Mateusz Morawiecki, Julia Przyłębska i Jarosław Kaczyński / Fot. PAP
Mateusz Morawiecki, Julia Przyłębska i Jarosław Kaczyński / Fot. PAP

W Sejmie zebrano podpisy pod nowym wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej – podała „Rzeczpospolita”.

Złożony do Trybunału Konstytucyjnego podobny wniosek z poprzedniej kadencji, podpisany przez 107 posłów, wygasł wraz z końcem VIII kadencji Sejmu – 12 listopada br.

Podpisy pod nowym wnioskiem były zbierane w trakcie ostatniego posiedzenia Sejmu. Aby można było go złożyć w TK potrzeba minimum 50 podpisów. Wg informacji „RP”, liczba ta została znacznie przekroczona. Podpisali się posłowie i posłanki Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Wszystko wskazuje na to, że wniosek zostanie wkrótce przedstawiony opinii publicznej oraz złożony. Chodzi o to, by Trybunał Konstytucyjny zbadał, czy zgodny z konstytucją jest zapis w ustawie, który zezwala na aborcję ze względu na wykrycie m.in. zespołu Downa.

Brak działania Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie był wielokrotnie krytykowany przez środowiska pro-life, Kościół, niektórych działaczy PiS (głównie w kuluarach) oraz przedstawicieli Konfederacji. Ci zorganizowali niedawno specjalną konferencję pod TK na ten temat. Wzywali prezes Julię Przyłębską, by wreszcie poważnie podeszła do swoich obowiązków – poprzedniego wniosku nie udało jej się rozpatrzyć przez 2 lata.

Konfederacja wzywa Julię Przyłębską do działania! 2 lata bezczynności w sprawie aborcji eugenicznej [VIDEO]

Źródło: rp.pl/NCzas.com