100 ton polskiego złota zostało sprowadzone do kraju z Banku Anglii. W grudniu pojawi się z tej okazji złota moneta w kształcie sztabki
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Izrael znalazł nowy kij na niezaszczepionych. „Drakońska ustawa, która łamie etykę lekarską i prawa pacjenta”☀Autor Gabi☀ - 3 marca 2021
- Praca w dyplomacji bez wykształcenia i znajomości języków. Prezydent podpisał ustawę ☀Autor Gabi☀ - 3 marca 2021
- Niemcy odrzucają apel KE o poluzowanie kontroli granicznych ☀Autor Gabi☀ - 3 marca 2021
- Brzeg: Zmarła 49-letnia nauczycielka..☀Autor Gabi☀ - 3 marca 2021
- Są nowe taśmy Daniela Obajtka. „GW”: Dowód na jego kłamstwa ☀Autor Gabi☀ - 3 marca 2021
100 to polskiego złota sprowadzonego z zagranicy będzie przechowywane w skarbcu banku centralnego. „Operacja przenoszenia złota była bardzo skomplikowana, wymagała pracy kilkuset pracowników NBP o wysokich kwalifikacjach. Cała akcja została m.in. wykonana drogą lotniczą, poprzez lotniska w Poznaniu i Warszawie. Proces wymagał szczegółowego przygotowania i zachowania całkowitej dyskrecji” – mówił szef Banku Adam Glapiński.
W realizację takiego przewozu trzeba było zaangażować urzędników i funkcjonariuszy reprezentujących Narodowy Bank Polski, Policję, Straż Graniczą, Porty Lotnicze, firmy lotniskowej obsługi naziemnej, a także Bank Anglii, firmę transportującą oraz policję brytyjską.
O operacji tej było już wiadomo od dawna. Pisaliśmy o tym tutaj:
Prezes Glapiński tłumaczy przeprowadzenie takiej operacji tym, że „złoto jest niepodważalną i trwałą wartością. Osiągnęliśmy poziom średni, jeśli chodzi o rezerwy w złocie europejskich banków centralnych. Nie będziemy nim obracać, myślimy jako o trwałej rezerwie. (…) Wartość sprowadzonego kruszcu to 18,3 mld zł.”
Podobno pieniądz powinien pracować, ale Glapiński dodał, że zakupy złota wynikają z wyjątkowo dobrej sytuacji gospodarczej i stałego przyrostu rezerw dewizowych – o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat.
Zakup złota ma więc „zwiększyć strategiczny bufor bezpieczeństwa finansowego kraju, ale także zbliżyć NBP pod względem udziału złota w rezerwach dewizowych do średniej w bankach centralnych na świecie – 10,5 proc.” – dodał Glapiński.
Narodowy Bank Polski informował w lipcu br., że w latach 2018-2019 zasoby złota NBP wzrosły o 125,7 ton, do 228,6 ton. 25,7 ton złota NBP kupił w roku 2018. Dzięki zakupom zrealizowanym w ostatnich 12 miesiącach, za kadencji prof. Adama Glapińskiego, NBP przesunął się z 34. na 22. pozycję wśród banków centralnych na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie oraz na pierwsze miejsce w regionie.
Bank centralny przekazał, że złoto NBP jako składnik oficjalnych aktywów rezerwowych, spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery. Dla upamiętnienia procesu sprowadzenia zasobów złota do Polski NBP wyemituje w grudniu okolicznościową złotą monetę w kształcie sztabki.
Źródło: PAP