DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

KIJÓW: PROTEST POD POLSKĄ AMBASADĄ PRZECIWKO ZATRZYMANIU WICESZEFA UNA-UNSO [+FOTO]

The following two tabs change content below.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://miziaforum.com/2020/06/14/szanowni-panstwo-celem-zrzutki-jest-pomoc-dla-waclawa/

Kilkadziesiąt osób protestowało w piątek pod Ambasadą RP w Kijowie przeciwko zatrzymaniu przez polskie służby na wniosek Rosji Ihora Mazura, współpracownik sekretariatu rzecznika praw obywatelskich Ukrainy i wiceszefa skrajnie nacjonalistycznej partii UNA-UNSO.

Jak informowaliśmy, polska straż graniczna na wniosek Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej zatrzymała Ihora Mazura, wiceszefa skrajnie nacjonalistycznej ukraińskiej partii UNA-UNSO, współpracownika ukraińskiej RPO i weterana z Donbasu. Jego nazwisko figurowało na międzynarodowej liście osób poszukiwanych Interpolu, gdzie wpisano je na wniosek Rosji. Podobnie jak w przypadku innych członków UNA-UNSO, chodzi o oskarżenie ich o udział w walkach na placu Minutka w Czeczenii, podczas I wojny rosyjsko-czeczeńskiej. W poniedziałek sąd w Chełmie zdecyduje o ewentualnej ekstradycji Mazura do FR.

W reakcji na to, w piątek wieczorem pod ambasadą Polski w Kijowie zorganizowano protest przeciwko zatrzymaniu Mazura. Demonstranci domagają się od polskich służb jak najszybszego wypuszczenia go na wolność. Widoczne były m.in. transparenty z napisami w języku polskim, jak „Wolność Topolya! [pseudonim Mazura – red.]” czy „Być pachołkiem katowskim to jest dla szlachcica hańba”, „Prosimy przyjazną Polskę o powrót do domu obrońcy Ukrainy” czy w języku angielskim: „Polsko, czy jesteś teraz po stronie FSB Putina?!”. Na zdjęciach widać, że uczestnicy mieli ze sobą flagi ukraińskie, a także symbole UNA-UNSO i inne, w czerwono-czarnych banderowskich barwach.

Jednocześnie, protestujący wezwali do nieobrażania samej polskiej ambasady. Twierdzą, że przyszli pod polską placówkę dyplomatyczną, żeby „poinformować Polaków, że zatrzymali niewinnego” – informuje Hromadśke.

Jeden z uczestników demonstracji, Bohdan Chodakowśkij powiedział ukraińskiej stacji, że ludzie przyszli pod polską ambasadę, żeby wesprzeć Ihora Mazura, mając nadzieję, że „polskie służby pomyliły się i nie rozumieją, co robią”. – Bo inaczej, niż pomaganiem rosyjskim specsłużbom, nazwać tego nie można – twierdzi protestujący. Inny z demonstrantów, „uchodźca z Rosji”, nazwał Mazura „symbolem Ukrainy” i zaznacza, że Rosja po prostu wykorzystuje wrażliwość Interpol dla realizacji własnych celów.

Podczas akcji nawoływano też, by uszanować eksterytorialność polskiej placówki dyplomatycznej. Według PAP, w proteście uczestniczyło kilkadziesiąt osób.

 

Poinformowano, że Ihor Mazur jechał do Polski na zaproszenie dotychczasowej wicemarszałek Sejmu i znanej posłanki PiS, Beaty Mazurek. Wiceszef UNA-UNSO pracownikiem sekretariatu Werchownej Rady (parlamentu Ukrainy) ds. praw człowieka, co oznacza, że jest współpracownikiem ukraińskiego odpowiednika polskiego Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wcześniej Ihor Mazur był też szefem neobanderowskiego Prawego Sektora w obwodzie kijowskim, a w czasie EuroMajdanu szefem sztabu 24 sotni samoobrony Majdanu. W Donbasie jako oficer Sił Zbrojnych Ukrainy był wiceszefem naczelnika sztabu batalionu rozpoznawczego w sektorze „M”. Od 2017 roku był też szefem organizacji pozarządowej „Międzymorze”, propagującej współpracę państw bałtyckich, Gruzji, Polski i Ukrainy, głównie w kontrze do Rosji.

Mazur dal się też poznać jako apologeta banderowców i OUN-UPA. Przykładowo, w październiku 2006 jako szef kijowskiego oddziału UNA-UNSO współorganizował akcję upamiętniającą UPA.

– Bojownikom OUN-UPA powinna zostać oddana cześć na Majdanie Niepodległości. (…) Chcemy pokazać swoje stanowisko, że są ukraińscy patrioci, młodzież, która szanuje powstańców [upowców – red.], która kontynuuje dzieło walki za ukraińską Ukrainę – mówił wówczas Mazur, cytowany przez portal Censor.net. – My wiemy, gdzie w ten uroczysty dzień [rocznicę powstania UPA – red.] jest ten, kto szanuje ukraińską historię i uważa, że 14 października to dzień ukraińskiego wojska, a UPA powinna być oddawana cześć nie mniejsza, niż weteranom NKWD (…).

hromadske.ua / censor.net / facebook.com / Kresy.pl

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: