18 listopada w Historii Kresów
Ostatnie wpisy Lala Koniecpolska (zobacz wszystkie)
- „Głos w twojej głowie… to twoje ego” - 27 lutego 2021
- „Carl Jung i jego pięć kluczy do szczęścia” - 26 lutego 2021
- „Oczy są zwierciadłem naszej duszy” - 26 lutego 2021
- „MYŚLI I EMOCJE – ZIARNO DLA UMYSŁU” - 26 lutego 2021
- „DUCHOWOŚĆ INACZEJ: CZY NIE LUBISZ TEGO „ZŁEGO” ŚWIATA???” - 26 lutego 2021
1860 – w Kuryłówce na Podolu urodził się Ignacy Jan Paderewski – wybitny polski pianista, kompozytor, polityk, premier Polski i wybitny działacz niepodległościowy. Profesor konserwatorium w Warszawie.
Ignacy Jan Paderewski w scenie filmu „Sonata Księżycowa”
Biografia tego Wielkiego Polaka jest dobrze znana, więc przypomnimy tu tylko jego kresowe dzieciństwo. Matka przyszłego artysty – Poliksena z domu Nowicka – była córką Zygmunta, filomaty i przyjaciela Adama Mickiewicza. Zmarła tuż po urodzeniu syna. Ignacym i jego starszą siostrą Antoniną opiekował się ojciec, uczestnik Powstania Styczniowego, który za udział w narodowym zrywie przesiedział rok w kijowskim więzieniu. W tym czasie dziećmi opiekowała się ciotka.
Duży wpływ na wychowanie Ignacego wywarł też były powstaniec listopadowy Michał Babiński, który uczył go historii, geografii, francuskiego i polskiej literatury. W 1890 r. Ignacy Paderewski kupił w Żytomierzu dom przy ulicy Podolskiej 12A, w którym zamieszkał też jego ojciec z żoną Anną oraz przyrodnimi braćmi i siostrą Marią.
Po rewolucji władza bolszewicka zaliczyła Marię do „wrogów ludu”. W latach 30-ch Paderewski próbował wydostać ją z sowieckiej Ukrainy – bezskutecznie. Często głodowała i żeby przeżyć sprzedawała na bazarze nuty po kompozytorze. Ich dom stoi do dziś w Żytomierzu, ale jest w złym stanie. Również oboje rodzice Paderewskiego są pochowani w Żytomierzu.
1489 – na zamku w Radomiu wielki mistrz Johann von Tieffen złożył hołd lenny Kazimierzowi IV Jagiellończykowi.
1700 – wojna domowa na Litwie: bitwa pod Olkienikami stoczona pomiędzy szlachtą wszystkich województw litewskich oraz Inflant i Żmudzi z wojskami Sapiehów.
1867 – w Stryju urodził się Andrzej Nosowicz – polski polityk, minister kolei żelaznych. Budowniczy linii kolejowych, m.in. Tarnopol–Halicz, Lwów–Podhajce. Zmarł w 1940 r. we Lwowie.
1918 – w Stanisławowie urodził się Ludwik Hass – polski historyk, znawca masonerii, marksista-trockista. Zmarł w 2008 r.
1943 – Gestapo i ukraińska policja zamordowały w Równem 1864 osoby, w tym ok. 100 członków Armii Krajowej.
Kresy24.pl / Historyczne Kalendarium Kresowe – 18 listopada