NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE + NAJNOWSZE
JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Za granicą ustawiają się w kolejkach za jednym polskim produktem. Cała branża może liczyć zyski ☀Autor Gabi☀
"DGP": Rząd próbuje stłumić lekarski bunt  ☀Autor Gabi☀
OGÓLNOPOLSKI LICZNIK ZGONÓW W POLSCE W WYNIKU POWIKŁAŃ POSZCZEPIENNYCH COVID-19
Izrael znalazł nowy kij na niezaszczepionych. „Drakońska ustawa, która łamie etykę lekarską i prawa pacjenta”☀Autor Gabi☀
Reptilianie – czyli ludzie JASZCZURY. Czy naprawdę rządzą światem?
Kiedy skończy się „pandemia”? Prof. Gut: Raczej nigdy końca nie będzie ☀Autor Gabi☀
Gliński atakuje Bosaka. Zupełnie zbędny minister ośmiesza się na Twitterze [ZOBACZ JAK] ☀Autor Gabi☀
TAK WIDZĄ ŚWIAT PO PANDEMII I TAKĄ RZECZYWISTOŚĆ ZAPOWIADAJĄ JAKO NOWĄ NORMALNOŚĆ
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Protesty zawładnęły głównymi miastami Iranu z powodu cen gazu; 1 zabity

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – protestujący rozgniewani przez Iran podnoszący ustalone przez rząd ceny benzyny o 50% zablokowali ruch w dużych miastach i czasami starli się z policją w sobotę po nocy demonstracji przerywanych ostrzałem z broni palnej, w wyniku przemocy, która według doniesień zabiła co najmniej jeden osoba.

Protesty ponownie wywierają presję na rząd Iranu, który walczy o przezwyciężenie amerykańskich sankcji duszących kraj po tym, jak prezydent Donald Trump jednostronnie wycofał Amerykę z umowy nuklearnej Teheranu z mocarstwami światowymi.

Choć w większości pokojowe, demonstracje przerodziły się w przemoc, a filmy online miały na celu pokazanie funkcjonariuszy policji strzelających gazem łzawiącym do protestujących i mobów podpalających. Stanowi ryzyko polityczne dla prezydenta Hassana Rouhaniego przed lutowymi wyborami parlamentarnymi, ale pokazuje także powszechny gniew wśród 80 milionów ludzi w Iranie, którzy stracili swoje oszczędności w wyniku ograniczonych miejsc pracy i upadku waluty krajowej.

Demonstracje odbyły się w kilkunastu miastach w ciągu kilku godzin po decyzji Rouhani, która odbyła się we wczesny piątek, w celu zmniejszenia dopłat do benzyny w celu sfinansowania rozdania pieniędzy biednym Iranowi. Benzyna w kraju wciąż należy do najtańszych na świecie, a nowe ceny skaczą do co najmniej 15 000 rialów za litr gazu – o 50% więcej niż dzień wcześniej. To 13 centów za litr, czyli około 50 centów za galon. Dla porównania galon zwykłej benzyny w USA kosztuje 2,60 USD.

Ale w kraju, w którym wielu nieźle radzi sobie jako nieformalni taksówkarze, tania benzyna jest uważana za pierworodztwo. Iran jest domem dla czwartej pod względem wielkości rezerw ropy naftowej na świecie. Choć oczekiwana od miesięcy, decyzja wciąż zaskoczyła wielu i wywołała natychmiastowe demonstracje z dnia na dzień.

W piątek wieczorem wybuchła przemoc w Sirjan, mieście położonym około 800 kilometrów (500 mil) na południowy wschód od Teheranu. Państwowa agencja informacyjna IRNA powiedziała: „protestujący próbowali podpalić składowisko ropy naftowej, ale zostali zatrzymani przez policję”. Nie rozwinęło się to, ale wideo online krążące w irańskich mediach społecznościowych rzekomo pokazywało pożar w magazynie jako syreny zawodził w tle. Inny pokazał duży tłum krzyczący: „Rouhani, wstydź się! Opuść kraj w spokoju! ”

Mohammad Mahmoudabadi, urzędnik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Sirjan, powiedział później telewizji państwowej, że policja i demonstranci wymienili ostrzał, raniąc kilka osób. Powiedział, że wielu protestujących było pokojowych, ale później zamaskowani ludzie uzbrojeni w broń i noże infiltrowali demonstrację.

„Nalegali na dotarcie do składu ropy naftowej i wywołanie kryzysów” – powiedział Mahmoudabadi.

Półoficjalna agencja informacyjna ISNA później zacytowała Mahmoudabadi, mówiąc, że przemoc zabiła jedną osobę.

