Sieć 5G. fot. publicdomainpictures.com

Sieć 5G. fot. publicdomainpictures.com

W 2020 roku jedno z polskich miast może wdrożyć sieć 5G komercyjnie – informuje we wtorek „Gazeta Wyborcza”. Zaznacza jednak, że „nadal nie wiadomo do czego sieć miałaby zostać użyta”.

„Warszawa, Łódź i Kraków to miasta, które według ministra cyfryzacji Marak Zagórskiego mają największe szanse na komercyjne wdrożenie 5G. Łącznie do tej pory tę sieć nowej generacji wypróbowano w 14 mniejszych i większych miastach” – podała „GW”.

Jak napisano, „w ciągu ostatnich dwóch lat w Polsce przeprowadzono łącznie ponad 20 testów pilotaży sieci nowej generacji”.

„Najbardziej intensywnie 5G testuje się w Warszawie. Exatel uruchomił tam pierwszy eksperyment już w połowie 2017 r. Orange właśnie prowadzi w stolicy pilotaż na 10 stacjach bazowych, T-Mobile – na 15, a Play – na jednej” – poinformowano.

Wskazano, że drugim pod względem intensywności badań technicznych możliwości 5G jest Śląsk. „Orange zaczął od testów w Gliwicach, potem dołączył do nich Bytom, Chorzów, Katowice i Piekary Śląskie. Łącznie operator uruchomił tam 5G na 12 stacjach bazowych. T-Mobile testuje na jednej w Katowicach. Z kolei Play próbował nową sieć w Toruniu i Grójcu” – poinformowano.

Oceniono, że „Cyfrowy Polsat, właściciel Polkomtela, ma najwięcej powodów do włączenia się w pracy spółki celowej #Polskie5G, którą tworzy Exatel wraz ze wsparciem Polskiego Funduszu Rozwoju”. Jak napisano, „eksperci są zdania, że to właśnie #Polskie5G może być najbliżej komercyjnego wdrożenia sieci nowej generacji obejmującego całe miasto”.

„A tego wymaga od nas Komisja Europejska, która chce, by w przyszłym roku 5G działało przynajmniej w jednym mieście każdego z krajów członkowskich” – podkreślono.

Źródło: PAP/GW/NCzas.com