
Powodzie w Wenecji: Włochy ogłaszają stan wyjątkowy w związku z uszkodzeniami
Ostatnie wpisy Lala Koniecpolska (zobacz wszystkie)
- „Manifest w Dreźnie z roku 1882 przeciwko hegemonii żydowskiej” - 23 lutego 2021
- „Syjonistyczny plan Władzy Światowej – Lektura obowiązkowa.!!!” - 23 lutego 2021
- „KHAZARIAN MAFIA: Najbardziej bezwzględny wróg ludzkości!!!!” - 23 lutego 2021
- „Maria Magdalena i zamki Katarów.” - 23 lutego 2021
- „KATARZY – OFIARY PAPIESKIEJ ZACHŁANNOŚCI” - 23 lutego 2021
Włochy mają ogłosić stan wyjątkowy w Wenecji po tym, jak włoskie miasto zostało pochłonięte przez wysoki poziom wody o wysokości 1,87 m (6 stóp), zalewając swoją zabytkową bazylikę i zmniejszając moc domów.
Ponad 80% miasta, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, znajdowało się pod wodą, kiedy fale były najwyższe.
Premier Włoch Giuseppe Conte określił powódź jako „cios w serce naszego kraju”.
Powiedział, że rząd będzie teraz działać szybko, aby zapewnić fundusze i zasoby.
„ Boli, gdy miasto jest tak zniszczone, jego dziedzictwo artystyczne jest zagrożone , a działalność komercyjna na kolanach” – powiedział Conte, który odwiedził region w środę późno w środę, napisał w poście na Facebooku (po włosku).

Powiedział, że rząd „przyspieszy” budowę obrony strukturalnej miasta laguny, odnosząc się konkretnie do tak zwanego projektu Mose – hydraulicznego systemu barier, który odcina lagunę w przypadku wzrostu poziomu morza i zimowych sztormów.
Premier ma ogłosić środki nadzwyczajne w czwartek.

Przychodzi, gdy Wenecjanie obudzili się z sygnalizatorami, wskazując, że przypływ „pozostanie wysoki” w nadchodzących dniach, chociaż według władz weneckich nie oczekuje się, że przekroczy 130 cm (50 cali) powyżej średniego poziomu morza.
Burmistrz Wenecji, Luigi Brugnaro, obwiniał zmiany klimatu za najwyższy poziom wody od ponad 50 lat w tym tygodniu, mówiąc, że wpływ był „ogromny” i pozostawiłby „trwały ślad”.
Plac Świętego Marka – jedna z najniższych części miasta – był jednym z najbardziej dotkniętych obszarów.

Pan Brugnaro powiedział, że słynna bazylika św. Marka doznała „poważnych szkód”. Krypta w historycznym punkcie orientacyjnym została całkowicie zalana we wtorek i istnieją obawy, że kolumny bazyliki mogły zostać uszkodzone konstrukcyjnie.
„Szkody sięgną setek milionów euro” – ostrzegł Brugnaro.

W środę uruchomiono pompy do odprowadzania wody z kościoła i jego krypty z XII wieku.
Właściciele małych firm i sprzedawcy w mieście zachęcali turystów do powrotu, z których wielu opuściło miasto po podniesieniu się poziomu wody.

Jeden kupiec powiedział burmistrzowi, że jego biznes opiera się na turystyce, ale jego kiosk został zmieciony przez przypływ.

Miasto Wenecja składa się z ponad 100 wysp w lagunie u północno-wschodnich wybrzeży Włoch. Co roku cierpi z powodu powodzi.
Jednak tylko raz, odkąd oficjalne zapisy rozpoczęły się w 1923 r., Fala była wyższa niż w tym tygodniu – osiągając 1,94 mw 1966 r.

Na wyspie Pellestrina dwie osoby zginęły w wyniku powodzi na cienkim pasie ziemi oddzielającym lagunę od Morza Adriatyckiego. Mieszkaniec został porażony prądem, gdy próbował uruchomić pompę w swoim domu, a drugą osobę znaleziono martwą gdzie indziej na wyspie.
Powódź w Wenecji spowodowana była połączeniem przypływów wiosennych i burzy meteorologicznej wywołanej silnymi wiatrami wiejącymi z północnego wschodu przez Morze Adriatyckie.
Wiatry były tak silne, że pusta vaporetto – lub publiczny autobus wodny – trafiła do kompleksu Arsenale w Wenecji.

Conte powiedział, że projekt ochrony przeciwpowodziowej Mose, którego część została pomyślnie przetestowana w 2013 r., Nie powinien być gotowy do końca 2021 r.
Prace nad projektem rozpoczęły się w 2003 roku i kosztowały już miliardy euro. Nękają go zarzuty korupcyjne i przekupstwa.

W 2014 r. Były burmistrz Wenecji Giorgio Orsoni ustąpił ze stanowiska po tym, jak został oskarżony o udział w sprzeniewierzeniu około 20 mln EUR (27 mln USD; 16 mln GBP) w środkach publicznych przeznaczonych na ochronę przeciwpowodziową.
Czy zmiany klimatu są przyczyną powodzi w Wenecji?
Przez meteorolog BBC Nikki Berry
To ostatnie wystąpienie Acqua Alta (wysoka woda) w Wenecji jest drugim co do wielkości przypływem, jakiego miasto doświadczyło w historii. Jeśli jednak spojrzymy na 10 najlepszych pływów, pięć miało miejsce w ciągu ostatnich 20 lat, a najnowszy był dopiero w zeszłym roku.
Chociaż powinniśmy starać się unikać przypisywania jednego zdarzenia zmianom klimatu, zwiększona częstotliwość tych wyjątkowych pływów jest oczywiście dużym problemem. W naszym zmieniającym się klimacie poziom mórz podnosi się, a miasto, takie jak Wenecja, która również tonie, jest szczególnie podatne na takie zmiany.

Warunki pogodowe, które spowodowały przypływ burzy adriatyckiej, były napędzane silnym strumieniem południkowym (falującym) przez półkulę północną, co doprowadziło taśmę przenośnikową systemów niskiego ciśnienia do środkowej części Morza Śródziemnego.
Jednym z możliwych skutków zmieniającego się klimatu jest to, że strumień strumieniowy będzie częściej południkowy, a takie wzory pogodowe będą coraz częstsze. Jeśli tak się stanie, istnieje większe prawdopodobieństwo, że wydarzenia te połączą się z astronomicznymi wiosennymi przypływami, a tym samym zwiększą ryzyko powodzi w Wenecji.
Co więcej, południkowy strumień odrzutowy można połączyć z silniejszymi tajfunami na północno-zachodnim Pacyfiku, co powoduje częstsze epidemie zimna w Ameryce Północnej, a niepokojące Morze Śródziemne jest kolejnym efektem w dole rzeki.
Wszystkie obrazy podlegają prawu autorskiemu.
zrodlo:bbc.com
