DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Prokuratura: Sędziowie MTK nie mieli racji, odrzucając afgańską sondę

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

HAGUE, Holandia (AP) – Sędziowie Międzynarodowego Trybunału Karnego przekroczyli swoje uprawnienia, gdy odmówili zezwolenia na dochodzenie w sprawie zarzutów o powszechne nadużycia przez siły rządowe, talibów i amerykańskich agentów wojskowych i wywiadowczych podczas konfliktu w Afganistanie, prokuratora i ofiary przedstawiciele powiedzieli czwartek.

Ale prawnik reprezentujący Afganistan na rozprawie MTK odwołuje się, mówiąc, że Afganistan sprzeciwia się międzynarodowemu dochodzeniu i należy mu umożliwić ściganie zbrodniarzy wojennych we własnych sądach.

Rozmawiali drugiego dnia przesłuchania w sprawie apelacji prokuratury MTK przeciwko kwietniowej decyzji izby przedprocesowej o odrzuceniu proponowanego śledztwa w Afganistanie, twierdząc, że nie leży to w interesie wymiaru sprawiedliwości.

Rozprawa na wysokim stawce przed sądem w Hadze koncentruje się na proponowanym dochodzeniu, które może po raz pierwszy doprowadzić do oskarżenia MTK przeciwko Amerykanom i pomóc położyć kres powszechnej bezkarności za zbrodnie w Afganistanie.

Jest bardzo mało prawdopodobne, aby nawet gdyby śledztwo miało się rozpocząć, a prokuratorzy postawili zarzuty Amerykanom, pojawiliby się w sądzie. Rząd Stanów Zjednoczonych nie jest członkiem MTK i odmawia współpracy z nim.

Podczas gdy rząd USA nie wysłał żadnych oficjalnych przedstawicieli na rozprawę, osobisty prawnik prezydenta Donalda Trumpa, Jay Sekulow, był w sądzie reprezentującym europejski oddział American Center for Law and Justice.

Powiedział sędziom, że brak współpracy USA z sądem był oparty na amerykańskim prawie i umowach dwustronnych podpisanych przez Waszyngton z Afganistanem i nie zamierza się zmienić.

Sekulow powiedziała, że ​​prokurator Fatou Bensouda chce, aby śledztwo było kontynuowane „ponieważ uważa, że ​​Stany Zjednoczone mogą jeszcze zdecydować się na współpracę. Twierdzimy, że ignoruje to historię braku współpracy opartej na zasadach pod wieloma administracjami wielu stron w Stanach Zjednoczonych. ”

Dodał, że „nie leży w interesie sprawiedliwości marnowanie zasobów sądu, ignorując jednocześnie zasadę braku współpracy”.

Rozprawa odbyła się w dniu, w którym prokuratura wydała coroczny raport z postępów w innych wstępnych sondach, w tym głośnych sprawach na terytoriach palestyńskich, Ukrainie, Wenezueli, Filipinach oraz w sprawie zarzutów o zbrodnie dokonywane przez siły brytyjskie w Iraku.

W raporcie stwierdzono, że w przypadku domniemanych zbrodni Izraela i Palestyńczyków na okupowanych terytoriach prokurator „uważa, że ​​nadszedł czas na podjęcie niezbędnych kroków w celu zakończenia wstępnego dochodzenia”. Nie określił on ram czasowych.

Po wstępnej rozprawie w Afganistanie, która trwała ponad dekadę, prokurator sądowy, Fatou Bensouda, poprosił sędziów w listopadzie 2017 r. O zezwolenie na daleko idące dochodzenie.

Powiedziała, że ​​istnieją informacje, że członkowie amerykańskich agencji wojskowych i wywiadowczych „popełniali akty tortur, okrutnego traktowania, oburzenia godności osobistej, gwałtów i przemocy seksualnej wobec zatrzymanych w konflikcie w Afganistanie i innych miejscach, głównie w okresie 2003-2004 . ”

Powiedziała również, że talibowie i inne grupy powstańcze zabiły ponad 17 000 cywilów od 2009 roku, w tym około 7 000 zabójstw celowych, oraz że afgańskie siły bezpieczeństwa są podejrzane o torturowanie więźniów w rządowych ośrodkach detencyjnych.

Ale w decyzji, która została potępiona przez organizacje ofiar i grupy praw człowieka, sędziowie MTK stwierdzili w kwietniu, że śledztwo nie byłoby w interesie wymiaru sprawiedliwości z powodu prawdopodobnego braku współpracy i czasu, jaki upłynął od rzekomych przestępstw zobowiązany.

Helen Brady, adwokat prokuratury, powiedziała w czwartkowym przesłuchaniu panelowi złożonemu z pięciu sędziów, że sędziowie, którzy odrzucili wniosek Bensoudy, rozważyli czynniki, które wykraczały poza ich kompetencje i „nieodpowiednio uwzględniali wagę przestępstw i interesów ofiar”.

Rodney Dixon, prawnik reprezentujący Afganistan, powiedział na rozprawie, że kraj sprzeciwia się proponowanemu dochodzeniu i powołał międzynarodową jednostkę ds. Przestępstw w celu ścigania spraw z udziałem powstańców i afgańskich sił bezpieczeństwa w sądach krajowych.

MTK rozpoczął pracę w 2002 r. Jako sąd ostateczny, który mógł rozpatrywać sprawy, których krajowe organy prawne nie były w stanie lub nie chciały ścigać.

Dixon powiedział, że chociaż Afganistan sprzeciwia się dochodzeniu, MTK może pomóc krajowi w prowadzeniu lokalnych postępowań i, w razie potrzeby, działać jako „blokada bezpieczeństwa”.

Powiedział, że sąd powinien skupić się na „prawdziwym potencjale Afganistanu, aby zrobić więcej w przyszłości, zwłaszcza jeśli jest on wspierany przez MTK i prokuratora”.

 

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: