Robot – zdjęcie ilustracyjne Fot. Wikipedia CC 2.0 Autor: ITU Pictures

Amazon w Polsce ma kilka centrów logistycznych, w których liczba robotów znacznie przekroczyła liczbę zatrudnionych w nich ludzi.

Firma zapowiedziała otworzenie kolejnego centrum w Gliwicach, które ma wyróżniać się jeszcze większym stopniem robotyzacji.

Amazon ma w Polsce centra logistyczne w Szczecinie, Sosnowcu, Wrocławiu, Poznaniu, Pawlikowicach koło Łodzi oraz w Okmianach koło Bolesławca. W magazynach od lat obok ludzi pracują tam roboty, których jest więcej niż ludzkich pracowników.

Centrum Logistyki E-Commerce w Gliwicach ma pod tym względem w znacznie większym stopniu wypadać na korzyść automatów. Firma chce stworzyć ponad 1000 nowych miejsc pracy i jednocześnie skorzystać z ponad 3900 robotów transportowych oraz rozładowujących i przenoszących przedmioty ważące więcej niż 15 kilogramów.

Roboty te będą pomagać nie tylko w składowaniu produktów na półkach, ale także w procesie kompletowania zamówień. Wykonają za człowieka całą wymaganą na tym stanowisku pracę. Jak podkreśla firma, ich wykorzystanie ma pozwolić na znaczące zwiększenie przestrzeni magazynowej i ograniczenie czasu wysyłek.

Ten rok jest kluczowy z punktu widzenia naszych operacji w Polsce – w tym miesiącu otworzyliśmy dwa nowe centra logistyki: w Pawlikowicach i w Okmianach, a obecnie oficjalnie ogłaszamy kolejną inwestycję, tym razem na Śląsku – mówi wiceprezes ds. operacyjnych Amazon w Europie, Steven Harman.

Przypomnijmy, że w Szczecinie Amazon ma 3200 zrobotyzowanych stanowisk pracy, a łącznie wszystkie światowe magazyny firmy wykorzystują co najmniej 100 tys. robotów.

Źródło: instalki.pl