DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

80 lat temu Sowieci zaatakowali Finlandię. Zobacz dramatyczne, odtajnione zdjęcia z wojny zimowej

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

30 listopada 1939 roku  napadł na neutralną Finlandię, która na mocy paktu Hitler-Stalin miała znaleźć się w sowieckiej strefie wpływów, ale w przeciwieństwie do krajów bałtyckich nie chciała zgodzić się na moskiewski dyktat. Pretekstem do napaści było ostrzelanie kilka dni wcześniej przez Armię Czerwoną wsi Mainila na terytorium , za co Moskwa obwiniła kłamliwie Finlandię i wypowiedziała pakt o nieagresji. Dowództwo sowieckie planowało podbicie liczącej wówczas ok. 3,7 mln mieszkańców Finlandii do 21 grudnia 1939 roku, do 60. urodzin Józefa Stalina. Zmontowano też na terytorium  z fińskich komunistów marionetkowy „rząd” Finlandii.

Mimo czterokrotnej przewagi liczebnej przewagi Sowietów (w wojnie  zimowej wzięło w sumie udział w sumie ok. 1 mln sowieckich żołnierzy), miażdżącej przewagi w liczbie czołgów, samochodów i samolotów, bombardowań miast, w tym obiektów cywilnych (propaganda komunistyczna twierdziła, że samoloty zrzucają żywność dla cierpiącej z głodu ludności fińskiej) oraz osamotnienia militarnego, Finowie stawili zaciekły opór. Z zagranicy, poza wsparciem dyplomatycznym Wielkiej Brytanii i Francji, mogli liczyć jedynie na pomoc kilkunastu tysięcy ochotników, najwięcej, ok. 8 tys., przyjechało ze Szwecji, nieco mniej z Norwegii i Węgier.

Atutem Finów było wysokie morale, znajomość terenu i szybkie przemieszczanie się, np. za pomocą nart, które w warunkach surowej zimy okazały się dużo lepszym środkiem transportu niż czołgi i samochody. Finowie bardzo efektywnie wykorzystywali też artylerię oraz snajperów.

W wojnie zginęło około 26 tys. Finów przy  4-5 krotnie większych stratach sowieckich. Zwłaszcza w początkowym okresie wojny obrońcy zadali, jak się okazało, nieprzygotowanej Armii Czerwonej dotkliwe straty. W marcu 1940 roku, po przerwaniu linii obronnych na granicy z ZSRS (linia Mannerheima) wyczerpana  zgodziła się na narzucone warunki pokojowe – oddanie Związkowi Sowieckiemu 11 proc. terytorium (głównie bogatej w surowce mineralne zachodniej Karelii), w tym ziem, które były w momencie podpisania pokoju pod kontrolą fińską (np. drugie co do wielkości miasto ówczesnej Finlandii Wyborg. Armia Czerwona zdołała do chwili przerwania walk zająć jedynie jego przedmieścia). Z oddanych ZSRS terenów uciekło prawie  pół miliona ludzi.

Po wojnie zimowej Finlandia weszła w sojusz z III Rzeszą i wzięła udział w inwazji na ZSRS w 1941 roku (tzw. wojna kontynuacyjna). Finowie zajęli terytoria wcześniej zabrane przez ZSRS. Oddziały fińskie pomagały też Niemcom w operacji blokady Leningradu (można niej przeczytać tutaj). Pod koniec wojny Finowie odwrócili sojusze i zwrócili się przeciwko oddziałom niemieckim stacjonującym w Finlandii. Zawarli jednocześnie rozejm z ZSRS. Ceną było znowu oddanie wschodnich ziem. Finlandia zachowała ustrój demokratyczny i kapitalistyczny, ale przez cały okres „zimnej wojny” nie mogła prowadzić w pełni suwerennej zagranicznej polityki, na przykład nie mogła wstąpić do NATO

Poniższe zdjęcia pochodzą z archiwów wojskowych Finlandii. Część z nich została odtajniona i zdigitalizowana dopiero w 2013 roku (odtajniono wtedy w sumie kilka tysięcy zdjęć).

Oprac. MaH

Zdjęcia: sa-kuva.fi

 

Helsinki bombardment 1939 Lasipalatsi.jpg

An apartment building is on fire and has partly collapsed in Central Helsinki after Soviet aerial bombing on 30 November 1939. A woman in a coat and a hat is passing on the right next to the rubble and a car is on fire on the left.

Zdjęcia z nalotów sowieckich na Helsinki 30 listopada 1939 roku

 

Karelia, w tle sowieckie czołgi posuwające się w głąb terytorium Finlandii

Marsz wojsk sowieckich na północy Finlandii

Carl Gustaf Mannerheim, głównodowodzący fińskich sił zbrojnych w czasie II wojny światowej, po wojnie prezydent Finlandii

Zniszczona kolumna Armii Czerwonej

Dead Soviet troops in Finland2.jpg

Ciała żołnierzy sowieckich

Żołnierze Armii Czerwonej wzięci do niewoli przez Finów

Fińscy żołnierze-narciarze na swoich pozycjach

Fiński bohater wojenny, strzelec wyborowy Simo Häyhä, który zabił ponad 500 czerwonoarmistów. Trafiony w szczękę 6 marca 1940 roku, nie powrócił już na front i leczony był do końca wojny. U dołu jego zdjęcie z czasów powojennych. Zmarł w 2002 roku.

Helsinki, marzec 1940, flagi opuszczone do połowy na wieść o narzuconym traktacie pokojowym z ZSRS i utracie 11 proc. terytorium

Krajobraz po ewakuacji Finów z jednej z miejscowości na terytoriach oddawanych ZSRS

 

zrodlo:kresy24.pl

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

One thought on “80 lat temu Sowieci zaatakowali Finlandię. Zobacz dramatyczne, odtajnione zdjęcia z wojny zimowej

  1. powodem woiny bylo ufortyfikowanie przez faszystowska finlandie wysp naprzeciw ujscia newy . uzbrojenie tych fortyfikacji w ciezkie dziala zdolne zatopic kazdy okret wojenny zsrr wychodzacy na baltyk . to bylo odciecie zsrr od baltyku . zsrr skladal finlandii propozycje wydzierzawienia tych wysp . po odmowie ostatecznej zsrr rozpoczal inwazje na finlandie . 22 czerwca 1941 na zsrr uderzyla europejska koalicja faszystowska pod dowodztwem niemiec w tym finlandia… i tyle w temacie ……ps. prosze sie dobrze przyjzec kim byl manerhaim ….ps. w artykule jest wojna ale nie ma genealogi tej wojny mowiac krutko jest propagandowy i anty zsrr i doskonale sie wpisuje w propagande naszego obecnego okupanta czyli imperium zydowskiego , ktorego kolonie w tym polska przez zydowstwo jest totalnie seperowana na arenie arenie miedzynarodowej , mowie polska a mam na mysli polscy polacy .

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: