Julia Przyłębska i Samuel Pereira. / Źródło: trybunal.gov.pl/TVP Info

Na stronie internetowej Senatu ukazał się list sędziego Trybunału Konstytucyjnego Jarosława Wyrembaka. Oskarża on prezes TK i ujawnia wycieki informacji niejawnych.

Dr hab. Jarosław Wyrembak został w 2018 roku wybrany sędzią Trybunału Konstytucyjnego. Mimo, że został wybrany dzięki poparciu PiS, sędzia Wyrembak wszedł w ostry spór z prezes TK Julią Przyłębską.

Przyczyną sporu były m.in. kwestie dot. możliwości zakazania aborcji (grupa posłów wnioskowała o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą przepisów o dopuszczalności jej ze względu na ciężkie wady płodu) i ujawnienia list poparcia do Krajowej Rady Sądownictwa.

Teraz sędzia Wyrembak zajął się kwestią wycieku informacji z TK oraz relacji Przyłębskiej z szefem portalu TVP.info Samuelem Pereirą. Na stronie internetowej Senatu opublikowano list sędziego, w którym wskazuje konkretne publikacje TVP oraz informacje, do których pracownicy TVP nie mogli mieć dostępu.

Fot.: Senat.gov.pl

Jeżeli sędzia Wyrembak zdołałby udowodnić, że osobą udostępniającą niejawną, wewnętrzną korespondencję TK jest jej prezes, to niewykluczone, że groziłaby jej za to odpowiedzialność karna.

Cały list sędziego Wyrembaka jest dostępny tutaj.
Źródło: Senat