DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Formalności związane z wyjazdem z UK do Polski – krok po kroku (Cz. I)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Grazyna Rebeca

Nie dziele sie ze swiatem wiadomosciami o sobie....

Opuszczając Wielką Brytanię należy pamiętać o wielu „sprawach do załatwienia” przez wyjazdem. Postaramy się to uporządkować w poniższym materiale.

W związku z licznymi powrotami naszych Rodaków do Polski powstał projekt spotkań, które miały miejsce w 9 miastach Wielkiej Brytanii i miały na celu przybliżenie polskiej społeczności tematyki związanej ze wszystkimi niezbędnymi formalnościami. 

Formalności związane z wyjazdem z UK do Polski - krok po kroku (Cz. I)Wyprowadzka do Polski może być prosta i przyjemna, jeśli będziemy pamiętać o kilku ważnych formalnościach. (Fot. Getty Images)

Projekt „Powroty do Polski” powstał z inicjatywy trzech organizacji: Polish Busines House, Albion Financial Advice Ltd oraz JMS Accounting Office Ltd. Poniżej zamieszczamy informacje, które najbardziej interesowały powracających z UK Polaków.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że inne formalności pozostają do zrobienia dla osób prowadzących działalność gospodarczą w UK, a inne dla osób nieprowadzących biznesów.

Zajmiemy się na początek pierwszą grupą.

Prowadząc działalność jako self-employed lub partnership (spółka cywilna) należy:

1. Zamknąć obowiązek rozliczeniowy Self Assessment poprzez zgłoszenie zamknięcia działalności gospodarczej. Można to zrobić online lub telefonicznie, przy czym nie będziemy wówczas posiadać potwierdzenia likwidacji.

2. Likwidując działalność, zamykamy jednocześnie obowiązek płacenia składek na National Insurance.

3. Dokonać rozliczenia Tax Return Self Assessment za ostatni rok, w którym prowadziło się działalność, wpisując datę likwidacji.

Czas na rozliczenie roku podatkowego 2018/19 jest do 31 stycznia 2020 r. (Fot. Getty Images)

4. Czas na rozliczenie roku podatkowego 2018/19 jest do 31 stycznia 2020 r. Warto o tym pomyśleć wcześniej, gdyż po wielu miesiącach po przeprowadzce możemy o tym zapomnieć.

5. Do ostatniego rozliczenia konieczne jest sporządzenie remanentu likwidacyjnego firmy. Środki trwałe firmy (tj. maszyny, urządzenia, auta firmowe) należy wycenić po cenach rynkowych; spis z pozostałego, niesprzedanego towaru – w cenach zakupu.

6. Można dokonać sprzedaży powyższego majątku przed zamknięciem działalności i wykazać jako sprzedane na rozliczeniu rocznym lub wykazać w remanencie (co jest równoznaczne z przekazaniem na własne cele podatnika). Sprzedaż tak rozliczonego magazynu czy środków trwałych nie będzie generowała w przyszłości konieczności zapłaty podatku.

7. Likwidację spółki Partnership dokonuje się na piśmie lub telefonicznie.

8. Rozliczenie końcowe spółki cywilnej Partnership Tax Return wypełnia się podając datę likwidacji.

9. Partnerzy spółki cywilnej mają obowiązek złożenia do HMRC ostatniego zeznania podatkowego z dochodów uzyskanych w spółce.

Środki trwałe firmy to m.in. maszyny, urządzenia czy auta firmowe. (Fot. Getty Images)

Prowadząc firmę Limited Company:

1. Firmę Limited Company można zamknąć „struck off”, jeśli nie prowadziła działalności, nie zmieniła nazwy, nie dokonywała żadnych transakcji w okresie ostatnich 3 miesięcy. Planując zatem zamknięcie firmy, należy najpierw „wyciszyć” ją na okres 3 miesięcy.

2. Po 3 miesięcach wypełniamy formę DS-01 i wysyłamy wraz z „postal order” za £10 do Companies House.

3. Proces likwidacyjny trwa 3 miesiące, podczas których informacja o likwidacji firmy (jako że firma LTD jest spółką publiczną) jest publikowana w „London Gazette” raz w miesiącu.

4. Po trzecim tzw. „final notice” dostajemy informację, że spółka została zamknięta.

5. Ważne jest, aby w tym czasie sporządzić sprawozdania finansowe, rozliczyć się z Companies House i HMRC oraz zapłacić ewentualne zobowiązania podatkowe.

6. Warunkiem rozliczenia jest zakończony rok księgowy firmy.

7. Roku niezakończonego nie rozlicza się.

8. Po likwidacji firmy żadne rozliczenia nie bedą przyjęte przez Companies House ani HMRC.

9. Istotną sprawą jest, aby w dniu likwidacji firmy żaden majątek nie pozostawał w posiadaniu firmy (gotówka na koncie, środki trwałe w firmie np. samochód, maszyny itp.).

10. Sporządzamy wówczas remanent magazynowy i kapitałowy spółki, po czym „sprzedajemy”, przekazując na własne cele właścicieli firmy (przekazanie jest tożsame ze sprzedażą).

11. Pieniądze z konta podejmujemy, po czym likwidujemy konto bankowe.

12. Jeśli zamkniemy firmę mając na koncie bankowym firmy choćby £1, a w kapitale auto czy urządzenia – nie odzyskamy tych środków, prawnie przechodzą na „królową”.

13. Dyrektorzy firmy – należy wyrejestrować z obowiązku sporządzania Self Assessment.

14. Należy sporządzić ostatni Tax Return Self Assessment wpisując datę rezygnacji z funkcji dyrektora.

Employer, VAT, CIS

• Jeśli to firma jest naszym pracodawcą (Employer), należy zamknąć obowiązek rozliczania PAYE, wysłać „final reports”, zwolnić pracowników, wydając każdemu P45.

• Firmy zarejestrowane do VAT – należy zamknąć obowiązek rozliczania VAT poprzez zgłoszenie online „cancel your VAT registration”, wysłać „final VAT Return”, ujmując w nim remanent firmy, o którym wspomniano wyżej.

• Firmy budowlane działające na zasadach CIS (Construction Industry Scheme) – należy zgłosić do HMRC telefonicznie lub na piśmie zamknięcie obowiązku rozliczania CIS.

Co zrobić, jeśli to firma jest naszym pracodawcą? (Fot. Getty Images)

Jakie kroki podejmujemy bedąc pracownikiem (Employee)?

1. Dajemy wypowiedzenie pracodawcy.

2. Otrzymujemy P45 lub P60 lub P11 (zaświadczenie o zarobkach, i dokonanych potrąceniach wprzypadku braku odzyskania P45/P60).

3. Jeśli otrzymamy P60, to oznacza ze jesteśmy rozliczeni z HMRC.

4. W przypadku zakończenia zatrudnienia w trakcie trwania roku podatkowego otrzymujemy P45 i możemy się starać o zwrot ewentualnego nadpłaconego podatku.

5. Jeśli uważamy, że należy nam się zwrot podatku wypełniamy wówczas formularz P-85  „Leaving the UK – getting your tax right”.

6. Na formie oprócz podstawowych informacji, takich jak dane osobowe, dane pracodawcy w UK i PL, miejsce zamieszkania w UK i PL, powodu wyjazdu itp wnioskujemy o rozliczenie podatku.

7. Interaktywną formę wypełniamy i wysyłamy do HMRC wraz z P45 lub ostatnim payslipem.

8. Link do formularza jest tutaj.

9. W formie oświadczamy, że nie wrócimy do pracy na terenie UK do końca roku podatkowego tj do dnia 5 kwietnia każdego roku.

10. Dokumenty z naszego zatrudnienia w UK, które przedstawimy w ZUS w Polsce to P45, P60, P11, payslipy oraz umowę o pracę, jeśli takową posiadamy (tłumaczenie dokumentów leży po naszej stronie).

Decydując się na wyjazd z Wielkiej Brytanii, musimy pamiętać o kilku formalnościach. (Fot. Getty Images)

Przydatne informacje dla każdej osoby wyjeżdzającej z UK do Polski:

1. Warto się postarać o tzw. „Statement of National Insurance contributions (NICs)” – informacja o opłaconych składkach na ubezpieczenie społeczne. Będzie nam to przydatne w przypadku starania się o emeryturę, czy też o zasiłek dla bezrobotnych w Polsce.

2. Wniosek CA3916 o certyfikat U1 wypełniamy na interaktywnej stronie, drukujemy i po podpisaniu wysyłamy do HMRC. Załączamy do niego dokumenty z ostatnich 3 lat: ostatnie payslipy w roku podatkowym, P60 lub P45.

3. Link do wniosku jest tutaj.

4. Jeśli po ustaniu zatrudnienia w UK zdążymy zarejestrować się jako osoba bezrobotna z prawem do zasiłku na podstawie „contribution-based Jobseeker’s Allowance (JSA)” na 4 tygodnie przed wyjazdem możemy transferować zasiłek do Polski za pomocą certyfikatu U2, którego uzyskanie będzie możliwe za pośrednictwem Jobcentre po rejestracji jako osoba bezrobotna.

5. Zasiłek „income-based JSA” nie może być transferowany do Polski.

6. Transferowany zasiłek w Polsce będzie wypłacany jeszcze przez 3 miesiące, ale nie dłużej niż 6 miesięcy, po wnioskowanym jego przedłużeniu.

Aby otrzymać zasiłek w UK, trzeba być gotowym do podjęcia pracy i aktywnie jej poszukiwać. (Fot. Getty Images)

Warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać zasiłek w UK:

• Być osobą niepracującą lub pracującą mniej niż 16 godzin tygodniowo;

• Nie być studentem w pełnym wymiarze godzin;

• Być gotowym do podjęcia pracy i aktywnie jej poszukiwać;

• Mieć ukończone 16 lat;

• Nie mieć osiągniętego wieku emerytalnego;

Warunki, jakie należy spełnić, aby otrzymać zasiłek w Polsce:

• Być uprawnionym do zasiłku w UK w dniu wyjazdu do Polski;

• Być zarejestrowanym w Jobcentre co najmniej 4 tygodnie przed wyjazdem;

• Być osobą zdolną do pracy i aktywnie poszukującą pracy;

• Wyjeżdżając do Polski być osobą mającą na celu poszukiwanie pracy;

• Po przyjeździe do Polski należy zarejestrować się jako osoba poszukująca pracy w powiatowym urzędzie pracy w Polsce i złoży wymagane dokumenty.

W kolejnej części, którą opublikujemy w środę 11 grudnia, znajdą się przydatne informacje m.in. o emeryturze, świadczeniach socjanych czy sprawach zdrowotnych.

zrodlo:londynek.net

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: