DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

Tragiczne wiadomości z Boliwii. Amerykanie zwyciężyli, Morales złoży rezygnację

Waszyngton osiągnął swój kolejny cel w Ameryce Łacińskiej. Obalony został długoletni prezydent Boliwii Evo Morales, któremu częściowo udało się wydobyć kraj z jankeskiego jarzma i uczynić bardziej suwerennym.

Światowe media informują, iż prezydent Boliwii Evo Morales – międzynarodowy symbol oporu przeciw amerykańskiemu imperializmowi – podaje się do dymisji. Decyzję tę ogłosił kilka godzin po tym jak wcześniej wyraził zgodę na ponowne przeprowadzenie wyborów. Niestety, ustępstwo to zostało potraktowane przez napastników jako słabość. Chwilę później pojawiły się wezwania do rezygnacji ze strony przywódców wojskowych. Wygląda na to, że tej presji Morales – być może obawiając się podzielenia losu Salvadora Allende – nie wytrzymał.

W specjalnym wystąpieniu telewizyjnym, w którym ogłosił swoją decyzję Evo Morales przestrzegł rodaków, iż „oligarchia spiskuje przeciwko demokracji”.

Breaking: Bolivian President Evo Morales to submit his resignation to the Legislative Assembly, saying he wants the world to know how the oligarchy conspires against democracy.

Amerykańska lewicowa dziennikarka, która współpracuje z wenezuelską stacją TV TeleSur napisała na portalu społecznościowym Twitter, że zwycięstwo Moralesa w ostatnich wyborach było oczywiste, a on jest ofiarą „pełnego przemocy, faszystowskiego zamachu stanu”.

W zamieszkach, starciach zwolenników prezydenta z opozycją zginęły do tej pory trzy osoby, było ok. 200 rannych. Tzw. opozycjonistów wspiera Organizacja Państw Amerykańskich z siedzibą w Waszyngtonie. Operacja odsunięcia Moralesa od władzy rozpoczęła się dzień po głosowaniu, w którym uzyskał on ponownie większość (wybory odbyły się 20 października), choć ostateczne wyniki nie zostały jeszcze przedstawione. 21 października wysoko postawiony amerykański dyplomata Michael Kozak niejako otworzył kampanię destabilizacji oskarżając boliwijskie instytucje odpowiedzialne za przeprowadzenie wyborów i liczenie głosów o „próbę pogwałcenia demokracji”.

Protesty się nasilały i stawały coraz bardziej brutalne. Udało się doprowadzić do buntu części sił policyjnych, w końcu inicjatywę opozycyjną podjęło i wojsko.

Amerykański lewicowy dziennikarz Ben Norton, jeden z współzałożycieli The Grayzone Project skomentował okoliczności następująco:

„USA wsparło prawicowych puczystów w wojsku przeciwko demokratycznie wybranemu socjalistycznemu prezydentowi Boliwii Evo Moralesowi, pierwszej głowie państwa pochodzącej ze społeczności indiańskiej, który uzyskał reelekcję siłą 600 tys. głosów” i przypomniał innych lewicowych liderów w Am. Łacińskiej, którzy byli celem amerykańskich działań.

Ben Norton

@BenjaminNorton

The US has backed a right-wing military coup against Bolivia’s democratically elected socialist President Evo Morales, the country’s first Indigenous leader, who had just won re-election by 600,000 votes.

Violent US coups targeted every progressive, elected leader in this photo.

Zobacz obraz na Twitterze
Ludzie o tym mówią: 2 111

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Waszyngtonu można się spodziewać ustanowienia w Boliwii brutalnych prawicowych rządów.

zrodlo:strajk.eu

One thought on “Tragiczne wiadomości z Boliwii. Amerykanie zwyciężyli, Morales złoży rezygnację

  1. Aż oczy bolą jak się czyta te bzdury. Ludzie zaczeli protestować bo widzieli w jakim kierunku idzie Morales, który po raz czwarty wygrał wybory poprzez fałszerstwa wyborcze. Pogwałcił wole ludu który w 2016 w referendum wypowiedział się przeciwko jego kandydaturze w 2019. Mojanżona jest z Boliwi i wiem co się tam naprawde dzieje. W tej chwili zwolennicy Moralesa dewastują i podpalają La Paz. Jako prezydent, zmanipulował ludzi, doprowadził do sytuacji w której obywatele walczą między sobą. Sam uciekł z podkulonym ogonem krzycząc o puczu wojskowym. Na chwile obecną nikt nie jest w stanie powiedzieć ze 100 procentową pewnością dlaczego Morales zrezygnował. Jedno jest pewne, z bohatera narodowego, którym niewątpliwie był wszedł na drogę dyktatury i wyniszczania kraju i to jest FAKT.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: