Nadia Sawczenko. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk
Nadia Sawczenko. Foto: PAP/Jakub Kaczmarczyk

Takich słów, szczególnie z ust ukraińskiego polityka nikt się nie spodziewał. Ustawa o sprzedaży gruntów rolnych położy kres ukraińskiej państwowości – stwierdziła kontrowersyjna deputowana do Rady Najwyższej Nadieżda Sawczenko.

Zdaniem polityk, nowe prawo doprowadzi przede wszystkim całkowitego załamania na rynku, a to w konsekwencji zakończy się upadkiem ukraińskiej państwowości.

Jeśli ta ustawa faktycznie zostanie zatwierdzona, to w 2023 roku takiego państwa, jak Ukraina, nie będzie na mapie świata. Zobaczycie, zrobią to – mówiła Sawczenko.

Jednocześnie deputowana podkreśliła, że jest jeszcze szansa na zatrzymanie ustawy, przed wprowadzeniem w życie.

W ubiegłym tygodniu ukraińscy deputowani przyjęli w pierwszym czytaniu ustawę, które znosi od października 2020 roku moratorium na sprzedaż gruntów rolnych, które obowiązywało w tym kraju od 14 lat – przypomniała parlamentarzystka.

Według przegłosowanej ustawy, ukraińską ziemię będą mogły kupować osoby fizyczne, prawne, wspólnoty terytorialne. Ponadto właścicielami gruntów rolnych zostaną cudzoziemcy i bezpaństwowcy, jeśli otrzymają je w spadku, ale będą zobowiązani do ich sprzedaży w ciągu roku.

Źródło: ZIK.ua / NCzas.com