na wystąpienie raka piersi niż te, które włosów nie farbowały. Jeszcze niebezpieczniejszym zabiegiem jawi się chemiczne prostowanie włosów – u uczestniczek, które stosowały co kilka tygodni środki prostujące, stwierdzono aż o 30 proc. większe ryzyko wystąpienia raka piersi.

Nie ma powodu do rezygnacji z prostych zabiegów domowych. Naukowcy twierdzą, że to chemiczne środki prostujące mogą prowadzić do podwyższenia ryzyka zachorowania na raka piersi. (Fot. Getty Images)

Dr Nisha Unni, adiunkt hematologii i onkologii w University of Texas Southwestern Medical Center, nazywa to odkrycie „przełomowym”. Zauważa ona jednak, że badanie nie mogło wyodrębnić wszystkich czynników wpływających na podwyższenie ryzyka raka piersi, jak choćby wiek.

Nowotwory rozwijają się wszak najczęściej w miarę starzenia się – a związane z wiekiem siwienie zwykle skłania kobiety do częstszego farbowania włosów.

„Farba do włosów zawiera ponad 5 tysięcy różnych związków chemicznych, które ciągle się zmieniają. Niektóre związki są bardziej rakotwórcze niż inne, a wyodrębnienie ich nie jest łatwe” – zaznacza Alexandra White, epidemiolożka z National Institute of Environmental Health Sciences i jedna z autorek badania.

Uczona dodaje, że najprawdopodobniej szczególnie niebezpieczne w kontekście nowotworu składniki farb to aminy aromatyczne, które, jak wykazano, mogą prowadzić do uszkodzenia DNA w tkance piersi.

Naukowcy od lat próbują ustalić wpływ farbowania włosów na zdrowie kobiet. (Fot. Getty Images)

Chociaż warto zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego ze stosowaniem różnych urodowych preparatów, White twierdzi, że jest zbyt wcześnie, aby uznać farbę do włosów czy środki prostujące za bezpośrednią przyczynę raka, a co za tym idzie namawiać kobiety, by zrezygnowały z tych zabiegów.

„Na ryzyko nowotworu piersi wpływa wiele różnych czynników” – konstatuje uczona. Unikanie substancji chemicznych z pewnością wyjdzie nam jednak na zdrowie.

zrodlo:londynek.net

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: