DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Twer: Rosyjska prokuratura nakazuje zdjęcie tablic upamiętniających zabitych polskich oficerów pochowanych w Miednoje

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

W dzisiejszym gmachu Akademii Medycznej w Twerze (w czasach sowieckich miasto nazywało się Kalininin), w latach 1930-1950 mieściła się siedziba NKWD z więzieniem. W tym miejscu mordowano ofiary represji z czasów stalinowskich, a w 1940 roku rozstrzelano 6295 polskich oficerów z obozu jenieckiego w Ostaszkowie. Ciała zostały pochowane w masowych grobach w .

Na gmachu w latach 90. decyzją lokalnych władz, z inicjatywy stowarzyszenia Memoriał, umieszczono  najpierw tablicę upamiętniającą wszystkich zamordowanych w tym miejscu przez NKWD w latach 1930-50. Potem, z inicjatywy Rodziny Katyńskiej, dzięki zgodzie lokalnych władz, umieszczono tablicę upamiętniającą zabitych polskich oficerów. Autorem projektu pierwszej był główny archiekt Tweru Nikołaj Semionow, a drugiej – polski rzeźbiarz Marian Nowak.

W lipcu tego roku lokalny oddział partii „Komuniści Rosji” złożył wniosek do lokalnych o zdemontowanie tablic. Miejscowa prokuratura też wszczęła postępowanie sprawdzając legalność zainstalowania tablic. W upublicznionym liście przesłanym do rektora uczelni prokuratura stwierdziła, że nie ma dokumentów, na podstawie których wydano tamte decyzje. W dalszej części uzasadnienia prokuratury stwierdzono, że nie ma też rzekomo dokumentów potwierdzających, że w tym miejscu rozstrzeliwano „skazane osoby z obozu Ostaszków”. W odniesieniu do tablicy upamiętniającej wszystkie ofiary prokuratura domaga się jej  usunięcia, bo rzekomo w 1991 roku wydano zgodę na umieszczenie jej w innym miejscu.

Oprac. MaH, novayagazeta.ru, takiedela.ru

zrodlo:kresy24.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: