Sondaż: Amerykanie doceniają wagę spraw światowych, ale mało o nich wiedzą
Ostatnie wpisy Lala Koniecpolska (zobacz wszystkie)
- „Tych 9 przedmiotów ma moc przyciągania złej energii do Twojego domu” - 26 lutego 2021
- „Świadomość: nienawiść koroduje, miłość leczy i wzmacnia; Golden Ratio & Reality w / Phil & Max )” - 26 lutego 2021
- „Powstał czujnik do mierzenia poziomu stresu!!!” - 26 lutego 2021
- „Manifest w Dreźnie z roku 1882 przeciwko hegemonii żydowskiej” - 23 lutego 2021
- „Syjonistyczny plan Władzy Światowej – Lektura obowiązkowa.!!!” - 23 lutego 2021
Amerykanie doceniają znaczenie zagadnień międzynarodowych w ich życiu codziennym, ale niewiele o nich wiedzą, tak jak i o geografii politycznej współczesnego świata – wynika z sondażu przeprowadzonego przez renomowany Instytut Gallupa.
Sondaż „Wiedzy dorosłych Amerykanów o świecie” Instytutu Gallupa został przeprowadzony wśród ponad 2,6 tys. Amerykanów na zlecenie dwóch prestiżowych amerykańskich, pozarządowych, ponadpartyjnych organizacji: działającej od roku 1921 Rady Stosunków Zagranicznych (Council on Foreign Relations – CFR) i założonego w roku 1888 Narodowego Towarzystwa Geograficznego (National Geographic Society – NGS).
Zdecydowana większość mieszkańców USA uważa, że zagadnienia międzynarodowe powinny trafić do programu nauczania szkół średnich i wyższych. (Fot. Getty Images)
Zdecydowana większość respondentów – 88 proc. – mimo izolacjonistycznego nastawienia polityki „America First” („Ameryka przede wszystkim”) prezydenta Donalda Trumpa i jego administracji – uważa, że Stany Zjednoczone w rozwiązywaniu globalnych problemów powinny działać na arenie międzynarodowej we współpracy z innymi państwami, a tylko 6 proc. – że samodzielnie.
Wśród najważniejszych zagadnień międzynarodowych badani wymienili: handel międzynarodowy (29 proc.), nielegalną imigrację (26 proc.), zmiany klimatyczne (17 proc.) i terroryzm (12 proc.).
Tylko 3 proc. badanych, wśród ważnych zagadnień międzynarodowych, wymieniło utrzymanie takich sojuszy wojskowych jak NATO. Jednak zdecydowana większość badanych (75 proc.) prawidłowo wskazała, że głównym celem NATO w momencie jego powstania 70 lat temu było powstrzymanie agresji ze strony Związku Sowieckiego.
Podczas gdy 70 proc. ankietowanych wyraziło przekonanie, że zagadnienia międzynarodowe mają wpływ na ich codzienne życie i podkreśliło znaczenie popularyzacji wiedzy w tej dziedzinie, tylko niewiele więcej niż połowa z nich była w stanie prawidłowo odpowiedź na pytania dotyczące zagadnień międzynarodowych i geografii świata. Tylko 6 proc. odpowiedziało prawidłowo na przynajmniej 80 proc. pytań sondażu.
80 proc. uczestników sondażu uważa, że problemy polityki zagranicznej powinny być przedmiotem nauczania w szkołach średnich, a prawie 90 proc. opowiedziało się za włączeniem tych zagadnień do programów nauczania w szkołach wyższych.
„Znajomość geografii i geopolityki w coraz bardziej wzajemnie powiązanym współczesnym świecie ma obecnie większe znaczenie niż kiedykolwiek w amerykańskiej edukacji” – wskaza Richard Haas, prezes Rady Stosunków Zagranicznych (CFR), komentując wyniki sondażu.
„Dobrą wiadomością jest to, że Amerykanie chcą wiedzieć więcej o świecie. Dlatego organizacje takie CFR i National Geographic Society nasiliły swoje wysiłki, aby dotrzeć do szerszego grona Amerykanów” – dodał prezes CFR.