W bogatej w ropę irańskiej prowincji Chuzestan filmy online rzekomo pokazywały policję strzelającą do tłumu gazem łzawiącym. Miasto Khorramshahr w prowincji również widziało strzelaninę, co można było usłyszeć w krótkim klipie odtwarzanym na antenie przez telewizję państwową. Region od dawna jest politycznym podpowiedzią, a jego etniczna ludność arabska czuje się pozbawiona praw obywatelskich w stosunku do większości perskojęzycznej w tym kraju.

W sobotę rano, na początku irańskiego tygodnia roboczego, protestujący zatrzymywali samochody na głównych drogach w stolicy, Teheranie. Według internetowych filmów pokojowi protestujący zablokowali ruch na autostradzie Imam Ali w Teheranie, wzywając policję, aby dołączyła do nich, gdy spadnie pierwszy śnieg sezonu. Wywrotka upuściła później cegły na jezdnię, aby wiwatować.

Film pokazał, że duży tłum w mieście Kermanshah zademonstrował, a później wziął ogień gazu łzawiącego z policji. Inni podobno starli się w Tabriz, innym dużym irańskim mieście. Filmy online odpowiadają reporterom Associated Press na temat protestu.

Protesty takie wymagają uprzedniej zgody irańskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, choć władze rutynowo zezwalają na demonstracje na małą skalę w kwestiach gospodarczych, zwłaszcza gdy kraj boryka się z dewaluacją waluty. Minister spraw wewnętrznych Abdolreza Rahmani Fazli ostrzegł później w telewizji publicznej, że władze będą atakować każdego, kto zagraża bezpieczeństwu narodu.

Nie było od razu jasne, czy policja dokonała aresztowania. Irańska telewizja państwowa wyemitowała w piątek wieczorem odcinek próbujący zakwestionować roszczenia opozycyjnych satelitarnych kanałów informacyjnych o protestach, nazywając swoje filmy demonstracyjne „fałszywymi wiadomościami” w języku angielskim. Demonstranci w wielu filmach online Sobota zaczęła określać czas i miejsce w odpowiedzi.

Według danych grupy NetBlocks, która monitoruje dostęp do Internetu na całym świecie, w irańskim dostępie do Internetu odnotowano awarie od piątku do soboty. Do sobotniej nocy „dane sieciowe w czasie rzeczywistym pokazują, że łączność spadła do zaledwie 7% zwykłych poziomów po 12 godzinach stopniowego odłączania sieci w związku z protestami publicznymi w całym kraju”, powiedział NetBlocks.

„Trwające zakłócenia są najbardziej dotkliwe w Iranie od czasu dojścia do władzy prezydenta Rouhani, a najsilniejsze rozłączenie śledzone przez NetBlocks w dowolnym kraju pod względem jego technicznej złożoności i rozległości” – powiedziała grupa. Wygląda na to, że na stronach internetowych państwowych mediów nastąpiła awaria w niedzielę.

Śpiewy protestanckie odzwierciedlały wiele protestów gospodarczych pod koniec 2017 r., W wyniku których aresztowano prawie 5000 osób, a co najmniej 25 osób zostało zabitych. Niektórzy krytykowali wydatki Iranu za granicą na Palestyńczyków i innych, podczas gdy ludność tego kraju pozostaje biedna. Tymczasem protesty trwają w Iraku i Libanie, dwóch krajach Bliskiego Wschodu, w których mieszkają irańscy prokurentowie i którzy mają kluczowe znaczenie dla wpływów Teheranu za granicą.

Iran długo borykał się z problemami gospodarczymi od czasu rewolucji islamskiej w 1979 r., Która zerwała trwające od dziesięcioleci stosunki z USA. Nastąpiła ośmioletnia wojna z Irakiem w latach 80. XX wieku, jeszcze bardziej obciążając gospodarkę.

Upadek umowy nuklearnej zaostrzył te problemy. Irański rial, który w momencie zawarcia transakcji wahał się od 32 000 do 1 USD, w sobotę handlował do 122 600 do 1 USD. Od tego czasu Iran zaczął łamać warunki umowy, próbując zmusić Europę do znalezienia sposobu, aby pozwolić jej na sprzedaż ropy naftowej za granicą, pomimo amerykańskich sankcji.

Henry Rome, analityk z Eurasia Group, powiedział, że po masowych protestach Rouhani został zmuszony do wycofania się z planu podwyższenia cen paliw o 50%.

„Rząd wyraźnie zorientował się na to ryzyko: najnowsze oświadczenie zostało ogłoszone w środku nocy przed weekendem” – powiedział Rzym. „Weszło ono w życie natychmiast i zostało ogłoszone bez bezpośrednich konsultacji z prawodawcami”.

 

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: