Janusz Dzięcioł nie żyje. Foto: PAP
Janusz Dzięcioł nie żyje. Foto: PAP

Ustaliliśmy, że jest przynajmniej jeden świadek wypadku, w którym zginął b. poseł Janusz Dzięcioł – powiedział PAP rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Toruniu Andrzej Kukawski. Dodał, że w poniedziałek odbędzie się sekcja zwłok b. parlamentarzysty.

Były poseł PO Dzięcioł zginął w piątek rano w wypadku na przejeździe kolejowym w Białym Borze k. Grudziądza, co potwierdziła PAP szefowa Prokuratury Rejonowej w Grudziądzu Agnieszka Reniecka.

„Śledztwo w tej sprawie zostało wszczęte i jest to niezależne od pisemnej decyzji w takiej sprawie. O jego wszczęciu decydują faktycznie podjęte na miejscu zdarzenia czynności” – wyjaśnił prokurator Kukawski.

Dodał, że na miejscu pod nadzorem prokuratora policjanci przeprowadzają nadal oględziny.

„Mamy ustalonego przynajmniej jednego świadka zdarzenia. Czy on został przesłuchany, czy będzie się to działo za chwilę – trudno mi w tej chwili powiedzieć. W poniedziałek odbędzie się sekcja zwłok b. posła. Odnośnie okoliczności wypadku nie będziemy się w tej chwili wypowiadali. Doszło do zderzenia samochodu z pociągiem, ale na wskazanie przyczyn i okoliczności jest jeszcze zbyt wcześnie” – powiedział Kukawski.

W nieoficjalnych informacji przekazywanych przez media wynika, że jedną z hipotez, które biorą pod uwagę śledczy, jest oślepienie b. posła kierującego citroenem C5 przez słońce. W momencie wypadku widoczność mogła utrudniać także mgła.

„O godzinie 8.40 na przejeździe kolejowo-drogowym koło Grudziądza pod pociąg relacji Toruń Główny – Grudziądz pomimo czerwonych świateł wjechał samochód osobowy. Komisja ustali, co spowodowało, że pomimo sygnału zabraniającego wjazdu doszło do zdarzenia. W wypadku zginął kierowca samochodu. Nikt z pasażerów ani obsługi pociągu nie został ranny” – poinformował Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak powiedział PAP sierż. sztab. Maciej Szarzyński z grudziądzkiej policji, w samochodzie jechał tylko b. poseł. Do wypadku doszło, gdy kierowca wykonywał manewr skrętu w lewo.

Miejsce wypadku zabezpieczają służby. Ruch pociągów na trasie Grudziądz – Kornatowo (powiat chełmiński) został wstrzymany. Wprowadzona została komunikacja zastępcza.

Janusz Dzięcioł 11 grudnia skończyłby 66 lat. Posłem był w latach 2007-2015. W 2001 roku wygrał pierwszą polską edycję programu Big Brother. W swojej karierze zawodowej był m.in. szefem straży miejskiej w Świeciu. W 2014 roku startował w wyborach na urząd prezydenta Grudziądza. W 2019 roku wystartował w wyborach do Sejmu, jako bezpartyjny polityk z listy PSL.

(PAP)