Jarosław Kaczyński, Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Janusz Korwin-Mikke. / foto: PAP (kolaż)
Jarosław Kaczyński, Grzegorz Schetyna, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Janusz Korwin-Mikke. / foto: PAP (kolaż)

Początek kadencji nowego parlamentu nie przyniósł wielkich zmian na scenie politycznej, choć kolejne badanie wskazuje, że Konfederacja Wolność i Niepodległość przeskoczyła Polskie Stronnictwo Ludowe. Na czele Prawo i Sprawiedliwość ze zdecydowaną przewagą nad Koalicją Obywatelską – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla „Rzeczpospolitej”.

Obie główne partie tracą jednak w stosunku do wyników wyborów z 13 października. Na PiS głos deklaruje oddać 39,6 proc. respondentów (wobec 43,59 proc. w wyborach), a na KO 24,8 proc. badanych (przy wyniku wyborczym 27,4 proc.).

Na trzecim miejscu niezmiennie Sojusz Lewicy Demokratycznej – 12,8 proc. poparcia. Na kolejnych pozycjach nastąpiła zamiana miejsc. Konfederacja jest czwarta (6,2 proc.), a piąte PSL (6 proc.).

Blisko połowa nie wie, kto mógłby być liderem opozycji

IBRiS zapytał także w sondażu o przywództwo w opozycji i osobę jej lidera. „23 proc. badanych wskazało Grzegorza Schetynę, 11,4 proc. uważa, że to Władysław Kosiniak-Kamysz, a 8,8 wskazuje Adriana Zandberga. Pawła Kukiza typuje na lidera opozycji 7,5 proc. badanych, ale ponad 40 proc. nie ma w tej sprawie zdania” – podano.

„A czy po stronie opozycji czekają nas zmiany? Wygląda na to, według naszego sondażu, że całkiem spora grupa respondentów jest o tym przekonana” – pisze „Rzeczpospolita”.

Na pytanie, „które z ugrupowań w tej kadencji ma największe szanse stać się główną siłą opozycyjną”, 32,1 proc. wskazuje na Lewicę. KO jest druga, z wynikiem 29,9 proc., a trzecie PSL – 11,3 proc. „Warto podkreślić, że wiarę w wysunięcie się Lewicy na pierwszy plan wyraża nie tylko jej elektorat (93 proc.), ale także wyborcy Koalicji Obywatelskiej – 74 proc., i PiS – 55 proc.” – zaznaczono.

Źródło: rp.pl/NCzas.com