Wrócił. Z hukiem.

Zaledwie dwa dni po zwolnieniu z więzienia federalnego w Kurytybie na południu Brazylii, po wąskim orzeczeniu Sądu Najwyższego 6 × 5, były prezydent Luis Inacio Lula da Silva wygłosił ognistą, 45-minutową mowę przed Metal Workers Unia w Sao Bernardo, poza Sao Paulo i czerpiąc ze swojej niezrównanej stolicy politycznej, wezwała wszystkich Brazylijczyków do przeprowadzenia rewolucji społecznej.

Kiedy moi koledzy Mauro Lopes, Paulo Leite i ja przeprowadziliśmy wywiad z Lulą w więzieniu federalnym, był to jego Dzień 502 w celi. W sierpniu nie można było przewidzieć, że wydanie nastąpi w Dniu 580, na początku listopada.

Jego pierwsza przemowa do narodu po sadze więziennej – która jeszcze się nie skończyła – nigdy nie mogła być poważna; w rzeczywistości obiecał szczegółowy adres na najbliższą przyszłość. To, co zrobił, w swoim charakterystycznym stylu konwersacyjnym, polegało na natychmiastowym rozpoczęciu ofensywy, usuwając długą listę każdego możliwego wroga w książce: tych, którzy wprowadzili Brazylię do „anty-ludowej agendy”. Pod względem w pełni improwizowanej , namiętne przemówienie polityczne, to już materiał antologiczny.

Lula szczegółowo opisała obecne „straszne warunki” dla brazylijskich pracowników. Rozerwał na strzępy program ekonomiczny – zasadniczo wyprzedaną potwora – ministra finansów Paulo Guedesa, chicagowskiego chłopca i pinocheta, który stosuje te same nieudane neoliberalne recepty, które są teraz potępiane i pogardzane na ulicach Chile.

Wyjaśnił, w jaki sposób brazylijska prawica otwarcie postawiła na neofaszyzm, który jest formą, którą neoliberalizm ostatnio przyjął w Brazylii. Wysadził media głównego nurtu w postaci jak dotąd wszechmocnego, ultrareaktywnego imperium Globo. W postawie geniuszu semiotycznego Lula wskazała, że helikopter Globo unosi się nad zgromadzonymi na przemówieniu masami, sugerując, że organizacja jest zbyt tchórzliwa, aby zbliżyć się do niego na poziomie gruntu.

I, co istotne, trafił bezpośrednio do pytania Bolsonaro: milicji. Nie jest tajemnicą informowanie Brazylijczyków, że klan Bolsonaro, wywodzący się z Wenecji Euganejskiej, zachowuje się jak tania, surowa, eschatologiczna kopia Sopranos, prowadząca ciężki system dla milicji i wspierana przez brazylijskie wojsko. Lula opisała prezydenta jednego z czołowych narodów Globalnego Południa jako nie mniej niż przywódcę milicji. Tak będzie – na całym świecie.

Tyle o „pokoju i miłości Luli”, które kiedyś były jednym z jego cenionych motta. Nigdy więcej postępowania pojednawczego. Bolsonaro musi teraz stawić czoła prawdziwemu, zaciekłemu, silnemu sprzeciwowi i nie może już uciec od debaty publicznej.

Podróż Luli do więzienia była niezwykłym wyzwalającym doświadczeniem – przekształcenie rannego męża stanu w nieustraszonego wojownika mieszającego Tao z Wilkiem Stepowym (jak naszkicowano w książce Hermana Hessego). Jest wolny, jak nigdy dotąd – i powiedział to wprost. Pytanie brzmi, w jaki sposób będzie on w stanie zmobilizować pracę organizacyjną, metodę – i mieć wystarczająco dużo czasu, aby zmienić fatalne warunki dla demokratycznej opozycji w Brazylii. Cały Globalny Południe patrzy.

Przynajmniej teraz kostka jest rzucona – i krystalicznie czysta: to socjaldemokracja przeciwko neo-faszyzmowi. Programy sprzyjające włączeniu społecznemu, społeczeństwo obywatelskie zaangażowane w kształtowanie polityki publicznej, walka o równość kontra autokracja, instytucje państwowe powiązane z bojownikami, rasizmem i nienawiścią wobec wszystkich mniejszości. Na szczęście Bernie Sanders i Jeremy Corbyn zaoferowali Luli bezwarunkowe wsparcie. W przeciwieństwie do tego Steve Bannon traci sen, kwalifikując Lulę jako „chłopca plakatu globalistycznej lewicy” na całym świecie.

To wszystko wykracza daleko poza lewicowy populizm – jak Slavoj Zizek i Chantal Mouffe, między innymi, próbują go konceptualizować. Lula, zakładając, że pozostaje wolny, jest teraz gotowa, by stać się głównym katalizatorem zintegrowanej, postępowej „pro-ludowej” Nowej Globalnej Lewicy.

„Cocaine Evangelistan”

A teraz naprawdę paskudne kawałki.

Widziałem przemówienie Luli głęboko w nocy w śnieżnej burzy Nur-Sultan, stolicy Kazachstanu, w sercu stepów, kraju naruszonego przez największe imperia nomadów w historii. Pokusa polegała na wyobrażeniu sobie Luli jako nieustraszonego lamparta śnieżnego wędrującego po zdewastowanych stepach pustkowi miejskich.

Jednak lamparty śnieżne, co najważniejsze, są gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

Po przemówieniu odbyłem poważne rozmowy z dwoma czołowymi rozmówcami, analitykiem z Berna, Romulusem Mayą i antropologiem Piero Leirnerem, autorytetem brazylijskiej armii. Obraz, który namalowali, był realistycznie ponury. Oto w skrócie.

Kiedy w sierpniu odwiedziłem Brasilię, kilka poinformowanych źródeł potwierdziło, że większość brazylijskiego Sądu Najwyższego jest kupiona i opłacona. W końcu de facto legitymizowali wszystkie absurdy, które miały miejsce w Brazylii od 2014 roku. Absurdy były częścią hiper złożonego, powolnego, toczącego się hybrydowego zamachu stanu, który pod przykrywką dochodzenia w sprawie korupcji doprowadził do demontaż krajowych mistrzów przemysłu, takich jak Petrobras; impeachment prezydenta Dilmy Rousseffa o fałszywych zarzutach; oraz uwięzienie Luli, dzieła sędziego, ławy przysięgłych i kata Sergio Moro, obecnie ministra sprawiedliwości Bolsonaro, całkowicie zdemaskowanego przez objawienia The Intercept .

Brazylijskie wojsko jest w całym Sądzie Najwyższym. Pamiętaj, że wyzwolenie Luli nastąpiło po wąskim wyniku 6 do 5. Z prawnego punktu widzenia nie można było zatrzymać go w więzieniu: Sąd Najwyższy tak naprawdę nie chciał odczytać brazylijskiej konstytucji.

Ale na horyzoncie nie ma żadnych zmian strukturalnych. Projekt pozostaje wyprzedażą Brazylii w połączeniu z cienko zawoalowaną dyktaturą wojskową. Brazylia pozostaje skromną kolonią amerykańską. Więc Lula jest poza więzieniem, ponieważ ten system na to pozwala.

Wojsko przestrzega bezwzględnej niekompetencji Bolsonaro, ponieważ nie może nawet pójść do toalety bez pozwolenia generała Heleno, szefa GSI, brazylijskiej wersji Rady Bezpieczeństwa Narodowego. W sobotę przestraszony Bolsonaro poprosił o pomoc wojskowego po uwolnieniu Luli. I co najważniejsze, w tweecie zdefiniował Lulę jako „łajdaka”, który był „chwilowo” wolny.

To „chwilowo” daje grę. Mroczna sytuacja prawna Luli jest daleka od decyzji. W wstrząsającym, ale całkowicie prawdopodobnym krótkoterminowym scenariuszu, Lula mogła faktycznie zostać odesłana z powrotem do więzienia – ale tym razem w izolacji, w federalnym więzieniu o maksymalnym bezpieczeństwie, a nawet w koszarach wojskowych; w końcu jest byłym szefem sił zbrojnych.

Obrona Luli koncentruje się teraz na dyskwalifikacji Moro. Każdy, kto ma mózg, który przeszedł rewelacje przechwytywania, może wyraźnie zidentyfikować zepsucie Moro. Jeśli tak się stanie, a to ważne „jeśli”, już istniejące przekonania Luli zostaną uznane za nieważne. Są jednak inne procesy, w sumie osiem. To jest całkowite terytorium prawa.

Atutem wojska jest „terroryzm” – związany z Lulą i Partią Robotniczą. Jeśli Lula, zgodnie ze wstrząsającym scenariuszem, zostanie odesłana z powrotem do więzienia federalnego, może to być w Brasilii, która przypadkowo nie obejmuje całego kierownictwa PCC, czyli „Pierwszego Dowództwa Stolicy” – największej brazylijskiej organizacji przestępczej.

Maya i Leirner pokazali, w jaki sposób PCC sprzymierzone są z wojskiem i Stanami Głębokimi Stanów Zjednoczonych, poprzez swoje aktywa Moro, aby założyć nie Pax Brasilica, ale to, co opisali jako „ewangelistan kokainowy” – wraz z fałszywymi flagami terrorystycznymi obwinionymi za Lulę Komenda.

Leirner dokładnie zbadał, w jaki sposób generałowie, od ponad dekady na swojej stronie internetowej,  próbują powiązać PCC z Partią Robotniczą. Stowarzyszenie obejmuje także Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC), Hezbollah i Boliwijczyków. Tak, wszystko to pochodzi bezpośrednio z podręcznika Głosu Jego Mistrzów.

Lula, Putin i Xi

Gdy wojsko obstawia strategię chaosu, powiększoną o ogromną bazę społeczną Luli w całej Brazylii, która drażni się z powodu powrotu do więzienia, a bańka finansowa w końcu pękła, czyniąc klasy średnie jeszcze biedniejszymi, przygotowano by scenę dla ostatecznego toksycznego koktajlu: „zamieszanie” społeczne związane z „terroryzmem” związanym z „przestępczością zorganizowaną”.

To wszystko, czego potrzebuje wojsko, aby rozpocząć szeroko zakrojoną operację, aby przywrócić „porządek” i wreszcie zmusić Kongres do zatwierdzenia brazylijskiej wersji Ustawy Patriot (pięć różnych ustaw już zbliża się do Kongresu).

To nie jest teoria spiskowa. Jest to miara tego, jak zapalająca jest obecnie Brazylia, a zachodnie media głównego nurtu nie podejmą żadnego wysiłku, aby wyjaśnić paskudną, zawiłą fabułę dla globalnej publiczności.

Leirner przechodzi do sedna sprawy, gdy mówi, że obecny system nie ma powodu, aby się wycofywać, ponieważ jego strona wygrywa. Nie boją się przekształcenia Brazylii w Chile. I nawet jeśli tak się stanie, mają już winowajcę: Lulę. Brazylijskie media głównego nurtu wypuszczają już balony próbne – obwiniając Lulę za skok dolara amerykańskiego i wzrost inflacji.

Lula i brazylijska lewica powinny zainwestować w ofensywę pełnego spektrum.

W perspektywie 9 th BRICS Szczyt odbywa się w Brazylii w tym tygodniu. Głównym zamachem stanu byłoby zorganizowanie nieoficjalnego, wyjątkowo dyskretnego, mocno sekurytyzowanego spotkania między Lulą, Putinem i Xi Jinpingiem, na przykład w ambasadzie w Brasilii. Putin i Xi są największymi sojusznikami Luli na arenie światowej. Dosłownie czekali na Lulę, co potwierdzili mi dyplomaci.

Jeśli Lula postępuje według ograniczonego scenariusza reorganizacji Lewicy, w Brazylii, Ameryce Łacińskiej, a nawet na Globalnym Południu, obecny system wojskowy ponownie go pochłonie. Lewica jest infiltrowana – wszędzie. Teraz jest totalna wojna. Zakładając, że Lula pozostaje wolna, z pewnością nie będzie mógł ponownie ubiegać się o prezydenturę w 2022 roku. Ale to nie jest problem. Musi być odważny – i tak będzie. Lepiej nie zadzieraj z wilkiem stepowym.

zrodlo:thesaker.is/