DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

RAPORT MAPA POLSKIEJ BIEDY

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Ta mapa pokazuje, jak wyglądamy na tle Europy

Siła nabywcza w przeliczeniu na osobę i kilometr kwadratowy – takie dane wyliczył instytut GfK, żeby pokazać obszary bogactwa i ubóstwa w Europie. Prawie cała Polska zalicza się niestety wciąż do tych drugich.

14,73 tys. euro wynosi średnia na osobę, którą Europejczycy mają dysponować w całym 2019 roku na wydatki i oszczędności. To wynik najnowszej edycji badania instytutu GfK „Siła nabywcza w Europie” w 2019 r., w której przebadano 42 państwa i poszczególne regiony kontynentu.

Najwyższą średnią kwotą dysponują mieszkańcy: Liechtensteinu, Szwajcarii i Luksemburga, a najniższą: Mołdawii, Kosowa i Ukrainy. Nam niestety wciąż daleko do pierwszej grupy, ale też mamy się dużo lepiej niż grupa druga. Można nawet powiedzieć, że jesteśmy blisko statusu idealnie średniego Europejczyka, bo na 42 badane państwa zajmujemy 29. miejsce.

Do średniej europejskiej nie sięgają niestety nawet najbogatsi w naszym kraju mieszkańcy Warszawy. Przeciętna siła nabywcza osoby żyjącej w stolicy, czyli suma dochodów włącznie z państwowymi zasiłkami, a pomniejszona o podatki i darowizny, wynosi według szacunków GfK 13,15 tys. euro w 2019 roku i to kwota o 11 proc. niższa od średniej europejskiej.

Na drugim miejscu jest Sopot, a na trzecim Poznań. W porównaniu do raportu z ubiegłego roku nowym miastem w pierwszej dziesiątce jest Bielsko-Biała, która awansowała o cztery pozycje na miejsce ósme. Z pierwszej dziesiątki wypadł Pruszków.

Najbiedniejszą z 380 badanych miejscowości w Polsce ma być Szydłowiec z zaledwie 4,82 tys. euro siły nabywczej – podaje GfK. To 64 proc. średniej dla Polski i niecała jedna trzecia średniej europejskiej.

Bieda w tej Polsce? No nie tak do końca. Owszem, jeśli porównujemy z Francją czy Holandią możemy się czuć bardzo ubogimi krewnymi. Najbogatsza w Polsce Warszawa jest biedniejsza (o 8 proc. ) niż najbiedniejszy region we Francji – dzielnica Saint-Denis w północnym Paryżu, czy w Holandii – Groningen (o 29 proc.).

Mieszkańcy najbiedniejszego w Hiszpanii miasta Kadyks w Andaluzji są bogatsi niż szóstego w Polsce Piaseczna, a najbiedniejsi we Włoszech mieszkańcy Crotone w Kalabrii bogatsi niż ósmej w Polsce Bielsko-Białej.

W całym bieżącym roku Europejczycy będą mieć do swojej dyspozycji blisko 10 bilionów euro, co oznacza wzrost siły nabywczej na osobę o 3,5 procent w porównaniu do roku poprzedniego – podał instytut GfK.

Spośród 42 krajów uwzględnionych w badaniu szesnaście posiada siłą nabywczą na mieszkańca powyżej średniej europejskiej, natomiast 26 poniżej tej wartości.

– Niezwykle ważne jest, aby dokonywać wyliczeń międzynarodowych danych z zastosowaniem spójnych standardów jakości. Umożliwia to firmom ze wszystkich branż przeprowadzanie rzetelnych porównań pomiędzy państwami oraz identyfikowanie obszarów o najwyższym potencjale konsumenckim – wskazuje Agnieszka Szlaska-Bąk, ekspert GfK ds. geomarketingu.

Porównanie map zagęszczenia siły nabywczej na kilometr kwadratowy powierzchni w 2018 i 2019

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

3 thoughts on “RAPORT MAPA POLSKIEJ BIEDY

  1. „..Siła nabywcza, a dokładnie siła nabywcza pieniądza, ma bardzo prostą definicję, bo jest to zwyczajnie realna wartość pieniądza. Oznacza, ile usług i dóbr możemy kupić za konkretną jednostkę monetarną..” – rankomat

  2. Hosef może to przez socjal. Szwecja ma na socjal bo ma a Norwegia siedzi na kopalinach. Może mało zarabiają do ręki ale ze dwa razy tyle dostają drogą redystrybucji.

  3. Ciekawi mnie na tej mapie tyle niebieskiego koloru w Szwecji i w Norwegii. Czyżby tam była większa bieda niż w Polsce?

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: