NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE + NAJNOWSZE
JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
PATRIOTYCZNA TV I REDAKTORZY - OSADOWSKI OLSZAŃSKI - ŻYCZĄ DZIECKU - ŻEBYŚ ZDECHŁ MAŁY SKURWYSYNU - FRAGMENT PROGRAMU Z Y.T
CO MÓWIŁ O III R.P MINISTER Mieczysław Wilczek ZANIM "ZDECYDOWAŁ SIĘ " WYSKOCZYĆ Z 12 PIETRA HOTELU W WARSZAWIE ?
BARDZO MĄDRY FACET !- O PRZYCZYNACH I SKUTKACH SKURWIENIA SIĘ OJCZYZNY !
AKCJA PUBLICZNEGO ZADAWANIA PYTAŃ - POLITYKOM - "POLAK PYTA POLITYKA"
Są oficjalne zalecenia ws. szczepień. Duże zmiany! ☀Autor Gabi☀
!! 16.04.2020 pilne !!ZMIANY NA STRONIE !!! ODBLOKUJ TREŚCI I FILMY NA STRONIE M-FORUM -1 ROK , 90 DNI ,1 MIESIĄC ,1 TYDZIEŃ, 1 DZIEŃ-  INSTRUKCJA A.V
OGÓLNOPOLSKI LICZNIK ZGONÓW W POLSCE W WYNIKU POWIKŁAŃ POSZCZEPIENNYCH COVID-19
POLACY NARÓD PRZEKLĘTY ? dziwne zbiegi okolicznosci - rzecz o opiece NMP nad Polską!
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Najnowsze:Autobusy szabasowe przejeżdżają przez religijno-świecki rozłam Izraela

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

TEL AVIV, Izrael (AP) – Tel Awiw poczynił duży krok w celu ugruntowania swojej pozycji jako świeckiej mekki Izraela, uruchamiając usługi transportu publicznego w szabat żydowski i przerysowując granice wojen kulturowych kraju między religijnymi i świeckimi obywatelami.

Na zdjęciu wykonanym w sobotę 23 listopada 2019 r. Pierwszy autobus publiczny kursujący w Szabat jedzie przez centrum Tel Awiwu w Izraelu. Tel Awiw dokonał znacznego kroku, aby umocnić swój status świeckiej mekki Izraela, wprowadzając system transportu publicznego działający w soboty i przerysowując granice wojen kulturalnych państwa żydowskiego między obywatelami religijnymi i świeckimi. (AP Photo / Tsafrir Abayov)

Wyzywające posunięcie obchodzi prawo i podnosi trwające od dziesięcioleci status quo, utrzymując transport publiczny w dużej mierze poza ulicami od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę w całym kraju. Wynika to z politycznego paraliżu, który otworzył drogę do tego, co może okazać się kolejnym polem walki o etos kraju.

„To rewolucja” – powiedział Nitzan Horowitz, szef gołębiej, świeckiej partii Unii Demokratycznej. „Nie jesteśmy w stanie utrzymać nowoczesnego państwa z niezbędnymi wymaganiami społeczeństwa, przy jednoczesnym zachowaniu religii z wszystkimi jej zasadami i prawami”.

Przez lata świeccy aktywiści wskazywali na brak transportu publicznego w szabat jako główny przejaw przymusu religijnego w państwie wciąż zmagającym się ze swoją tożsamością ponad 70 lat po jego ustanowieniu.

Religijni i tradycyjni Żydzi w Izraelu uważają Sabat za świętość i czas na odpoczynek. Spostrzegawczy Żydzi nie kierują samochodem ani nie używają elektryczności w szabat, między innymi. Większość firm jest zamykana co tydzień, a handel zatrzymuje się.

Ale w Tel Awiwie, gospodarczym i kulturalnym centrum kraju, Sabat nabiera innego odcienia. Piaszczyste plaże są pełne, kawiarnie są gwarne, a niektóre sklepy pozostają otwarte.

Od czasów przed założeniem Izraela większość kraju nie była obsługiwana w soboty środkami transportu publicznego, poza społecznościami arabskimi, a także mieszanymi miastami żydowsko-arabskimi, takimi jak Hajfa.

W latach 90. niektóre środki transportu publicznego uzyskały oficjalną zgodę na jazdę w soboty, w tym na obszarach arabskich i liniach do szpitali, pozostawiając większość Izraelczyków polegających na samochodach poruszających się w weekend. Prawie połowa izraelskich Żydów uważa się za świeckich.

Chociaż z biegiem lat pojawiły się pewne rozwiązania transportowe – taksówki minivanami w Tel Awiwie, a także sporadyczne linie z przedmieść na miejskie plaże – nowy wysiłek ustanawia prawdziwą sieć transportu publicznego, umożliwiając setkom tysięcy ludzi przemierzanie metropolii i więcej

Wcześniejsze usługi, w połączeniu z latami rosnącego publicznego i politycznego poparcia dla tranzytu w szabat, pokazały, że jest taka potrzeba i że jest prawnie możliwe prowadzenie linii, powiedział Uri Keidar, szef Israel Hofsheet, organizacji popierającej pluralizm.

Miasto zdołało zlekceważyć ustawę z 1992 roku, umożliwiając minibusowi jazdę za darmo. Gdyby pobierał opłatę za przejazd, wymagałoby to zgody Ministerstwa Transportu, co byłoby prawie niemożliwe.

„Jako miasto potrzebowaliśmy sztuczki” – powiedział Meital Lehavi, zastępca burmistrza Tel Awiwu odpowiedzialny za transport. „Potrzeba jest prawdziwa. Ludzie głosują nogami i jeżdżą tymi liniami. ”

Sieć składa się z sześciu linii i 500 przystanków łączących Tel Awiw z trzema pobliskimi miastami. Gmina planuje ostatecznie zmodernizować minibusy do pełnowymiarowych autobusów i ma nadzieję otrzymać retroaktywną zgodę rządu, pozwalającą jej na pobieranie opłaty za przejazd i utrzymanie usługi.

Podczas pierwszego weekendu minibusy podróżowały po przesiąkniętym słońcem mieście, w wielu przypadkach zapełniając się pasażerami, z których wielu jechało po prostu z okazji tego, co nazywali „świętem wolności”.

Rodzice przyprowadzili dzieci z tej okazji. Turyści, wielu nieświadomych bagażu politycznego związanego z transportem, byli przewożeni na plaże, a świeccy politycy odbywali uroczyste przejażdżki.

„Tak jak szanuję wolności innych ludzi, szanuję własne wolności i chcę mieć możliwość podróżowania”, powiedziała Avigail Pekelman, mieszkanka Tel Awiwu.

Miasto stwierdziło, że usługi dziewicze odniosły tak duży sukces, obsługując około 10 000 osób, że planuje zwiększyć pojemność w ten weekend.

Wydaje się, że linie autobusowe materializują się również w wyniku politycznego chaosu po dwóch niejednoznacznych wyborach w tym roku oraz dużego prawdopodobieństwa ponownego głosowania na początku przyszłego roku .

„Od wielu miesięcy nie ma rządu centralnego, który mógłby coś zrobić”, powiedział Shuki Friedman, ekspert ds. Religii i państwa w Israel Democracy Institute, think-tank. „Władze miejskie mogą naruszać sabat, ale robią to jak złodzieje w nocy”.

Rząd-dozorca, będący pozostałością po rządzie przed zwołaniem wyborów w grudniu ubiegłego roku, jest zdominowany przez przeciwników transportu szabatowego, w tym konserwatywną partię Likud premiera Benjamina Netanjahu, dwie ultraortodoksyjne partie i frakcję religijno-nacjonalistyczną.

Ale rządy-opiekunowie przestrzegają niepisanej zasady nieprzyjmowania głównych przepisów. Bez większości w parlamencie trudno byłoby uchwalić jakiekolwiek prawo przeciw ruchowi.

Podczas gdy społeczność ultraortodoksyjna stanowi około 10 procent populacji, ich partie polityczne tradycyjnie wywierały duży wpływ w izraelskim parlamencie, często pojawiając się jako królowie w budowaniu koalicji i umożliwiając im wydobycie koncesji dla swoich wyborców.

Ta siła polityczna, wraz z tendencją wielu ultraortodoksyjnych Żydów do rezygnacji z pracy i obowiązkowej służby wojskowej i spędzania dni na studiach religijnych, żyjąc z pomocy rządowej, wywołała napięcia ze świeckimi Izraelczykami, którzy uważają się za finansujących niezrównoważony styl życia z dotykać współczesnego świata.

Obie strony starły się w przeszłości o służbę wojskową dla ultraortodoksyjnych mężczyzn i otwarcie sklepów wielobranżowych w szabat.

Przeciwnicy twierdzą, że autobusy są częścią szerszego trendu pełzającego sekularyzmu.

„Gdy tylko podejmiesz takie kroki, będzie to bezpośrednia kolizja z żydowskim charakterem tego kraju” – powiedział Amital Bareli, szef Hotam, grupy, która stara się wzmocnić żydowską stronę Izraela.

Zwolennicy twierdzą, że ten ruch jest nieodwracalny i oczekują, że inne głównie świeckie miasta pójdą w ślady Tel Awiwu.

„Nie da się tego cofnąć” – powiedział Roy Schwartz Tichon z grupy Noa Tanua, która działała na rzecz promowania linii autobusowych w szabat. „Pociąg opuścił stację.”

 

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: