KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

Szczere przemówienie mistrza olimpijskiego oznacza koniec ery WADA

KATOWICE, Polska (AP) – Jedynym powodem, dla którego Beckie Scott odeszła do Światowej Agencji Antydopingowej, nie była jej najlepsza chwila, z powodu wszystkiego, co do niej doprowadziło.

Posiniaczona, zniesławiona i skrytykowana przez niektórych kolegów w ciągu sześcioletniej kadencji w światowej agencji ds. Walki z narkotykami, szefowa komitetu sportowców WADA opuściła swoje warunki.

„Przypomnę ci ostatni raz”, powiedziała na czwartkowym posiedzeniu zarządu. „Tysiące sportowców liczy na to, że zrobisz to dobrze. Nie przez innych interesariuszy, ale przez nich. ”

Scott jest kanadyjskim narciarzem biegowym, którego chwila olimpijska została zmniejszona przez dopingowców. Zajęła trzecie miejsce w wyścigu 5K, ale ostatecznie zakończyła się złotym medalem z Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. Dostała go dopiero w 2004 roku – po zakończeniu spraw z udziałem dwóch Rosjan, którzy zostali dopingowani.

Otrzymała medal w galerii sztuki w Vancouver.

To nie był ostatni raz, gdy Rosjanie mieli trwały ślad w jej życiu.

Jej doświadczenie w Salt Lake City i wiele innych, które znosili inni tacy jak ona, skłoniły ją do poszukiwania miejsca reprezentującego sportowców na WADA.

Jednym z jej największych osiągnięć było uzyskanie karty praw sportowca zatwierdzonej do wejścia do archiwów WADA. Stało się to w czwartek, ostatni dzień jej kadencji.

„Mam nadzieję, że idąc naprzód, głosy, które kwestionują lub wyrażają sprzeciw, zostaną usłyszane i wzięte pod uwagę, a nie podważone lub odrzucone” – powiedział Scott. „Mam nadzieję, że w przyszłości równowaga i niezależność zostaną przywrócone do tych tabel, dzięki czemu wszystkie interesy i priorytety będą zgodne z równością szans i uczciwości, a nie ze sportem”.

Pod koniec tego przemówienia otrzymała oklaski.

To nie była norma.

Była pod niemal stałą presją w salach WADA – przez lata była w dużej mierze lekceważona, dyskutowana i ignorowana, zwłaszcza gdy jej głos stawał się coraz głośniejszy wbrew działaniom WADA w rosyjskim skandalu z dopingiem, który wstrząsnął agencją w ciągu ostatnich pięciu lat lat

W ubiegłym roku Scott zrezygnowała ze stanowiska w komisji ds. Zgodności agencji, oburzona decyzją o przywróceniu rosyjskiego komitetu antydopingowego w zamian za obietnicę otrzymania danych z moskiewskiego laboratorium.

Dane te, otrzymane po terminie ustalonym przez WADA i na warunkach, które agencja pierwotnie uznała za niedopuszczalne, zostały sfałszowane; w przyszłym tygodniu ten sam komitet, z którego zrezygnował Scott, wyda kolejną rekomendację dotyczącą losu Rosji.

Ale, jak powiedział Scott, pozostała w roli przedstawiciela sportowca, „ponieważ myślałem, że jest to powód, dla którego warto walczyć”.

To nie jest łatwe.

Roli w tych światowych organizacjach sportowych towarzyszą przywileje, nowi przyjaciele i oczekiwania, które nie zawsze są zgodne z priorytetami ludzi, zwłaszcza sportowców, którzy wybierają swoich przedstawicieli. Ale gdy członkowie znajdą się w kręgu, jeśli nie podniosą linii, otrzymają wiadomości – niektóre oczywiste, inne bardziej subtelne – że ich uprzejmość nie jest doceniana.

Wiele się stało Scottowi przez sześć lat.

„Z pewnością jesteś bardzo dobrze traktowany, ale myślę, że z tym wiąże się oczekiwanie, że jesteś członkiem klubu” – powiedziała Scott w wywiadzie po swoim wystąpieniu. „Dla mnie czułem, że jestem tutaj jako przedstawiciel sportowców. I nie są częścią tego klubu. ”

Grupa sportowców Global Athlete wydała oświadczenie, wychwalając Scotta za to, że wstał „aby reprezentować głos większości – czystych sportowców świata”.

„To wymagało odwagi i hartu ducha, ale na szczęście czysta społeczność sportowców miała flagę w Beckie” – oświadczył.

Po zakończeniu spotkania Scott uśmiechnął się i odetchnął głęboko, być może po raz pierwszy od dłuższego czasu. Zastanawiała się, czy nie przemówić, ale kiedy weszła do pokoju, zdała sobie sprawę, że to jej czas.

Powiedziała, że tak naprawdę chciała zrobić, stojąc przed pokojem konferencyjnym, „przypomnieć im, po co tu są i dla kogo powinni podejmować decyzje w imieniu”.

„To zaginęło przez lata” – powiedział Scott. „Geopolityka i działalność sportowa zbyt długo atuowały sportowców i nadszedł czas, aby wrócić do reprezentowania sportowców. A jeśli tak się nie dzieje, to po co?

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: