Watykan zwraca reliktę z żłóbka Jezusa do Ziemi Świętej
Lala Koniecpolska
Ostatnie wpisy Lala Koniecpolska (zobacz wszystkie)
- „Dziecinstwo na świeżym powietrzu gwarantuje zdrowie psychiczne w dorosłości? Przyroda zmienia budowę mózgu.” - 4 marca 2021
- „Naukowcy odkryli skuteczny sposób na opanowanie nadmiernego apetytu” - 4 marca 2021
- „Niebieskie strefy planety Ziemi i 8 sekretów długowieczności ich mieszkańców” - 4 marca 2021
- „Lubią swoje własne towarzystwo. 11 wspólnych cech, które mają osoby bardzo inteligentne” - 4 marca 2021
- (autor:LALA) – „Mamy pandemię samotności”. Czy można ją powstrzymać? - 4 marca 2021
EROZOLIMA (AP) – chrześcijanie w piątek świętowali powrót do Ziemi Świętej maleńkiej drewnianej relikwii, która ich zdaniem była częścią żłóbka Jezusa prawie 1400 lat po tym, jak została wysłana do Rzymu w prezencie papieżowi.
Relikwia wielkości kciuka została odsłonięta dla wiernych w piątek w kościele Notre Dame w Jerozolimie na dzień uroczystości i modlitwy.
W sobotę zostanie wysłany do stałego domu przy franciszkańskim kościele św. Katarzyny, obok kościoła Narodzenia Pańskiego w Betlejem, świętym miejscu na Zachodnim Brzegu, gdzie tradycja mówi, że urodził się Jezus. Jego przybycie zbiegnie się z Adwentem, czterotygodniowym okresem poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia.
Tradycja chrześcijańska głosi, że Józef i Maria udali się do Betlejem, aby zapisać się na spis rzymski, i nie znaleźli miejsca w gospodzie, zmuszając ją do urodzenia Jezusa w żłobie, w którym trzymano zwierzęta. Idea, że syn Boży urodził się w skromnym otoczeniu, ma kluczowe znaczenie dla teologii chrześcijańskiej.
Drewniana konstrukcja, która według chrześcijan była częścią żłobu, została wysłana przez papieża Teodora I w 640 r. Przez św. Zofroniusza, patriarchę Jerozolimy, w czasie podboju muzułmańskiego Ziemi Świętej.
Yisca Harani, izraelska ekspertka od chrześcijaństwa, powiedziała, że wiele reliktów zostało przeniesionych z Ziemi Świętej w średniowieczu, gdy Rzym i inne miasta stały się ośrodkami chrześcijańskiego życia i pielgrzymek. Relikwia z żłobka byłaby szczególnie przydatna do rozwiewania herezji, które utrzymywały, że Jezus był bardziej istotą duchową niż fizyczną.
Powiedziała, że powrót tak ważnej rzeczy „jest zdecydowanie stwierdzeniem, że Watykan i Ziemia Święta są razem”.
Kilka reliktów zostało poddanych testom naukowym. Jeden z najbardziej znanych, Całun Turyński , materiał rzekomo używany do owijania Jezusa w celu pochówku po ukrzyżowaniu, został przetestowany przez kryminalistów i datowany na XIII lub XIV wiek.
Chrześcijanie cytują ustną historię i tradycję jako dowód autentyczności relikwii, w tym drewnianego żłobka. Mówią, że najwcześniejsze wspólnoty chrześcijańskie zachowały i czciły przedmioty związane z Jezusem, przekazując je pokoleniom jak rodzinne pamiątki.
„Kiedy istnieje bardzo stara i ciągła tradycja, możemy powiedzieć, że relikwia jest prawdziwa” – powiedział brat Francesco Patton, opiekun zakonu franciszkańskiego w Ziemi Świętej.
„Oczywiście nie mamy zdjęcia żłóbka, kiedy Jezus się urodził” – dodał.
Powiedział, że drewniany żłób został podarowany papieżowi Teodorowi I w prezencie, ponieważ papież był sam z Ziemi Świętej i wzmocniłby więzi z kościołem. Powiedział, że cała drewniana konstrukcja jest zbyt delikatna, aby ją poruszyć, więc papież Franciszek postanowił zwrócić jej niewielką część.
Historyk Harani powiedział, że dla chrześcijan autentyczność przedmiotów była mniej ważna niż przesłanie, które przekazują, że Jezus był żywym Bogiem, który urodził się i istniał w określonym czasie i miejscu.
„Kiedy masz relikt fizyczny, pokazujesz, że Jezus był w ciele” – powiedziała.
W piątek około 50 wiernych uczestniczyło w specjalnej Mszy świętej z relikwiami na wystawie. Mały kawałek drewna został zachowany w ozdobnym srebrnym krzyżu wystawionym obok ołtarza. Po mszy czciciele ustawili się w kolejce, aby czcić relikt, niektórzy klęczeli, a inni całowali gablotę.
„Moje serce bije. Naprawdę płaczę z radości z powodu tego wydarzenia i jestem wdzięczny także papieżowi za tę życzliwość, którą przyniósł do Betlejem ”- powiedziała Louisa Fleckenstein, przewodnik pielgrzymów odwiedzających Ziemię Świętą. „Dzisiaj jest jak Boże Narodzenie”.
Jej mąż, Karl Heinz Fleckenstein, niemiecki pisarz i teolog, powiedział, że powrót relikwii do Ziemi Świętej daje chrześcijanom „odwagę”, by pozostać w kolebce ich wiary, gdzie dziesięciolecia wojen, konfliktów i emigracji zdziesiątkowały wspólnoty chrześcijańskie.
„Daje nam bezpieczeństwo, że Jezus to nie tylko historia” – powiedział. „Jezus urodził się w Betlejem, syn Boży stał się człowiekiem na ziemi, w pewnym okresie, w pewnym narodzie. To dla nas dowód ”.
___
Współtworzył pisarz prasowy Patty Nieberg.
zrodlo:apnews.com
„Kiedy masz relikt fizyczny, pokazujesz, że Jezus był w ciele” – powiedziała.
Genialne, z tego wynika że Jezus był w dzewie
czemu nie zachowały się inne „pamiątki” 🙂
„Chrześcijanie cytują ustną historię i tradycję jako dowód..” dowód czego?
„Yisca Harani, izraelska ekspertka od chrześcijaństwa, powiedziała, że wiele reliktów zostało przeniesionych z Ziemi Świętej w średniowieczu, gdy Rzym i inne miasta stały się ośrodkami chrześcijańskiego życia i pielgrzymek”
TO GDZIE TE RELIKWIE??
wiecie co dzieje się z niezabezpieczonym drewnem ?