Ukraińcy. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA
Ukraińcy. Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/EPA

Większość Ukraińców popiera bezpośrednie rozmowy prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat uregulowania konfliktu w Donbasie oraz opowiada się za wznowieniem dialogu na temat historii z Polską.

Takie wyniki przynosi opublikowany w poniedziałek sondaż, który przeprowadziła Fundacja Demokratyczni Inicjatywy im. Ilka Kuczeriwa i Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii.

Ideę bezpośrednich rozmów Zełenskiego z Putinem o Donbasie popiera 75 procent respondentów, zaś 15,1 procent jest temu przeciwna. Pozostali stwierdzili, że jest to im obojętne, bądź nie potrafią określić stanowiska.

Pytanie o relacje z Polską dotyczyło wznowienia dialogu na temat „problematycznych kwestii historycznych”. Chce tego 63,1 procent uczestników sondażu, a 10,2 procent wypowiada się przeciw.

W badaniu pytano także o wycofanie wojsk z niektórych odcinków linii frontu w konflikcie w Donbasie. 59,2 procent poparło te działania, zaś 25,6 procent je skrytykowało.

Sondaż przeprowadzono w pierwszych dwóch tygodniach listopada. Wykazał on nieznaczny – w porównaniu z analogicznym okresem października – spadek oceny działalności Zełenskiego.

W październiku działania szefa państwa pozytywnie oceniło 64, a negatywnie 22 procent respondentów. W ostatnim badaniu oceny pozytywne wyniosły 62, zaś negatywne – 24 procent.

Znacznie gorzej wyglądają oceny parlamentu (Rady Najwyższej). Jego działalność pozytywnie ocenia 34 procent badanych, a negatywnie 47 procent. W październiku opinii pozytywnych było 53, zaś negatywnych 30 procent.

(PAP)