M-forum A.V Live.

ARTYKUŁY PRASOWE , NIUS INFO , POLITYKA GOSPODARKA, POLSKA I ŚWIAT , FILMY , REPORTAŻE , STREAM LIVE …………………………………………………………. ZAŁÓŻ WŁASNE AUTORSKIE KONTO I PUBLIKUJ BEZ CENZURY FELIETONY ARTYKUŁY FILMY DOKUMENTY MATERIAŁY PRASOWE PRZEDRUKI

baner DAROWIZNA

Ruszył nowy system opłat drogowych w Czechach

OCEŃ TEN WPIS !
DZIĘKUJĘ ZA OCENĘ

Wczoraj, w pierwszym dniu obowiązywania w Czechach nowego systemu opłat drogowych za przejazdy ciężarówek po autostradach, nie doszło do komplikacji w ruchu. Administrator systemu ostrzega jednak, że wielokilometrowe korki mogą się tworzyć dopiero dziś.

Ruszył nowy system opłat drogowych w CzechachEksperci spodziewją się utrudnień dopiero dziś. (Fot. Getty Images)

Obawy związane są z faktem, że w niedzielę w Czechach, a także na Słowacji, w Niemczech i w Austrii obowiązuje zakaz poruszania się samochodami ciężarowymi. Zarządzająca nowym czeskim systemem firma CzechToll przewiduje w związku z tym, że kierowcy, którzy dotąd nie zarejestrowali się w systemie i nie mają zainstalowanej w kabinie niezbędnej jednostki pokładowej, będą chcieli zrobić to dzisiaj przy wjeździe do Czech. Jednostka poprzez satelitę pokazuje położenie pojazdu i nalicza obowiązującą opłatę.

CzechToll, a także przedstawiciele ministerstwa transportu zwracają także uwagę, że w nowym systemie wciąż brakuje około 140 tys. pojazdów z ogólnej liczby spodziewanych ponad 458 tys.

„W dalszym ciągu najwięcej niezarejestrowanych pojazdów pochodzi z Polski, Litwy, Rosji i Ukrainy” – poinformował w czeskiej telewizji rzecznik CzechToll Miroslav Benesz. Zapowiedział, że jego firma, a także policja drogowa, są przygotowane na ewentualne utrudnienia w ruchu na przejściach granicznych z Polską i Słowacją.

Wczoraj ruch odbywał się spokojnie. (Fot. Getty Images)

Obowiązek nowej rejestracji pojazdów korzystających z dróg w Czechach wynika ze zmiany firmy zarządzającej systemem poboru opłat. Od 2007 r. odpowiadała za niego austriacka firma Kapsch. W kwietniu 2018 r. w przetargu wybrano firmę CzechToll, która ma zarządzać systemem do 2030 r.

Nowy system poboru opłat zaczął obowiązywać od 1 grudnia na autostradach, a od 1 stycznia 2020 r. ma objąć także drogi I kategorii. Opłaty będą obejmowały około 2300 km dróg. W niedzielę do godziny 13 firmy transportowe obciążono opłatami za przejazdy w łącznej wysokości 4 mln koron (ponad 155 tys. euro).

zrodlo:londynek.net

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: