Marsz Niepodległości 2019. Policja wyniosła uczestników zgromadzenia Obywateli RP – więcej relacji
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- 20. rocznica Big Brothera. TVN zarobił nawet 50 mln zł, uczestnicy zostawali posłami ☀Autor Gabi☀ - 1 marca 2021
- ZUS przelewa od dziś. Zajrzyj na konto, większa emerytura może już tam być ☀Autor Gabi☀ - 1 marca 2021
- Najnowsze: „pierwsze dawki szczepionki J&J w USA wysyłane w niedzielę wieczorem!!!!” ☀Autor Gabi☀ - 1 marca 2021
- Immunitet prawny i aktywa państwowe jako.. ☀Autor Gabi☀ - 1 marca 2021
- Ludzkie świnki morskie dla Big Pharma i zepsutych stanów. Obrzydliwe eksperymenty.. ☀Autor Gabi☀ - 28 lutego 2021
Na rondzie Dmowskiego zgromadziły się tysiące osób, które po godz. 15 wyruszyły w X edycji Marszu Niepodległości. Jego uczestnicy przejdą Alejami Jerozolimskimi, mostem Poniatowskiego, następnie ulicą Wybrzeże Szczecińskie między Wisłą a Stadionem Narodowym aż na błonia przy Stadionie Narodowym.
Licznie zgromadzeni uczestnicy przybyli na marsz z flagami Polski oraz transparentami z patriotycznym hasłami. Widać na nich napisy takie jak „Bóg, honor i ojczyzna” oraz „Warto być Polakiem”. Na czele Marszu Niepodległości znajdują się także flagi Młodzieży Wszechpolskiej. Wśród uczestników są m.in. przedstawiciele historycznych organizacji rekonstrukcyjnych oraz grupy motocyklowe.
W okolicy Pałacu Kultury i Nauki, ronda Romana Dmowskiego i przy wejściu do metra powstało biało-czerwone miasteczko. Uczestnicy wydarzenia mogli w ostatniej chwili kupić flagi, kokardy i inne symbole narodowe; mogli także podpisać się pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą „Stop 447” mającą – jak przekazują z głośników twórcy projektu – ochronić polską własność „przed bezpodstawnymi roszczeniami organizacji żydowskich”.
„Jeśli gdzieś może dojść do konfrontacji, to tu”
Grupa aktywistów z Obywateli RP zajęła skwer przy palmie na warszawskim rondzie de Gaulle’a, bardzo blisko trasu przemarszu Marszu Niepodległości. Jak mówią, nie chcą go blokować, chcą w nim uczestniczyć, bo „Święto Niepodległości jest dla wszystkich” Wśród nich są dwie posłanki-elektki Lewicy Wanda Nowicka z Lewicy i Joanna Scheurig-Wielgus. Zgromadzenie zostało otoczone przez kordon policji.
Około 15.30 przez megafon podano informację, że zgromadzenie Obywateli zostało rozwiązane przez policję. Uczestnicy proszeni są o zejście z Ronda de Gaulle’a. Policja tłumaczy, że stojący przed palmą blokują legalne, cykliczne zgromadzenie. Finalnie policja wyniosła Obywateli RP i zdemontowała baner z napisem „Konstytucja”.
Jak donosi nasz reporter Tomasz Fenske straż marszu oddzieliła Obywateli RP od pochodu wielkimi płachtami, które mają ich zasłonić. – Ma to ograniczyć ryzyko konfrontacji. Parawan od pochodu oddziela jeszcze kordon ze sznurem. Do Marszu nie dopuszczono też grupki ludzi z tęczowymi flagami- donosi Fenske.
Natomiast Marsz Antyfaszystowski „Za wolność Waszą i naszą!” organizowany przez Koalicję Antyfaszystowską, Akcję Demokrację, Antyfaszystowską Warszawę, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Studencki Komitet Antyfaszystowski oraz przestrzeń inicjatyw „Syrena” przechodzi z placu Unii Lubelskiej na plac Trzech Krzyży.
Marsz Niepodległości 2019. Prezydent stolicy apeluje i ostrzega
Nie ma i nie będzie zgody na to, by na ulicach Warszawy pojawiały się symbole faszystowskie czy nacjonalistyczne – podkreślił w poniedziałek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zaapelował, aby rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczcić godnie – z szacunkiem dla innych i dla miasta.
Marsz Niepodległości. „Miej w opiece Naród cały!”
Dziesiąty „Marsz Niepodległości” w tym roku organizowany jest pod hasłem „Miej w opiece Naród cały!” pochodzącym z pieśni maryjnej „Z dawna Polski Tyś Królową”. Jego organizatorzy podkreślają, że nasza tożsamość narodowa jest nierozłączna z wiarą katolicką. – Chcemy odwołać się do hasła właśnie patriotycznego, narodowego, ale i katolickiego, chrześcijańskiego i to chcemy podkreślać w marszu – że tożsamość narodowa jest nierozłączna z naszą wiarą katolicką, z chrześcijaństwem – uważa członek zarządu stowarzyszenia Tomasz Kalinowski.
Ogółem – włączając w to „Marsz Niepodległości” oraz Marsz Antyfaszystowski – warszawski ratusz zarejestrował dziesięć zgromadzeń, z czego większość jest małych – ma w nich wziąć udział od kilku do kilkudziesięciu osób – stacjonarnych, niepowodujących jakichkolwiek utrudnień. Takie informacje przekazała w czwartek dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego stołecznego ratusza Ewa Gawor.
tokfm