DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Libijscy urzędnicy zbierają dowody rosyjskich bojowników podczas wojny

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

RIPOLI, Libia (AP) – urzędnicy libijskiego rządu wspieranego przez ONZ mówią, że planują skonfrontować Moskwę z powodu rzekomego rozmieszczenia rosyjskich najemników walczących u boku przeciwników w wojnie domowej w tym kraju.

Libijscy i amerykańscy urzędnicy oskarżają Rosję o rozmieszczenie bojowników za pośrednictwem prywatnego wykonawcy bezpieczeństwa, Grupy Wagner, na kluczowych obszarach bitew w Libii w ostatnich miesiącach.

Mówią, że rosyjscy bojownicy wspierają dowódcę Khalifę Hiftera, którego siły od miesięcy próbują zdobyć stolicę Trypolis. Rząd Porozumienia Narodowego wspierany przez ONZ ma siedzibę w Trypolisie.

Zdaniem Khaleda al-Meshri, szefa Najwyższej Rady Państwa w Trypolisie, GNA udokumentowało od 600 do 800 rosyjskich bojowników w Libii i gromadzi ich nazwiska na liście, aby przedstawić je rządowi rosyjskiemu.

„Odwiedzimy Rosję, kiedy zbierzemy wszystkie dowody i przedstawimy władzom i zobaczymy, co powiedzą”, powiedział al-Meshri w The Associated Press w zeszłym tygodniu. Nie powiedział, kiedy odbędzie się ta wizyta.

Moskwa wielokrotnie odmawiała udziału w walce Libii.

Samozwańcza libijska armia narodowa Hiftera – złożona z jednostek wojskowych, ultrakonserwatywnych salafitów i plemion – rozpoczęła w kwietniu ofensywę na Trypolisie po przejęciu znacznej części wschodniej Libii od islamskich bojowników i innych rywali w ostatnich latach. Hifter jest wspierany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt, a także Francję i Rosję, a rząd z Trypolisu otrzymuje pomoc od Turcji, Kataru i Włoch.

Libia pogrążyła się w chaosie, gdy wspierane przez NATO powstanie obaliło długoletniego dyktatora Moammara Kaddafiego w 2011 roku. Kraj jest teraz podzielony między rząd na wschodzie, sprzymierzony z Hifterem, a GNA w Trypolisie na zachodzie. Obie strony są wspierane przez milicje. W ostatnich tygodniach walki utknęły w martwym punkcie, gdy obie strony wkopały się i ostrzeliwały nawzajem wzdłuż południowych krańców Trypolisu.

Asystent sekretarza stanu USA ds. Bliskiego Wschodu David Schenker powiedział dziennikarzom w zeszłym tygodniu, że Departament Stanu współpracuje z partnerami europejskimi w celu nałożenia sankcji na rosyjskiego kontrahenta wojskowego odpowiedzialnego za wysyłanie bojowników do Trypolisu.

„Sposób, w jaki ta organizacja Rosjan w szczególności działała wcześniej, podnosi widmo ofiar na dużą skalę wśród ludności cywilnej”, powiedział.

Komentarze Schenkera pojawiły się wkrótce po tym, jak amerykańscy urzędnicy spotkali się z Hifterem, aby domagać się zawieszenia broni i „wyrazili poważne zaniepokojenie” interwencją Rosji w konflikcie.

Ale prezydent Donald Trump wysłał zdecydowanie mieszane wiadomości do Hiftera.

Trump wyraził poparcie dla Hiftera, gdy podjął próbę przejęcia Trypolisu, chwaląc dowódców za „antyterrorystyczne” wysiłki w rozmowie telefonicznej. Wezwanie było gwałtownym zerwaniem z amerykańską polityką wspierania premiera Libii z Trypolisu Fayeza Sarraj.

Ofensywa Hiftera zadała cios wysiłkom ONZ na rzecz zbliżenia walczących stron. Al-Meshri wezwał do budowania zaufania i dążenia do wyborów prezydenckich i parlamentarnych.

„Od czasu obalenia Kaddafiego nie odbyły się wybory prezydenckie. Ludzie mają dość ”- powiedział.

Obecność Rosjan utrudniła i tak już złożony konflikt.

Al-Meshri utrzymuje, że jego administracja ma mocne dowody, że na ziemi są rosyjscy bojownicy.

Mówi, że siły rządowe znalazły telefony komórkowe, przechwyciły komunikację i zajęły rzeczy osobiste pozostawione w chaosie bitwy. Powiedział, że dane lotów pokazują daty i nazwiska Rosjan przeprowadzających się z Syrii do Egiptu, a następnie do stolicy Jordanii, Ammanu, przed lotem do miasta Benghazi we wschodniej Libii, siedziby władzy Hiftera. Nie opracował ani nie przedstawił AP żadnego z tych dokumentów ani przedmiotów.

Uważa się, że Grupa Wagner wysłała najemników do wielu konfliktów, w tym do Syrii, Ukrainy i innych krajów, podnosząc oskarżenia, że Moskwa wykorzystuje ją do rozprzestrzeniania swoich wpływów. Firma jest wykonawcą wojskowym prowadzonym przez Jewgienija Prigożina, biznesmena ściśle powiązanego z Kremlem. Rosyjscy urzędnicy w przeszłości odmawiali komentowania działalności firmy.

Rozmieszczając bojowników w Libii, Rosja pogrąża się w kolejnym konflikcie na Bliskim Wschodzie. Rosyjskie wojsko bierze udział w wojnie domowej w Syrii, prowadząc naloty, rozmieszczając żołnierzy i żandarmerię. Ta operacja skutecznie wsparła rząd prezydenta Syrii Baszara Assada i – przy względnie skromnych kosztach – pomogła Moskwie rozwinąć swoją siłę w regionie.

Analitycy uważają, że prezydent Rosji Władimir Putin stara się znaleźć siłę w zachodnich mocarstwach w bogatej w ropę Libii. Mówią, że uznaje również, że kraj ten jest bramą dla wielu migrantów próbujących dotrzeć do europejskich wybrzeży.

„Większość z nich to dym i zwierciadła zaprojektowane w celu wywołania strachu”, powiedział Anas Gamati, założyciel Sadeq Institute z siedzibą w Trypolisie. „Rosyjskie wpływy zrobiły tylko dwie rzeczy: zawyżenie ich rozmiarów i widmo ich potęgi w Libii. Nie są pozytywnie zaangażowani ani nie próbują odgrywać konstruktywnej roli o wartości dyplomatycznej lub politycznej. ”

Oficjalnie Rosja nadal prowadzi dialog z obiema stronami. Hifter odwiedził Moskwę kilka razy w ciągu ostatnich lat, a delegacja rządu z Trypolisu spotkała się z Putinem podczas szczytu Forum Gospodarczego Rosja-Afryka w Soczi w październiku.

Zarzuty rosyjskiej ingerencji wynikają z ponownej presji graczy międzynarodowych na osiągnięcie konsensusu w sprawie Libii.

Niemcy współpracują z Organizacją Narodów Zjednoczonych nad zorganizowaniem konferencji na temat Libii do początku 2020 r. Obserwatorzy mają nadzieję, że międzynarodowi gracze będą w stanie wywierać wystarczającą presję, aby zatrzymać walki.

Ale inni obawiają się, że apetyt Hiftera na terytorium i władzę może okazać się zbyt duży. Były minister obrony GNA Mahdi al-Barghathi, który odszedł w rządzie w lipcu, mówi, że jedyną drogą do pokoju jest pozostawienie Hiftera bez potężnych przyjaciół i innych opcji. W przeciwnym razie al-Barghathi powiedział, że Hifter zostanie innym Kadafimem.

„Nie chcemy wracać do punktu wyjścia” – powiedział.

Tak długo, jak mocarstwa międzynarodowe pozostają podzielone, konflikt w Libii może nadal odgrywać rolę najnowszej na świecie wojny zastępczej, ostrzegają niektórzy obserwatorzy.

„Putin nie chciałby nic więcej niż zajmować Europę i dzielić Libię, bojąc się nielegalnej imigracji, sparaliżowanej przez prawicowy populizm, który zagraża samej idei UE”, powiedział Mohammed Eljareh, analityk prowadzący Libya Outlook, konsultant firma zajmująca się sprawami libijskimi.

„To wszystko jest muzyką dla uszu Putina” – powiedział.

___

Współtworzyli go pisarze Matt Lee w Waszyngtonie, Vladimir Isachenkov w Moskwie i Isabel DeBre w Kairze.

___

Ta historia została poprawiona, aby pokazać, że spotkanie w Soczi odbyło się w październiku, a nie w marcu.

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: