Marian Banaś w Sejmie© PAP / Mateusz Marek Marian Banaś w Sejmie

Dokument przygotowany przez służby jest „porażający” i w bardzo negatywnym świetle stawia szefa NIK Mariana Banasia – ustalił Onet.

Portal, powołując się na źródła w rządzie Mateusza Morawieckiego, informuje, że raport CBA dotyczący Banasia jest niejawny i objęty klauzulą „zastrzeżone”. O jego utajnieniu miał osobiście zdecydować Ernest Bejda, szef CBA.

„Nasi rozmówcy z kręgów władzy przyznają, że dokument przygotowany przez służby jest «porażający» i stawia w bardzo negatywnym świetle obecnego szefa NIK” – informuje Onet, powołując się na źródła w kręgach rządowych.

Według ustaleń portalu chodzi nie tylko o poważne wątpliwości wokół majątku Banasia i jego żony, ale również o funkcjonowanie Krajowej Administracji Skarbowej, której Banaś był szefem i twórcą.

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek, że jeśli prezes NIK nie poda się do dymisji, to PiS ma wobec niego „plan B”.

Onet pisze, że plan ma polegać na zmianie konstytucji poprzez wprowadzenie zapisu o możliwości odwołania szefa NIK większością kwalifikowaną. Wcześniej taką samą informację podał „Dziennik Gazeta Prawna”.

W czwartek rzecznik PiS Anita Czerwińska poinformowała, że Jarosław Kaczyński i Mariusz Kamiński spotkali się z Marianem Banasiem i że prezes PiS oczekuje od szefa NIK dymisji.

msn