DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

NIEMCY BLOKUJĄ SZLAKI ŻEGLUGI ŚRÓDLĄDOWEJ POLSKIM BARKOM

Polscy armatorzy barek protestują przeciwko ciągłemu zamykaniu przez stronę niemiecką drogi wodnej pomiędzy Berlinem i Szczecinem – informuje Radio Szczecin.

Jak poinformowało Radio Szczecin, jedyne połączenie dla polskich barek, którym mogą one pływać do Europy Zachodniej, jest cały czas blokowane przez Niemców. Chodzi o drogę wodną pomiędzy Berlinem i Szczecinem. Polscy armatorzy poinformowali już o tej sytuacji Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Jacek Galiszkiewicz ze Związku Polskich Armatorów Śródlądowych w rozmowie z radiem zaznacza, że wskutek zamykania drogi wodnej do Berlina polskie porty zmniejszają obroty.

– Przypływają po nawozy do Grupy Azoty, a w tej chwili jest to zablokowane. Przypływają po zboża, a Polska jest ich wielkim importerem na Europę Zachodnią. I w tej chwili zboże czeka w porcie Szczecin na wywiezienie – powiedział Galiszkiewicz. Jako przykład problemu podaje jedną z firm, która ma wielki problem, ponieważ do końca roku musi wywieźć 5 tysięcy ton rzepaku i nie ma jak tego zrobić.

Niemcy tłumaczą zamykanie kanałów tym, że jak twierdzą, muszą usunąć niewypały z czasów wojny. Jednak jak zwraca uwagę Paweł Moczulski z firmy Navigar Trans, dysponującą flotą prawie 20 barek i 10 pchaczy, taka operacja na zachodzie Niemiec trwa kilka godzin. Jednak w okolicach Berlina mogą to być nawet trzy miesiące.

– Takie bomby na terenie całych Niemiec znajdowane są w zasadzie codziennie. I zazwyczaj blokada na zachodnich drogach wodnych Niemiec trwa kilka godzin lub jeden dzień. A tutaj na wschodzie, między Polską a Berlinem, trwa to trzy miesiące – mówi Moczulski, cytowany przez Radio Szczecin.

Według szacunków, tygodniowo z Polski do Niemiec pływa około 20 barek. Port w Szczecinie jako jedyny w Polsce posiada połączenie drogą wodną z portami Europy Zachodniej.

Radioszczecin.pl

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: