Czołg Leopard 2A5 w trakcie forsowania rzeki San fot. Facebook @osp.dzierdziowka.1
Czołg Leopard 2A5 w trakcie forsowania rzeki San fot. Facebook @osp.dzierdziowka.1

Zakończyły się ćwiczenia Lampart-19 z udziałem czołgistów z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej. W ich trakcie przeprowadzono między innymi widowiskową operację forsowania rzeki San.

Blisko 700 żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, w tym z 1. batalionu czołgów, kompanii saperów oraz sztabu zakończyło szkolenie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.

Najpierw odbyło się przemieszczenie sił i środków na poligon w Nowej Dębie, gdzie następnie ruszył cykl zajęć szkoleniowych m. in. dla załóg czołgów Leopard 2A4 i 2A5.

Później przez pierwsze tygodnie listopada żołnierze kompanii czołgów realizowali strzelania ogniowe. Wykonywali szereg strzelań i kierowań ogniem zarówno w dzień jak i w warunkach ograniczonej widoczności.

Ćwiczenie Lampart-19 rozpoczęło się 25 listopada. Jego głównym celem było sprawdzenie poziomu wyszkolenia żołnierzy 1. batalionu czołgów oraz kompanii saperów 1. WBPanc., w tym sprawdzenie dowództwa i sztabu w planowaniu, organizowaniu i dowodzeniu pododdziałami w warunkach zbliżonych do działań na polu walki.

Jednym z najbardziej widowiskowych elementów ćwiczenia było pokonanie przeszkody wodnej, rzeki San.

Mieszkańcy Podkarpacia mogli też podziwiać czołgi na okolicznych drogach.

W ćwiczeniu Lampart-19 wzięli także udział żołnierze z innych jednostek wchodzących w skład 18. Dywizji Zmechanizowanej: kompania zmechanizowana z Zamościa (19. Brygada Zmechanizowana) oraz saperzy z 16. Batalionu Saperów (21. Brygada Strzelców Podhalańskich).

n.czas.com