KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

Wywiad AP: Założyciel Huawei twierdzi, że USA nie przeżyją najtrudniejszego kryzysu

SHENZHEN, Chiny (AP) – Przez dziesięciolecia założyciel Huawei Ren Zhengfei pozostawał poza zasięgiem wzroku, gdy jego firma stała się największym producentem sprzętu sieciowego dla operatorów telefonicznych i wyprzedziła Apple jako marka smartfonów nr 2.

Teraz Ren pozbywa się tej anonimowości, gdy Huawei Technologies Ltd. mobilizuje się przeciwko najnowszemu zagrożeniu dla jego sukcesu: amerykańskim sankcjom i ostrzeżeniom, że jest to ryzyko dla bezpieczeństwa.

Miliarder przedsiębiorca uwikłany w walkę administracji Trumpa z Chinami o technologię to 75-letni były inżynier wojskowy, który wydostał się z dziecięcego ubóstwa. Przeżył konkurencję, która wypchnęła zachodnich rywali z rynku, otoczyła go katastrofa finansowa i stres w pracy tak poważny, że rozważał samobójstwo.

Uważa presję amerykańską za najnowszą z szeregu testów, które zahartowały go i jego firmę.

„Od trzech dekad Huawei cierpi i nie ma radości”, powiedział Ren w wywiadzie. „Ból każdego odcinka jest inny”.

Ostatni odcinek ma wymiar osobisty: córka Ren, dyrektor finansowy Huawei, jest aresztowana w Kanadzie pod zarzutem USA, że pomogła złamać sankcje wobec Iranu.

Ren i jego firma spędzili już prawie dekadę walcząc z oskarżeniami USA, że firma może ułatwić chińskie szpiegostwo. W tym roku administracja Trumpa zwiększyła presję, nakładając ograniczenia na sprzedaż amerykańskiej technologii Huawei oraz wzywając europejskich i innych sojuszników do unikania firmy, gdy przygotowują się do uruchomienia sieci telekomunikacyjnych nowej generacji.

Eskalacja konfliktu z Waszyngtonem przekształciła Ren z podziwianego, ale rzadko widywanego biznesmena wartego około 3 miliardów dolarów, w jedną z najbardziej znanych postaci w Chinach.

Należy do pokolenia przedsiębiorców, którzy w latach 80. założyli pierwsze prywatne firmy chińskie w czasach komunizmu. Poruszali się po zmieniającym się, zdominowanym przez państwo krajobrazie, przezwyciężając niedobory pieniędzy i technologii, aby stworzyć branże, które obecnie rozwijają się za granicą.

Pomimo swojego sukcesu Ren mówi jak walczący debiutant, głośno martwiąc się, że pracownicy mogą poczuć się zbyt komfortowo.

Pisze listy wzywające pracowników do „przygotowania się na najgorsze”, powiedziała Nicole Peng z Canalys, firmy badawczej z branży.

„Nadal jest bardzo ważny w dyktowaniu tej pilnej potrzeby” – powiedział Peng. „Cały czas mówi o przetrwaniu: upewnij się, że przeżyjesz.”

Tian Tao, współautor „Historii Huawei”, mówi, że kultura korporacyjna Huawei wynika z wychowania Rena w Guizhou, jednym z najbiedniejszych regionów Chin.

Ren został wychowany przez nauczyciela, który, jak powiedział, karmił siedmioro dzieci miesięcznym wynagrodzeniem w wysokości 40 juanów (6 USD). Jego ojciec był krytykowany jako kapitalista i w pewnym momencie został zamknięty w oborze.

Kiedy Ren był nastolatkiem, partia rządząca rozpoczęła Wielki Skok Naprzód, katastrofalną kampanię, by stać się potęgą przemysłową z dnia na dzień. Co najmniej 30 milionów ludzi zginęło w wyniku głodu w latach 1959–61.

Matka Ren oświadczyła, że nikt nie umrze i podzieliła każdy posiłek na dziewięć porcji, po jednej dla każdego członka rodziny, powiedział Tian.

„Wszystkie dziewięć osób przeżyło” – powiedział Tian. „System posiłków jego matki miał na niego duży wpływ”.

Zgodnie z tym etosem Huawei twierdzi, że jest własnością chińskich obywateli, którzy stanowią połowę jej siły roboczej wynoszącej 180 000 pracowników. Ren twierdzi, że firma nie ma zewnętrznych właścicieli, rządowych ani prywatnych.

Huawei twierdzi, że własność Rena spadła do 1,14%, ponieważ więcej akcji zostało rozdanych pracownikom. Raport Huruna, który podąża za bogatymi Chinami, mówi, że jego wartość netto wynosi nadal 3 miliardy dolarów, co oznacza wzrost o 25% w stosunku do 2018 roku.

Ren przypisuje swój sukces koncentracji na szczegółach, a nie na wychowaniu. Powiedział, że gdyby nie poszedł na uniwersytet, mógłby być mistrzem hodowli świń lub prowadzić fabrykę klusek.

„Nie myśl, że kiedy byłem dzieckiem, miałem wielki ideał. Kiedy byłem młody, moją ambicją było mieć więcej bułek gotowanych na parze, ponieważ nie mieliśmy ich wystarczająco dużo – powiedział Ren.

„Ubóstwo nie dało mi elementów do sukcesu” – powiedział. „To nie było nieuniknione”.

TRUDNY CZAS

Po studiach inżynierskich Ren dołączył do wojska w latach 60. i został wysłany na północny wschód, aby zbudować fabrykę tekstyliów. Spał na zewnątrz w chłodnej temperaturze -28 ° C (-18 F).

Ren twierdzi, że miał szczęście w połowie lat siedemdziesiątych, kiedy chińscy przywódcy chcieli ożywić rozwój technologii po radykalnej rewolucji kulturalnej. Zbudował narzędzie pomiarowe na podstawie opisu technika, który widział podobne urządzenie za granicą.

„Kraj szukał przypadków, aby pokazać, że nauka i technologia są przydatne, a moje gadżety zostały przesadzone w wielki wynalazek” – powiedział Ren.

Założył Huawei w 1987 r. Po wyeliminowaniu stanowiska wojskowego, stawiając go na ścieżce przedsiębiorczości, której nie chciał. Firma sprzedawała importowany sprzęt telekomunikacyjny, gdy stanęła w obliczu pierwszego kryzysu: jego dostawcę nabył konkurent. Huawei rozpoczął pracę nad opracowaniem własnych produktów.

Huawei ma jeden z największych na świecie budżetów badań korporacyjnych i mówi, że tegoroczne wydatki wzrosną o 20% do 17 miliardów dolarów.

Pomogło to ograniczyć wpływ ewentualnej utraty dostępu do amerykańskich komponentów i technologii. Kierownictwo firmy twierdzi, że usuwa części wyprodukowane w USA z produktów, ale oczekuje, że sprzedaż smartfonów spadnie, jeśli firma straci dostęp do map Google i innych usług.

Ren żałował, że zaczął pracować w branży telekomunikacyjnej po tym, jak zobaczył, jak brutalna była konkurencja, ale nie mógł sobie pozwolić na rozpoczęcie od nowa po wydaniu oszczędności rodziny na założenie firmy.

Mówi, że starał się zapewnić długoterminowe przetrwanie Huawei poprzez system wspólnego podejmowania decyzji, w którym trzyosobowy zespół na zmianę pełni obowiązki przewodniczącego.

Mimo to zyskał reputację silnego, a nawet autokratycznego decydenta. Zostało to podkreślone podczas wewnętrznej bitwy w 2000 roku, która niemal rozerwała firmę na strzępy.

„Dzisiejszy kryzys to jedna dziesiąta lub 1% presji w tym czasie” – powiedział Ren.

Inni chcieli, aby Huawei zainwestował w osobistą usługę telefonu podręcznego (PHS), która zyskiwała popularność jako tania alternatywa dla telefonów komórkowych. Ren odrzucił to jako odwrócenie uwagi od większego celu, jakim jest rozwój technologii telefonów komórkowych trzeciej generacji.

Ren prawie codziennie otrzymywał raporty od menedżerów wzywających go do wspierania PHS w związku z rosnącymi rachunkami za rozwój 3G. Oczekiwano, że organy regulacyjne zatwierdziły 3G już w 2003 r. Huawei przelał na nią 6 miliardów juanów (750 milionów dolarów), zanim w 2009 r. Wydano pierwsze chińskie licencje.

„Za każdym razem, gdy widziałem raport, odczuwałem ból” – powiedział Ren. „Może wtedy moja depresja się pogorszyła.”

Tian, jego biograf, powiedział, że pracownicy Huawei powiedzieli mu, że Ren, nie mogąc zasnąć, zadzwoni na głos i martwi się, jak zapłacić 300 milionów juanów (50 milionów dolarów) miesięcznego wynagrodzenia.

„Kiedy Ren Zhengfei rozmawiał z pracownikami sześć lub siedem lat temu, wyjawił tajemnicę: kilka razy miał myśli samobójcze”, powiedział Tian, doradca Huawei i dyrektor Instytutu Badań Innowacji Ruihua na Uniwersytecie Zhejiang.

PRZECIĄGNIĘTE DO ŚWIETLA

Pracownicy żartowali, że Huawei jest największą firmą, o której nikt nigdy nie słyszał.

Ren udzielił pierwszego wywiadu prasowego dopiero w 2013 r., Rok po tym, jak firma stała się marką konsumencką, wprowadzając swój pierwszy smartfon.

W 2016 roku stał się sensacją w mediach społecznościowych, gdy krążyło zdjęcie pokazujące go czekającego na taksówkę na lotnisku w Szanghaju, nieuznanego przez innych podróżników. Internetowe komentarze wyrażały podziw, że unikał prywatnych odrzutowców i innych pułapek bogactwa.

W wieku, w którym większość chińskich liderów biznesu jest na emeryturze, Ren przyjął nową rolę jako publiczna twarz Huawei po aresztowaniu Menga w grudniu 2018 r. W Vancouver. Huawei rozpoczął ofensywę uroku mającą na celu rozbudzenie zachodnich podejrzeń.

Od stycznia Ren udziela wywiadów trwających do dwóch godzin reporterom i ekipom telewizyjnym, którzy wędrują do Shenzhen, dawnej wioski rybackiej sąsiadującej z Hongkongiem, która rozwinęła się w miasto liczące 15 milionów ludzi i chińskie centrum technologiczne. Sąsiedzi Huawei to między innymi Foxconn, który montuje iPhone’y Apple, oraz Tencent, operator popularnej usługi mediów społecznościowych WeChat.

Ren jest znany z tego, że mówi tak otwarcie, że współpracownicy twierdzą, że ograniczali jego kontakt z klientami. Ale publicznie jest zrównoważony, a nawet uprzejmy.

Pomimo aresztowania córki wyraża podziw dla amerykańskiego społeczeństwa. Unika krytykowania Waszyngtonu i mówi, że nie chce, aby Pekin zemścił się za sankcje USA.

Członek partii rządzącej Ren próbował rozwiać obawy związane z bezpieczeństwem, obiecując w styczniu, że przeciwstawi się oficjalnym żądaniom ujawnienia tajemnic zagranicznych klientów.

Huawei jest, wraz z Nokia Corp. i LM Ericsson, liderem 5G. Ma on wspierać samochody samojezdne i inne futurystyczne aplikacje. Ale ten większy zasięg sprawia, że 5G jest wrażliwe politycznie.

PATRZĄC W PRZYSZŁOŚĆ

Ren jest nadal dyrektorem generalnym, ale wycofał się z codziennego zarządzania. Mówi, że nie ma planów przejścia na emeryturę, ponieważ jego jedynym hobby jest praca. Promuje kulturę zarządzania firmą i rozmawia o problemach z pracownikami zaproszonymi do swojego biura na herbatę.

Ren położył niezwykle silny nacisk na uczynienie Huawei samodzielnym i stworzenie własnej technologii, powiedział Peng. Powiedziała, że odróżnia to firmy takie jak Lenovo, chiński producent komputerów i smartfonów, które korzystają z większej liczby dostawców zewnętrznych.

Firma wypuściła system operacyjny na smartfony, który, w razie potrzeby, może zastąpić Androida Google. Tworzy własne układy procesorowe, ale nadal opiera się na amerykańskich dostawcach wysokiej jakości produktów.

„Robią rzeczy od zera” – powiedział Peng. „Myślę, że to wpływ założyciela”.

Ren odrzuca sugestie, że Huawei może zmniejszyć obawy dotyczące bezpieczeństwa na Zachodzie, sprzedając akcje publicznie i dołączając do giełdy.

„Istnieje kilka przykładów spółek publicznych, które stały się duże i silne. Kapitał musi być chciwy – powiedział. „To dlatego, że jesteśmy firmą prywatną, pozostaliśmy bardzo zaangażowani w nasze długoterminowe ideały”.

Przyznaje, że aresztowanie jego córki jest dalekie od pierwszego poświęcenia rodziny dla Huawei.

Ren powiedział, że kiedy Meng, która używa nazwiska matki, a także jego druga córka i syn byli dziećmi, był w wojsku i poza domem 11 miesięcy w roku. Kiedy założył Huawei, pracował przez 16 godzin.

„Myślę, że mój związek z nimi wszystkimi nie był zbyt bliski, zwłaszcza z moją najmłodszą córką. Jako ojciec czuję się wobec nich wdzięczny – powiedział Ren. „Oczywiście, może po przejściu na emeryturę postaram się zrekompensować”.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: