DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

W Polsce żyje ponad 24 tys. osób zarażonych wirusem HIV

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
W Polsce żyje ponad 24 tys. osób zarażonych wirusem HIV
Nieodłącznym motywem obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS jest czerwona kokardka. (Fot. Getty Images)

W Polsce żyje ponad 24 tys. osób zarażonych wirusem HIV. W ciągu 34 lat na chorobę wywołaną tym wirusem zmarło już w naszym kraju 1,4 tys. osób – wynika z danych Krajowego Centrum ds. AIDS. Dzisiaj przypada Światowy Dzień Walki z AIDS ustanowiony w 1988 r. przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Wirus HIV atakuje i osłabia układ immunologiczny. Najwyższym stopniem zaawansowania nieleczonego zakażenia wirusem HIV jest choroba AIDS, czyli zespół nabytego niedoboru odporności. Choroba, bez farmakoterapii najczęściej rozwija się od 2 do 15 lat. Może objawiać się niektórymi nowotworami, czy infekcjami.

Do zarażenia wirusem dochodzi poprzez kontakt seksualny lub z krwią zakażonej osoby. Również chora matka może zarazić swoje dziecko wirusem w łonie, w trakcie porodu lub karmienia piersią. Jest to tzw. zakażenie wertykalne.

Natomiast wirusem nie można zarazić się podając chorej osobie dłoń, całując się, przytulając, czy udostępniając osobiste przedmioty np. jedzenie czy wodę. Obecnie skutecznie leczony pacjent ma szanse na długie życie, a co ważne nie zaraża innych.

Dla większości respondentów uzyskanie pozytywnego wyniku testu było traumatycznym przeżyciem. (Fot. Getty Images)

Pierwszy przypadek zarażenia wirusem HIV w Polsce odnotowano w 1985 roku. Od tego momentu w Polsce do 30 kwietnia 2019 roku odnotowano już 24 303 zarażenia wirusem HIV. W ciągu tych 34 lat chorobę wywołaną przez HIV stwierdzono w Polsce u 3 692 osób; 1 418 osób zmarło. Obecnie leczeniem antyretrowirusowym (AVR) objętych jest 12 252 pacjentów, w tym 98 dzieci.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez IQS na zlecenie GSK, niemal co drugi badany (45 proc.) zarażony wirusem HIV sam zdecydował się na przeprowadzenie testu w kierunku wirusa, a w 1/4 przypadków inicjatorem był lekarz.

Dla większości badanych uzyskanie pozytywnego wyniku testu było traumatycznym przeżyciem, pomimo że połowa z nich podejrzewała, że wynik będzie dodatni. Ponadto, wyniki badania wskazują, że co czwarty badany (23 proc.) rozpoczął farmakoterapię do 3 miesięcy od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Co 4. badany rozpoczął farmakoterapię do 3 miesięcy od momentu uzyskania pozytywnego wyniku testu. (Fot. Getty Images)

Ponad połowa badanych (54 proc.) przyznała też, że życie z wirusem HIV wiąże się z przywiązywaniem większej uwagi do stanu ich zdrowia. Niemal 1/3 uczestników (30 proc.) obawia się, że moglłaby zakazić kogoś wirusem podczas kontaktu seksualnego, a ponad 20 proc. zwróciła uwagę na konieczność zachowania większej ostrożności podczas stosunku. Tylko co czwarty badany uważa, że życie z HIV nie ogranicza go w żadnym aspekcie.

Nieodłącznym motywem obchodów Światowego Dnia Walki z AIDS jest czerwona kokardka, która symbolizuje solidarność z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS, jak również z ich bliskimi.

Badanie zrealizowano w maju 2019 roku w Polsce przy udziale 100 osób żyjących w Polsce z wirusem HIV będących na terapii antyretrowirusowej (ARV).

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: