Starcia podczas premiery filmu Fot., youtube

Policja w Gruzji powiedziała w sobotę, że aresztowali ponad 25 osób po tym, jak protestujący próbowali nie dopuścić do premiery nagradzanego filmu o miłości gejów.

Kilkuset demonstrantów zablokowało w piątek drogę przed kinem w centrum stolicy, przed pierwszym pokazem filmu „I wtedy tańczyliśmy”, który opowiada o zakochanych dwóch młodych gruzińskich tancerzach baletowych.

Śpiewając „Niech żyje Gruzja” i „Wstyd”, protestujący – niektórzy z krzyżami i ikonami religijnymi – próbowali przedrzeć się do kina, ale powstrzymywali je policjanci.

„To nie jest tylko film. To obraza naszej wiary, naszych tradycji i wszystkiego, co jest dla nas święte” – powiedział Guram Damenia, który przyszedł ubrany w tradycyjny strój gruziński.

Policja powiedziała, że ​​dwóch policjantów i młoda kobieta, którzy próbowali obejrzeć film, zostali ranni.

Premiera filmu odbyła się w maju na festiwalu filmowym w Cannes i zdobyła nagrody na festiwalach na całym świecie.

Ale odbiór jest mieszany w konserwatywnym narodzie kaukaskim, w którym związki osób tej samej płci pozostają w dużej mierze tabu, a taniec jest czczony jako część dziedzictwa narodowego.

Podczas gdy bilety na zaplanowane trzy dni projekcji w kilku kinach w Tbilisi i portowym mieście Batumi szybko się wyprzedały, wpływowa Cerkiew Prawosławna potępiła film jako próbę podważenia wartości chrześcijańskich i zalegalizowania grzechu.

Demonstranci podpalili tęczową flagę i rzucali petardy i bomby dymne przy wejściu do kina Amirani w Tbilisi, gdy wielu młodych ludzi próbowało dostać się do środka.

Policja powiedziała, że ​​zatrzymali 25 osób, jedną za atak na kobietę i 24 za chuligaństwo i nieposłuszeństwo policji.

Kolejne trzy zostały aresztowane w związku z podobnymi incydentami w Batumi, a śledztwo trwa, oświadczyło Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

„Materiały fotograficzne i wideo dotyczące incydentów są przetwarzane w celu zidentyfikowania przestępców i zapewnienia właściwej reakcji prawnej” – powiedział minister.

Około tuzina demonstrantów przeciw LGBT i kilku księży modliło się przed innym kinem w Tbilisi.

W ciągu ostatniej dekady Gruzja była świadkiem starć kulturowych między siłami liberalnymi, a religijnymi konserwatystami, ponieważ zmodernizowała i wprowadziła radykalne reformy. Przyjęto odpowiednie, starając się zbliżyć do Unii Europejskiej, ale homofobia pozostaje powszechna, twierdzą grupy LGBT.

Źródło: The Drudge Report