DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY
OGŁOSZENIA DROBNE BEZPŁATNE – GIEŁDA M-forum av live – KUP ! SPRZEDAJ

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk wpłać darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Litwa ujawnia nazwiska katów z Ponarów

The following two tabs change content below.

Po raz pierwszy została opublikowana lista osób, które brały udział w zbrodni w Ponarach, podało litewskie Centrum Badania Ludobójstwa i Ruchu Oporu Mieszkańców Litwy.

banner-wizytowka-1580899038

Nazwiska katów zostały opublikowane w książce „Vokiečių saugumo policijos ir SD Vilniaus ypatingasis būrys“, wydanej przez Centrum i opracowanej przez Arūnasa Bubnysa.

Książka zawiera listę 17 niemieckich oficerów, a także życiorys 84 litewskich współpracowników nazistów, którzy służyli w tzw. Oddziale Specjalnym („Ypatingasis būrys”).

Książka opisuje okoliczności, w jakich utworzono Oddział Specjalny, metodologię działania formacji i selekcji ludzi. Głównym zadaniem tej grupy była masowa eksterminacja Żydów.

Większość z nich została zastrzelona i pochowana w Ponarach, gdzie w 1941 r., w zaledwie dwa miesiące rozstrzelano 19 tys. Żydów. W innych okolicach Wilna – ponad 13,5 tys. ludzi, których absolutną większość stanowili .

Grupa powstała w pierwszej połowie lipca 1941 r., po zajęciu Wilna przez Niemców.

„Ich zadaniem było  Żydów, dostarczenie ich do obozu koncentracyjnego i ostatecznie zastrzelenie” – czytamy w oświadczeniu Centrum.

W szeregach grupy znaleźli się bezrobotni, którzy później osiedlili się w prestiżowych dzielnicach Wilna: Łukiszkach, ulicach Vilniaus, Didžioji, Universiteto, Basanavičiaus i innych.

Według danych, po pierwszej masakrze w Ponarach oddział opuściło wielu członków, przerażonych  zadaniami, które postawili przed nimi .

W 1944 r. oddział został wywieziony do Kowna i umieszczony w IX forcie, później w obozie koncentracyjnym w Stutthofie, a stamtąd wywieziony do strzelania Żydów w innych częściach Polski.

Oddział zakończył działalność przestępczą w kwietniu 1945 r.

Pod koniec II wojny światowej niektórzy członkowie oddziału zostali skazani i rozstrzelani, inni otrzymali lżejsze kary, wielu pozostało bezkarnych, a los niektórych do tej pory jest nieznany.

w Ponarach pod Wilnem zamordowano 100 tysięcy ludzi, z czego zdecydowaną większość stanowili obywatele Rzeczpospolitej – Żydzi i .

Kresy24.pl za zw.lt/BNS

miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: