KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

Starszy wysłannik USA w Syrii bardzo krytyczny wobec wycofania wojsk

WASHINGTON (AP) – Starszy amerykański dyplomata napisał bardzo krytyczną ocenę nagłego wycofania się administracji Trumpa z północno-wschodniej Syrii w zeszłym miesiącu, decyzja, która utorowała drogę do ataku na siły sprzymierzone z USA na tym obszarze, urzędnicy powiedzieli w czwartek .

Na tym zdjęciu wykonanym na obrzeżach miejscowości Mert Ismail w pobliżu miasta Suruc w południowo-wschodniej Turcji, pojazdy armii tureckiej wracają do Tirley z Syrii po przeprowadzeniu wspólnego patrolu z siłami rosyjskimi, wtorek, 5 listopada 2019 r. Turcja i Rosja po raz drugi rozpoczął wspólne patrole w północno-wschodniej Syrii na podstawie umowy, która powstrzymała turecką ofensywę przeciwko syryjskim bojownikom kurdyjskim, którzy zostali zmuszeni do wycofania się z obszaru przygranicznego po wtargnięciu Ankary. (AP Photo / Mehmet Guzel)

W wewnętrznej notatce William Roebuck, czołowy amerykański dyplomata w północnej Syrii, podejmuje administrację Trumpa, aby nie robił więcej, aby zapobiec inwazji Turcji lub chronić Kurdów, którzy walczyli u boku sił USA w grupie przeciwko państwu islamskiemu, zgodnie z dwóm urzędnikom z USA znającym tę sprawę.

Jeden z urzędników opisał notatkę, która została uzyskana i po raz pierwszy ujawniona przez The New York Times, jako „długa i surowa”. Urzędnicy nie byli upoważnieni do publicznego dyskutowania wewnętrznych dokumentów i zabierali głos pod warunkiem zachowania anonimowości.

Notatka Roebucka podkreśla, że decyzja Trumpa o wycofaniu wojsk amerykańskich była głęboko sprzeczna, nawet w obrębie jego własnej administracji. Ten ruch był szeroko krytykowany przez Demokratów i Republikanów za porzucenie kluczowego sojusznika w walce z Państwem Islamskim.

Turcja dokonała inwazji kilka dni po tym, jak prezydent Donald Trump nakazał opuszczeniu niewielkiej liczby amerykańskich sił specjalnych w okolicy.

W notatce cytowanej przez Times Roebuck powiedział, że nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy większa presja na prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana zatrzymałaby operację.

„To trudne połączenie, a odpowiedź prawdopodobnie nie jest. Ale nie będziemy wiedzieć, bo nie próbowaliśmy ”, jak pisał„ Times ”.

Wyraził również zaniepokojenie możliwością niezdyscyplinowania wspieranych przez Turcję milicji uczestniczących w operacji i popełniania zbrodni o wartości zbrodni wojennych.

Roebuck, główny zastępca specjalnego wysłannika USA ds. Syrii, James Jeffrey, powiedział, że wycofanie sił USA poważnie, jeśli nie nieodwracalnie, podważyło zaufanie Kurdów. Notatka została wysłana do Jeffreya i wielu innych urzędników zajmujących się polityką Syrii.

Jeffrey przebywa w Ankarze, stolicy Turcji, i rozmawia z Turkami na temat zawarcia umowy z 17 października wynegocjowanej przez wiceprezydenta Mike’a Pence’a, która utworzyła strefę buforową wzdłuż części granicy turecko-syryjskiej. W środę jeden z wyższych urzędników USA powiedział, że Jeffrey budzi obawy dotyczące rzekomych zbrodni wojennych.

Rozkaz wycofania Trumpa z północnego wschodu został nieco złagodzony przez rozmieszczenie sił w celu ochrony pól naftowych na obszarach kurdyjskich, z których niektóre są podatne na ataki IS, napisał Roebuck w notatce. Powiedział jednak również, że te rozmieszczenia wpłynęłyby na długo utrzymywane przekonania na Bliskim Wschodzie, że USA są zainteresowane regionem tylko dla jego ropy.

Departament Stanu odmówił potwierdzenia lub zaprzeczenia istnieniu notatki Roebucka, ale przedstawił długie oświadczenie w obronie działań administracji, które milcząco przyznały, że trwa intensywna debata wewnętrzna na temat polityki Syrii.

„Nikt nie może zaprzeczyć, że sytuacja w Syrii jest bardzo skomplikowana i nie ma łatwych rozwiązań ani łatwych wyborów” – powiedziała rzeczniczka Morgan Ortagus. „Zadaniem tej administracji jest robienie tego, co najlepsze dla bezpieczeństwa narodowego USA i narodu amerykańskiego”.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: