NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE
Poland matters
1158 views
POLITYKA 2019
778 views
JACK CALEIB BEZ BLOKADY
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Pfizer / BioNTech rozpoczyna eksperyment szczepień na 4000 ciężarnych kobiet ☀Autor Gabi☀
PIOTR RYBAK OCENIA SZANSE KANDYDATÓW NA POLITYKÓW
BARDZO WAŻNE: Andy Choinski "Zgadnij, co jest w szczepionkach" | Polski lektor oraz polskie napisy Cz. 1 do 3 ☀ OSTATNIE  VIDEO SZOKUJĄCE!! Autor Gabi☀
MARCIN BUSTOWSKI - JEGO PARTIA POLITYCZNA - CZYLI O CO WALCZYMY I Z KIM WALCZYMY
Policjanci przerażeni widmem odszkodowań, które mogą być zmuszeni wyrokami sądowymi wypłacić !!  ☀Autor Gabi☀
Mam to w d...! Tak lekarz skomentował szpitalny skandal. Chodzi o..  ☀Autor Gabi☀
Polecieli do Meksyku, wycięto im organy? Jeden Polak zmarł, drugi jest w śpiączce  ☀Autor Gabi☀
!! 16.04.2020 pilne !!ZMIANY NA STRONIE !!! ODBLOKUJ TREŚCI I FILMY NA STRONIE M-FORUM -1 ROK , 90 DNI ,1 MIESIĄC ,1 TYDZIEŃ, 1 DZIEŃ-  INSTRUKCJA A.V

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Trudne czasy dla pracowników…

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Gdy PiS przejmował władzę, wiele mówiono o dobrej zmianie dla ludzi pracy. Minęły ponad 4 lata, a pozytywnych zmian wciąż nie widać, zaś na wielu obszarach rynku pracy doszło wręcz do regresu.

Sytuacja pracowników sfery budżetowej, a tym bardziej samorządowej wciąż jest fatalna. Pracownicy socjalni, nauczyciele, kuratorzy sądowi, pracownicy służby zdrowia wciąż zarabiają niewiele, a ci, którzy rozpoczynają pracę w zawodzie, otrzymują płace oscylujące wokół płacy minimalnej. Korzystnych zmian w Kodeksie Pracy nie widać, a gdy powstała rządowa komisja kodyfikacyjna prawa pracy, jej rekomendacje na wielu obszarach były mniej korzystne od tych, które obecnie obowiązują. Związki zawodowe wciąż mają bardzo ograniczone kompetencje, a zmiany w ustawie dowartościowały przede wszystkich duże centrale związkowe, z podporządkowaną rządowi Solidarnością na czele.

Skala umów niestandardowych nie tylko nie została ograniczona, ale wręcz wzrosła. W ciągu ostatnich lat rośnie skala samozatrudnienia, a Polska, obok Hiszpanii, jest unijnym liderem w liczbie umów na czas określony. Jedyną korzystną zmianą jest dość znaczny wzrost płacy minimalnej, ale rząd nie dba o warunki pracy w poszczególnych branżach, więc szybko rośnie odsetek pracowników zarabiających co najwyżej minimalne wynagrodzenie. Doszło też do fatalnej zmiany w spółkach skarbu państwa i przedsiębiorstwach państwowych, gdzie mamy do czynienia z niespotykaną dotąd skalą kolesiostwa, nepotyzmu i łamania praw pracowniczych. Od nowego roku nastąpi też dalsze zaostrzenie przepisów dotyczących handlu w niedziele. Niestety nie będzie ono oznaczać wyższych płac dla pracowników branży czy ograniczenia tygodniowego wymiaru czasu pracy, a jedynie wzmocnienie drobnego handlu, gdzie warunki pracy są najgorsze, a płace najniższe.

Expose nowego/starego premiera, Mateusza Morawieckiego było jasnym sygnałem, że rząd nie traktuje praw pracowniczych priorytetowo. W swoim wystąpieniu prezes rady ministrów nie przedstawił ani jednego całościowego rozwiązania dotyczącego rynku pracy. Najwyraźniej władza nie ma pomysłu, jak mogłaby poprawić sytuację ludzi pracy.

Na dodatek niestety już na początku nowej kadencji zaczęły się pojawiać pomysły antypracownicze. Kilka dni temu wiceminister finansów, Leszek Skiba zapowiedział uszczelnienie systemu świadczeń wypłacanych przez ZUS, co szczególnie ma dotyczyć zasiłków chorobowych. Zaproponował on, aby nowi pracownicy, którzy dopiero co zaczęli płacić składki, nie mieli prawa do płatnego L4 w pierwszych 90 dniach pracy. W przypadku własnej działalności gospodarczej ten okres trwałby dwa razy dłużej: 180 dni. Minister twierdzi, że nowe zasady korzystania z L4 ukróciłyby nadużycia, których dopuszczają się kobiety w ciąży czy pracownicy uciekający przed zwolnieniem. Druga propozycja ma wprowadzić zasadę, zgodnie z którą powstanie prawa do nowego okresu zasiłkowego następuje tylko w przypadku, gdy ponowne zachorowanie nastąpi po upływie 90 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy. Co to oznacza w praktyce? Między innymi odebranie części świadczeń dla osób leczących się onkologicznie lub mających przewlekłe problemy z kręgosłupem i stawami. Bardzo często ich stan zdrowia zmusza do częstych i długotrwałych zwolnień lekarskich. Po zmianach przepisów będą mieli prawo do kolejnych L4, ale zostanie im odebrane wynagrodzenie na czas choroby.

Rząd twierdzi, że uszczelnianie systemu zwolnień wiąże się z dużą skalą nieprawidłowości. Czy faktycznie tak jest? W całym 2017 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził blisko 500 tys. kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy, a w 25,1 tys. przypadków podjęto decyzję o wstrzymaniu dalszej wypłaty zasiłków chorobowych. W 2018 r. ZUS przeprowadził 496,3 tys. kontroli, a nieprawidłowości stwierdzono w 32,6 tys. przypadków. W pierwszym półroczu 2019 r. ZUS przeprowadził 324 tys. kontroli, w wyniku których wstrzymano wypłatę 21,1 tys. zasiłków chorobowych. Co to oznacza? Że skala kontroli jest bardzo duża, a odsetek stwierdzonych przypadków nieprawidłowości nie przekracza 7%. Tymczasem rocznie Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje zaledwie 70-80 tys. firm, a różne rodzaje nieprawidłowości dotyczą ponad 50% z nich, z czego, przykładowo, w 2017 r. 27% badanych podmiotów nie przestrzegało przepisów dotyczących płacy minimalnej, a ponad 10% firm co roku nie płaci pensji na czas. Mimo to skala kontroli pracowników rośnie, a PIP wciąż pozostaje niedofinansowana i rząd nie chce poszerzyć jej kompetencji.

Rośnie więc skala kontroli pracowników, a zarazem rząd coraz częściej mówi o potrzebie rozwiązań korzystnych dla przedsiębiorców. Biorąc pod uwagę zbliżające się spowolnienie gospodarcze, coraz więcej wskazuje na to, że druga kadencja rządów PiS będzie złą zmianą dla pracowników.

zrodlo:strajk.eu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.
CZERWONE

One thought on “Trudne czasy dla pracowników…

  1. ot i los ludu /sily roboczej w kapitalistycznej wolnosci ……od bezrobocia …do bezrobocia …robol zapierdala ponizej srodkow do przezycia i jeszcze ma przerwy w pracy nie raz wieloletnie . niech zyje wolnosc od pieniedzy …

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: