NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE + NAJNOWSZE
Poland matters
1159 views
POLITYKA 2019
778 views
JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Dlaczego Prezydent, Premier, Sejm, Senat, ZUS, Urząd Skarbowy, Policja, Wojsko, służby zarejestrowane są jako firmy? ☀Autor Gabi☀
PIOTR RYBAK OCENIA SZANSE KANDYDATÓW NA POLITYKÓW
Pfizer / BioNTech rozpoczyna eksperyment szczepień na 4000 ciężarnych kobiet ☀Autor Gabi☀
BARDZO WAŻNE: Andy Choinski "Zgadnij, co jest w szczepionkach" | Polski lektor oraz polskie napisy Cz. 1 do 3 ☀ OSTATNIE  VIDEO SZOKUJĄCE!! Autor Gabi☀
Złe wieści dla milionów Polaków.. ☀Autor Gabi☀
Wiadomo, kim był pracownik z Polski, któremu wycięto organy w Meksyku. Nowe fakty ☀Autor Gabi☀
POSEŁ MAJKA UJAWNIA - KULISY SEJMOWE R.P III - SZANTAŻE , KORUPCJA , KARIERY
Wirusolog: Jeśli to się stanie, to w zasadzie mamy koniec epidemii  ☀Autor Gabi☀

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Cukier bezpieczny dla diabetyków i… zębów

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

MEDYCYNA

Specjalne farmy bakterii produkują cukier bezpieczny dla diabetyków i… zębów

Nadmierne spożycie cukru to jeden z poważnych problemów dzisiejszego świata, dlatego naukowcy robią, co tylko mogą, żeby znaleźć dla nas bezpieczniejszą alternatywę.

Są osoby, które świadomie spożywają ogromne ilości cukru, nie żałując sobie słodyczy czy napojów gazowanych, ale duża część konsumentów po prostu nie zdaje sobie sprawy, że producenci żywności ładują cukier dosłownie wszędzie. Prowadzi to do wielu problemów zdrowotnych, które mogą być tragiczne w skutkach, stąd też od wielu lat próbuje się wynaleźć mniej kaloryczną i szkodliwą alternatywę dla tego białego smakołyku – naukowcy z Tufts University poinformowali, że właśnie im się to udało.

Co ciekawe, nie mówimy tu wcale o żadnym nowym odkryciu, a raczej nowej metodzie produkcji słodzika zwanego tagatozą. Ten jest niemal tak słodki jak tradycyjny cukier (92%), ale ze względu na to, że nasz układ trawienny nie metabolizuje go całego, ma jakieś 38% kalorii mniej. Oznacza to, że ma dużo mniejszy wpływ na poziom cukru i insuliny we krwi, dlatego jest bezpieczny dla diabetyków. Co więcej, nie ma szkodliwego wpływu na dziąsła i zęby, czego o normalnym cukrze powiedzieć z pewnością nie można.

Niestety, proces produkcyjny tagatozy jest bardzo skomplikowany – tradycyjnie jest otrzymywana przez hydrolizowanie laktozy, by otrzymać galaktozę, a ta jest następnie izomeryzowana do tagatozy, która musi być jeszcze oczyszczona i skrystalizowana do wygodnej w użyciu formy. Uzysk z tej metody jest niski, poniżej 30%, stąd też konieczność zrewolucjonizowania sposobu pozyskiwania tagatozy – zdaniem naukowców Tufts University ich rozwiązanie pozwala podnieść uzysk do 85%, więc mówimy już o całkiem opłacalnej produkcji.

Z opublikowanych badań wynika, że skorzystali z tego samego enzymu (L-arabinose isomerase, LAI) co zazwyczaj przy zmianie galaktozy w tagatozę, ale z jedną dużą różnicą. Zamiast wykorzystywać go w metodzie, gdzie jest niestabilny, postawili na bezpieczne dla żywności bakterie Lactobacillus plantarum, które produkują LAI. Bakterie trzymają enzym bezpiecznie wewnątrz swoich komórek, dlatego też uzysk udało się podnieść do 83% przy temperaturze 50℃ i wyprodukować go szybciej. Ostatecznie karmiąc bakterie małą ilością detergentu udało się jeszcze zoptymalizować całą metodę, zwiększając uzysk i skracając czas produkcji. Mówiąc krótko, nie pozostaje nic innego, jak tylko opracować plan komercjalizacji na dużą skalę.

Źródło: GeekWeek.pl/Tufts University

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: