Tomasz Grodzki / Fot. PAP
Tomasz Grodzki / Fot. PAP

Tomasz Grodzki z Koalicji Obywatelskiej został nowym marszałkiem X kadencji Senatu. Otrzymał poparcie 51 senatorów, co oznacza, że – przynajmniej na razie – opozycja ma większość w drugiej izbie parlamentu. Kontrkandydatem był Stanisław Karczewski z Prawa i Sprawiedliwości.

Senat wybiera marszałka bezwzględną większością głosów w głosowaniu jawnym. Senatorowie zagłosowali na specjalnych kartach tuż po godzinie 18. Później nastąpiła przerwa na przeliczenie głosów, a o godzinie 19 Senat wznowił obrady.

Większość bezwzględna wynosiła 51 głosów i tyle właśnie otrzymał Grodzki. 48 głosów przypadło Karczewskiemu, a 1 osoba wstrzymała się od głosu.

Wcześniej wybrano marszałka IX kadencji Sejmu. Została nim Elżbieta Witek z PiS. Oprócz partii rządzącej Witek poparło SLD i PSL. Posłowie Koalicji Obywatelskiej wstrzymali się od głosu, a Konfederacja zagłosowała przeciwko.

Tomasz Grodzki – sylwetka

Tomasz Grodzki polityczną karierę zaczynał w szczecińskim samorządzie, gdzie przez trzy kadencje był miejskim radnym. W 2014 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej – bezskutecznie – kandydował do parlamentu europejskiego. Rok później został Senatorem z ramienia PO. W październikowych wyborach parlamentarnych kandydował do Senatu z list KO w okręgu nr 97 (Szczecin). Uzyskał 65 proc. głosów.

Z zawodu Grodzki jest chirurgiem i transplantologiem. Specjalizuje się w przeszczepach płuc. W 2010 roku uzyskał tytuł profesora nauk medycznych, a cztery lata później został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski w uznaniu zasług w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie nauk medycznych i osiągnięć w działalności na rzecz ochrony zdrowia.

n.czas.com