DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

Ocalała z rzezi wołyńskiej: „Niemcy i Sowieci pomogli nam bardziej niż AK”

Tylu było już ministrów sprawiedliwości, premierów, tylu było naprawdę wspaniałych ludzi i nikt nie zajął się tematyką Wołynia. Dla nas nigdy nie było czasu ani miejsca – mówiła Janina Kalinowska odbierając statuetkę Strażnika Pamięci 2019 w kategorii „Instytucja”. Szefowa Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu zaapelowała także do premiera i szefa resortu sprawiedliwości.

fot: screen

Polsat news.pl relacjonował galę wręczenia nagród tygodnika „Do Rzeczy” – „Strażnik Pamięci 2019”, która odbyła się wczoraj na warszawskim Zamku Królewskim. To inicjatywa, który honoruje osoby i instytucje w sposób szczególny dbające o odnowienie, przechowanie lub przywrócenie pamięci o ważnych wydarzeniach z przeszłości Polski.

Laureatem nagrody „Strażnik Pamięci” w kategorii „mecenas” zostały Polskie Linie Lotnicze LOT, jako „instytucję” nagrodzono Stowarzyszenie Upamiętnienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu, a w kategorii „twórca” nagrodzono dramaturga, scenarzystę i felietonistę Wojciecha Tomczyka za „odwagę mówienia rzeczy najważniejszych”.

Szefowa Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu Janina Kalinowska powiedziała, że Polacy, którzy przeżyli rzeź, żyją w Polsce jako „ludzie ostatniej kategorii”.

– Niedawno było wymieniane ile to narodów wymordowali Niemcy, jaka liczba. Ile i w jakiej liczbie wymordowali Sowieci Polaków. Ale w tym momencie tak ciężko było wyliczyć, że powiedzmy około ponad 250 tys. wymordowane w okropny sposób (w rzezi wołyńskiej – red.)? Niemiec i Ruski mordowali humanitarnie, bo strzelali. Ukrainiec nie strzelał, rzadko kiedy. Ja tylko mogę podziękować Bogu, że moich rodziców zabił Ukrainiec z karabinu. To ja za to dziękuję Bogu całe życie swoje, że nie musieli cierpieć tak, jak inni. Ileż to dzieci zginęło w studniach, ile dzieci było nabite na sztachety, tego mało kto wie – mówiła.

Kalinowska podkreśliła też, że „wielu Polaków zostało na Wołyniu uratowanych przez Niemca i partyzantkę sowiecką”. Odniosła się też do informacji podanej podczas prezentacji przed wręczeniem nagrody, że podczas ludobójstwa na Wołynia miała ona „prawdopodobnie 8 lat”. Wyjaśniła, że nie wie ile ma lat, a data jej urodzenia została tak a nie inaczej ustalona przez sąd.

– Ja nie wiem, ile ja mam lat, z jakiego domu pochodzi moja mama, bo świadkowie zeznali, że albo Rozwadowska, albo Zawistowska – mówiła. – Ja nie wiem wielu rzeczy, bo jak przyszli w nocy, kazali wyjść z domu. Zabili ojca, mamę, dwuletniego braciszka. Co on był winien? Co była winna moja mama, ojciec? Ginęli tylko dlatego, że władali mową polską, byli Polakami.

– Tylu było już ministrów sprawiedliwości, premierów, tylu było naprawdę wspaniałych ludzi i nikt nie zajął się tematyką Wołynia – podkreśliła. – Dla nas nigdy nie było czasu ani miejsca. Są apele poległych, wyczytuje się wszystkich. No, nie wyczytuje się nawet takiego Zygmunta Rumla, który jako przedstawiciel rządowy został rozszarpany końmi.

Szefowa stowarzyszenia krytycznie wypowiedziała się też o kwestii wspierania Związek Ukraińców w Polsce, m.in. przez polski rząd. – [ZUwP] dostaje kupę pieniędzy na utrzymanie swojej działalności – powiedziała. – My jako stowarzyszenie niejednokrotnie te 20, 30, czy 50 zł musimy dołożyć.

czytaj dalej…

zrodlo:kresy24.pl

One thought on “Ocalała z rzezi wołyńskiej: „Niemcy i Sowieci pomogli nam bardziej niż AK”

  1. tak tak,kolejna baba z Polskim nazwiskiem wyśmiewa Polską armię itd , ciekawe kim jest na prawdę ? jakiego pochodzenia ?

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: