NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE + NAJNOWSZE
Poland matters
1166 views
POLITYKA 2019
778 views
JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
AKCJA PUBLICZNEGO ZADAWANIA PYTAŃ - POLITYKOM - "POLAK PYTA POLITYKA"
"Nie daj się dźgnąć szczepionką COVID-19!!!!!, dopóki tego nie przeczytasz!!!!!!
Decyzja zapadła, będą masowe kontrole. Policja zainteresować się może także i tobą  ☀Autor Gabi☀
Posłuchaj tego doktora i byłego profesora szkoły medycznej o spisku kryminalnym i eksperymentalnych szczepionkach ☀Autor Gabi☀
!! 16.04.2020 pilne !!ZMIANY NA STRONIE !!! ODBLOKUJ TREŚCI I FILMY NA STRONIE M-FORUM -1 ROK , 90 DNI ,1 MIESIĄC ,1 TYDZIEŃ, 1 DZIEŃ-  INSTRUKCJA A.V
POSEŁ MAJKA UJAWNIA - KULISY SEJMOWE R.P III - SZANTAŻE , KORUPCJA , KARIERY
NOWE PRAWO DLA PIS - POLAK JUZ NIE DOWIE SIĘ CO KNUJE PIS W UMOWACH Z OBCYMI PAŃSTWAMI - NAWET JAK PODPISZĄ ROZBIÓR !
Lotnisko w Denver zapisem nadchodzącego ludobójstwa i schronieniem dla elit w czasie depopulacji. ☀Autor Gabi☀
   POLITYKA STRONY M-FORUM !!! - WSZYSTKIE ZAMIESZCZANE MATERIAŁY ORAZ PREZENTOWANE I PROPAGOWANE - Poglądy i opinie zawarte w artykułach mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. !!!! REDAKCJA M-FORUM AV LIVE MA NA CELU PUBLIKOWANIE WSZYSTKICH INFORMACJI KTÓRE SĄ CENZUROWANE BEZ WZGLĘDU NA ZABARWIENIA POLITYCZNE , RELIGIJNE I OBYCZAJOWE - ZA KOMENTARZE I WYPOWIEDZI CZYTELNIKÓW I WIDZÓW NIE BIERZE ODPOWIEDZIALNOŚCI , Z WYJĄTKIEM TREŚCI O CHARAKTERZE PRZESTĘPCZYM KTÓRE BĘDĄ USUWANE BEZ OSTRZEŻEŃ     UWAGA !! WAŻNE - Poglądy i opinie zawarte w artykule mogą być niezgodne ze stanowiskiem redakcji. Zamieszczane artykułu są w wiekszości re- publikacjami materiałów z innych stron - REDAKCJA NIE INGERUJE W ICH TREŚCI W CELU ZACHOWANIA BEZSTRONNOŚCI , A CELEM PUBLIKACJI JEST PODDANIE TYCH MATERIAŁÓW POD OSĄD I KRYTYKĘ CZYTELNIKÓW W KTÓRE OPINIE NIE MOŻE INGEROWAĆ AUTOR MATERIAŁU W FORMIE MODERACJI LUB CENZURY

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

£15 tys. dla Polaka, który był prześladowany w miejscu pracy

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.

Lala Koniecpolska

Hrabina w Arystokracja

Polski szef kuchni Damian Anysz, który w miejscu pracy był nękamy przez współpracowniczkę z uwagi na swoją narodowość, otrzymał od sądu 15 tys. funtów odszkodowania, w tym 14 tys. funtów za 'straty moralne'. Do przestępstwa z nienawiści, jakim jest nękanie na tle rasistowskim, doszło w restauracji Sizzlers w Magherafelt (hr. Londonderry).

£15 tys. dla Polaka, który był prześladowany w miejscu pracySąd przyznał Polakowi wysokie odszkodowanie. (Fot. Facebook/Damian Anysz)

Jak poinformowały wczoraj brytyjskie media, Damian Anysz poddany był regularnym atakom ze strony koleżanki z pracy – June Fullerton – od której mógł usłyszeć m.in., że „powinien wrócić do swojego kraju”. Ze strony kobiety regularnie doświadczał też rasistowskich i wulgarnych uwag.

Polak przekazał, że na początku praca w restauracji Sizzlers mu się podobała, ale sprawy szybko przybrały nieoczekiwany obrót. „W ciągu kolejnych miesięcy atakowała mnie, ponieważ nie podobało się jej, że jestem Polakiem; że przyjechałem tu, aby żyć i pracować. Doświadczałem różnych sytuacji, takich jak celowe rozlewanie rzeczy, wpadanie na mnie czy przycinanie mi rąk drzwiami lodówki” – przekazał Anysz.

„W pracy panowała bardzo zła atmosfera, szeptano za moimi plecami i zastanawiałem się nad rezygnacją” – dodał. Mężczyzna pracował w restauracji Sizzlers od listopada 2016 r. do lipca 2018 r., kiedy firma ogłosiła upadłość.

Gdy Polak po raz pierwszy zgłosił uwagi w miejscu zatrudnienia, początkowo nikt nic nie zrobił. Dopiero w listopadzie 2017 r. June Fullerton została zawieszona i – w związku z jednym z incydentów związanych z wulgarnym zachowaniem – wobec kobiety wszczęto postępowanie dyscyplinarne.

21 grudnia kobietę przywrócono jednak do pracy, nie zawiadamiając o tym Polaka, ani nie przekazując mu żadnych wyjaśnień. Zdaniem sądu, Polaka poddano „poniżającemu i deprecjonowanemu nękaniu”.

Sąd stwierdził także, że nieodpowiedzialne zarządzanie ze strony kierownictwa „nie było zaniedbaniem, a częścią celowego działania, które powodowało, że problemy w miejscu pracy wciąż występowały, choć w mniej jawnej formie”.

Ostatecznie Polak zdecydował się na uzyskanie pomocy od Komisji ds. Równości (Equality Commission). „Trudno było mi mówić o tym wszystkim w sądzie. Cieszę się, że to już koniec i że mogłem liczyć na komisję” – przekazał mężczyzna.

Damian Anysz otrzymał w sumie ponad 15 tys. funtów odszkodowania, w tym 14 tys. funtów za „straty moralne”.

Dr Michael Wardlow z Equality Commission podkreślił, że sprawa ta pokazała, „jak ważne jest stworzenie dobrego i harmonijnego miejsca pracy”. Zwrócił uwagę, że kluczem do tego jest „odpowiednie reagowanie ze strony kierownictwa na zachowania pracowników oraz wdrażanie właściwych polityk w miejscu pracy”.

zrodlo:londynek.net
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
CZERWONE

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: