„Negatywne stereotypy o Polakach wciąż obecne w USA”
Lala Koniecpolska
Ostatnie wpisy Lala Koniecpolska (zobacz wszystkie)
- „Dziecinstwo na świeżym powietrzu gwarantuje zdrowie psychiczne w dorosłości? Przyroda zmienia budowę mózgu.” - 4 marca 2021
- „Naukowcy odkryli skuteczny sposób na opanowanie nadmiernego apetytu” - 4 marca 2021
- „Niebieskie strefy planety Ziemi i 8 sekretów długowieczności ich mieszkańców” - 4 marca 2021
- „Lubią swoje własne towarzystwo. 11 wspólnych cech, które mają osoby bardzo inteligentne” - 4 marca 2021
- (autor:LALA) – „Mamy pandemię samotności”. Czy można ją powstrzymać? - 4 marca 2021
Danusha V. Goska, autorka książki 'Bieganski: stereotyp Polaka bydlaka w stosunkach polsko-żydowskich i amerykańskiej kulturze popularnej', opowiadała w minionym tygodniu na międzynarodowej konferencji historycznej w Waszyngtonie o obecnym wciąż w mediach i w środowisku akademickim w USA stereotypie dotyczącym Polaków.
Na konferencji „Poland First to Fight” Goska podkreśliła, że nie koncentruje się na historycznych faktach, ale na „soczewkach, przez które ludzie postrzegają fakty”.
Walka z takim wizerunkiem „to bardzo trudne zadanie, głównie z powodów historycznych i politycznych”. (Fot. Getty Images)
Amerykanka polskiego pochodzenia opowiadała o swojej książce „Bieganski: stereotyp Polaka bydlaka w stosunkach polsko-żydowskich i amerykańskiej kulturze popularnej”. To książka o tym, „jak nawzajem ze sobą rozmawiamy” i „co ludzie rozumieją pod terminem nienawiść” – tłumaczyła Goska, która pisała o stereotypach dotyczących Polaków m.in. w izraelskim dzienniku „Haarec”.
Według Goski, stereotypowo Polacy są m.in. „bardziej zwierzętami niż ludźmi”, są przedstawiani jako „brutalni”, „głupi”, „brudni”, prymitywni” i „pełni nienawiści”. Podawała przykłady z literatury, gdzie w taki sposób opisywani byli polscy chłopi. Taki wizerunek – oceniła – niektórzy uważają za adekwatny opis Polaków w ogóle.
Goska podkreślała, że w taki stereotyp Polaka nie wierzą wszyscy Żydzi, ale „są niektórzy Żydzi, jak i nie-Żydzi, którzy go przyjęli”. Jej zdaniem, stereotyp ten jest „obecny wszędzie”, m.in. w mediach, środowisku naukowym i polityce. W jego przezwyciężeniu – zaznaczyła – nie pomaga często nawet osobisty kontakt z osobą pochodzenia polskiego.
„Wiele osób mnie pyta o to, czy ten stereotypowy obraz poprawia się” – przyznała Goska, ale oceniła, że walka z takim wizerunkiem to bardzo trudne zadanie, głównie z powodów historycznych i politycznych.