NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE + NAJNOWSZE
Poland matters
1159 views
POLITYKA 2019
778 views
JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Dlaczego Prezydent, Premier, Sejm, Senat, ZUS, Urząd Skarbowy, Policja, Wojsko, służby zarejestrowane są jako firmy? ☀Autor Gabi☀
PIOTR RYBAK OCENIA SZANSE KANDYDATÓW NA POLITYKÓW
Pfizer / BioNTech rozpoczyna eksperyment szczepień na 4000 ciężarnych kobiet ☀Autor Gabi☀
BARDZO WAŻNE: Andy Choinski "Zgadnij, co jest w szczepionkach" | Polski lektor oraz polskie napisy Cz. 1 do 3 ☀ OSTATNIE  VIDEO SZOKUJĄCE!! Autor Gabi☀
POSEŁ MAJKA UJAWNIA - KULISY SEJMOWE R.P III - SZANTAŻE , KORUPCJA , KARIERY
Złe wieści dla milionów Polaków.. ☀Autor Gabi☀
Wiadomo, kim był pracownik z Polski, któremu wycięto organy w Meksyku. Nowe fakty ☀Autor Gabi☀
Jest zgoda na przywóz z Niemiec do Mirska 54 000 ton odpadów ☀Autor Gabi☀

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Minęło 40 lat od premiery „Amatora” Kieślowskiego

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Jeden z wybitniejszych filmów, zaliczanych do tzw. kina moralnego niepokoju, miał swoją premierę w listopadzie 1979 r. Rola Filipa Mosza została napisana specjalnie dla Jerzego Stuhra.

Minęło 40 lat od premiery "Amatora" Kieślowskiego„Ileż Krzyś się nabiedził, nastarał, aby widz w jak najkrótszym czasie zapomniał, iż ma do czynienia z Wodzirejem, i uwierzył, że to dobry człowiek ten Filip Mosz” – Jerzy Stuhr. (Fot. FB / Fototeka FINA)

Bohaterem filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego jest Filip Mosz (grany przez Jerzego Stuhra), zaopatrzeniowiec w zakładzie przemysłowym. Punktem przełomowym w jego życiu okazuje się zakup amatorskiej kamery filmowej. Ma ona służyć do uwiecznienia narodzin i rozwoju córki bohatera. Ale wieść o kamerze roznosi się, a Mosz zostaje poproszony o nakręcenie filmu na jubileusz swojego zakładu pracy. Dyrektor obejmuje nawet swym patronatem amatorski klub filmowy, który powstaje z inicjatywy Mosza.

W życiu bohatera wiele się zmienia. Widzimy powolną ewolucję Filipa, który z człowieka ceniącego sobie prywatność i spokój przeobraża się w społecznika i artystę, wrażliwego na ludzką krzywdę, reagującego na niesprawiedliwość. Mosz, choć amator i początkujący filmowiec, nie ma nic wspólnego z propagandą sukcesu. Wybiera bezkompromisowość i prawdę.

W ostatniej scenie filmu, gdy bohater po rozmowie z dyrektorem rezygnuje z robienia filmów, a żona opuszcza go i odchodzi z córką, Mosz kieruje kamerę na samego siebie i zaczyna opowiadać swoje życie. Jak mówił Stuhr, „Amator” to film o rodzącym się w człowieku artyście, o tym, jaką cenę płaci się za to w życiu prywatnym, i jak się jest na tej artystycznej drodze samotnym.

Wybitny aktor i reżyser w 2018 roku został laureatem nagrody specjalnej za osiągnięcia życia. (Fot. FB / Kino_kultura)

„Ten film kończył się inaczej. Bohater naświetlał taśmę z filmem, który był powodem problemów – to była ostatnia scena – niszczył film. Ja już na innym planie, dzwoni Kieślowski: Przyjeżdżaj. To jest nieprawda, co myśmy zrobili. Przestałbyś kręcić filmy? Ja bym przestał? To jest kłamstwo!. Ten film nas dotyczył, odrywaliśmy się wtedy od naszych rodzin, szliśmy sami” – wspominał Stuhr podczas spotkania w Szkole Filmowej w Łodzi.

Wspominał też reżysera: „Był dla nas autorytetem. Gdy nie wiadomo było, co zrobić – Kieślowski wiedział. Wujek wie – mawiał i dalej nie było już dyskusji. Był fanatykiem Prawdy. Każdemu oddał sprawiedliwość. On po prostu musiał rąbać swój chodnik”.

W „Amatorze” jest scena rozmowy między dyrektorem a Moszem, która podważa racje głównego bohatera. Scena niezwykle ryzykowna, która w okresie „moralnego niepokoju” mogła być negatywnie odebrana. „On nie potrafiłby skłamać, czy lawirować dla jakiegoś celu. Tam gdzie trzeba – idź! Bez względu na konsekwencje” – wspominał Stuhr.

Zdjęcia do „Amatora” kręcił Jacek Petrycki, który, zgodnie z życzeniem reżysera, zastosował w nim paradokumentalne środki wyrazu: światło naturalne w plenerach oraz sztuczne we wnętrzach, a także punkty widzenia kamery dobierane tak, żeby widz miał wrażenie współuczestniczenia w realnej przestrzeni.

Film Kieślowskiego otrzymał Grand Prix w Gdyni, Złoty medal oraz nagrodę FIPRESCI na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Moskwie, laury podczas festiwali w Berlinie i Chicago, przecierając szlak ku późniejszej międzynarodowej karierze reżysera.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: