fot. nczas.com

Polacy w obliczu brexitu wcale masowo nie wracają z Wielkiej Brytanii do Polski – wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS. Na Wyspach nadal mieszka 902 tys. osób legitymujących się paszportem Rzeczpospolitej Polskiej.

Największy spadek w populacji Polaków na Wyspach odnotowano w 2018 roku, kiedy szacowana ich liczba zmniejszyła się z 985 tys. do 905 tys. osób.

W chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku w Wielkiej Brytanii przebywało 69 tys. osób z polskim obywatelstwem. W ciągu zaledwie pierwszych trzech lat decyzję o emigracji podjęło ponad pół miliona naszych rodaków i  obecnie stanowią oni największą mniejszość narodową na Wyspach.

Szacowana populacja Polaków w okresie do czerwca 2019 roku spadła w Wielkiej Brytanii o ledwie trzy tysiące osób, w porównaniu z ubiegłym rokiem. To mniej niż liczba osób, które przyjęły w tym czasie brytyjskie obywatelstwo i z tego powodu zniknęły z kategorii emigranta w statystykach.

Według danych ONS, ok. 50 proc. Polaków złożyło wnioski gwarantujące prawa w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Polskie prawo nie wyklucza posiadania więcej niż jednego paszportu i 25 tys. naszych rodaków przyjęło od momentu referendum w 2016 roku brytyjskie obywatelstwo.

W opinii Barbary Drozdowicz, szefowej największej polskiej organizacji pomocowej East European Resource Centre w Londynie, obecnie coraz więcej osób uważa, że proces przeciąga się lub wręcz spodziewa się, że może nie dojść do jego finalizacji i Polacy przestali traktować brexit jako czynnik wpływający na ich decyzje migracyjne.

Wyjeżdżają osoby, które zrealizowały swój cel: odłożyły pieniądze, założyły rodzinę, spłaciły hipotekę czy przeszły na emeryturę. Ci ludzie wyjechaliby z Wielkiej Brytanii niezależnie od brexitu – ocenia Drozdowicz.

Podkreśla, że wciąż istnieją osoby, które podejmują szybkie decyzje o przyjeździe do Wielkiej Brytanii, starając się zdążyć przed ewentualnym wyjściem kraju z Unii Europejskiej. Polacy nie opuszczają więc masowo Wysp.

Źródło: wp.pl