KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

Najnowsze:Śmierć studenta z Hongkongu podsyca gniew przeciwko policji

HONG KONG (AP) – student uniwersytetu w Hongkongu, który spadł z garażu po tym, jak policja zwolniła gaz łzawiący podczas starć z protestującymi przeciwko rządowi protestami, zmarł w piątek w rzadkiej śmierci po pięciu miesiącach niepokojów, podsycając wściekłość na władze w autonomiczne terytorium Chin.

Protestujący stoi w pobliżu zdjęcia Chowa Tsz-Lok podczas pamiątkowego flash mobu, aby pamiętać go w Hongkongu w piątek, 8 listopada 2019 r. Chow, student z Hongkongu, który spadł z garażu po tym, jak policja zwolniła gaz łzawiący podczas starcia z antyrządowymi protestującymi zginęły w piątek, w rzadkich wypadkach śmiertelnych po pięciu miesiącach niepokojów, które nasiliły gniew na pół autonomicznym terytorium Chin. (AP Photo / Vincent Yu)

Władze szpitalne poinformowały, że 22-latek zmarł w piątek rano, ale nie podały dalszych szczegółów. Rząd wyraził „wielki żal i żal” z powodu śmierci Chowa Tsz-Lok, a policja zapowiedziała, że zaproponuje publiczne dochodzenie.

Około 1000 zamaskowanych protestujących maszerowało przez zatłoczoną dzielnicę centralną w porze lunchu, skandując: „Rozwiąż siły policyjne”, people ludność Hongkongu, zemsta ”i„ dług krwi należy spłacić krwią ”. Niektórzy nosili białe kwiaty i tabliczki z napisem„ Hong Kong to państwo policyjne. ”

Protestujący domagali się sprawiedliwości dla Chow i rzucali obelgami na kilku funkcjonariuszy policji na miejscu, nazywając ich „mordercami”.

„Jego śmierć przypomina nam, że nie możemy się poddać”, powiedział jeden z protestujących w lokalnej telewizji.

Chociaż przyczyna jego upadku nie została ustalona, pogłębiła ona gniew wobec policji, która została oskarżona o ciężkie taktyki, w tym powszechne stosowanie gazu łzawiącego i aerozolu pieprzowego od czasu protestów wymagających reform demokratycznych w czerwcu. Skomplikuje to również starania rządu o stłumienie napięć.

Chow podobno zapadł w śpiączkę z uszkodzeniem mózgu, odkąd został znaleziony we wczesny poniedziałek rozłożony w kałuży krwi na drugim piętrze budynku. Policja uważała, że zeskoczył z górnego piętra, ale nie zostało to zarejestrowane przez kamery bezpieczeństwa.

Kilka minut wcześniej materiał telewizyjny pokazał, że policja zamieszek strzelała do budynku gazem łzawiącym po tym, jak przedmioty zostały zrzucone na funkcjonariuszy na ulicy, kiedy gonili tłum. Policja nie wykluczyła możliwości ucieczki przed gazem łzawiącym, ale zauważyła, że oficerowie strzelali z dystansu.

Funkcjonariusz policji Suzette Foo w późniejszy piątek wielokrotnie zaprzeczał twierdzeniom, że oficerowie zepchnęli ofiarę i opóźnili pogotowie. Powiedziała, że policja weszła do budynku późną niedzielą na operację rozproszenia, zanim przybył Chow, i po raz drugi tuż po tym, jak został nieprzytomny.

Nowe zdjęcia pokazały, że Chow błąka się samotnie na parkingu przez ponad pół godziny na drugim piętrze, zanim zszedł po schodach na piętro. Kilka minut później został znaleziony martwy. Powiedziała, że jego ruch jest normalny. Nie było też jasne, czy Chow wziął udział w protestach.

Foo powiedział na konferencji prasowej, że siła będzie bezstronna i „dołoży wszelkich starań”, aby dotrzeć do sedna swojej śmierci. Dodała, że policja zarekomenduje publiczne dochodzenie, aby fakty w sprawie mogły zostać przedstawione na zewnątrz.

Podczas zamieszek było tylko kilka ofiar śmiertelnych, niektóre ponoć zginęły w wyniku samobójstwa i mężczyzna, który padł na śmierć, wieszając na budynku pro-demokratyczne sztandary. W zeszłym miesiącu dwoje nastolatków zostało rannych po tym, jak policja wystrzeliła broń w samoobronie w oddzielnych incydentach, ale obaj wyzdrowiali.

Wybitny działacz Joshua Wong powiedział, że śmierć Chow sprawiła, że żądania protestujących o przeprowadzenie dochodzenia w sprawie postępowania policji stały się jeszcze ważniejsze.

„Reformowanie policji w Hongkongu stało się dużym żądaniem w społeczeństwie. Oczywiście siły policyjne w Hongkongu muszą być odpowiedzialne za śmierć Chow ”- powiedział dziennikarzom przed sądem. Wong został oskarżony w sierpniu o zorganizowanie nielegalnego wiecu.

Prezydent Uniwersytetu Nauki i Technologii, gdzie studiuje Chow, otarł łzy, ogłaszając „tragiczną” śmierć Chow podczas ceremonii ukończenia szkoły, a publiczność mogła obserwować chwilę ciszy.

Ceremonia została przerwana, a zamaskowani na czarno uczniowie zamienili scenę w pomnik Chow. Białe kwiaty zostały złożone pod sceną, gdy uczniowie ogłosili plany bojkotu na tydzień i domagali się prawdy po śmierci Chow.

W piątek pojawiły się telefony z innymi pamiątkowymi wydarzeniami, aby opłakiwać Chow w wielu lokalizacjach, w tym w garażu podmiejskim, gdzie upadł. Protestujący zostali wezwani do ubierania się na czarno i noszenia masek. Więcej rajdów można się spodziewać w weekend.

W Pekinie rzecznik chińskiego MSZ Geng Shuang odmówił komentarza na temat śmierci Chow.

„Chcę powiedzieć, że obecnie najpilniejszą rzeczą dla Hongkongu jest powstrzymanie przemocy i przywrócenie porządku” – dodał.

Protesty zostały wywołane przez odłożony obecnie projekt ekstradycji do Chin kontynentalnych, który wielu uważa za pełzającą ingerencję Pekinu w prawa i inne prawa gwarantowane Hongkongowi, gdy była kolonia brytyjska wróciła pod panowanie chińskie w 1997 r. Od tego czasu ruch rozszerzył się na inne żądania, w tym bezpośrednie wybory dla przywódców miasta.

Zaniepokojona liderka miasta Carrie Lam wywołała w zeszłym miesiącu większy gniew, powołując się na nadzwyczajne uprawnienia, aby zakazać noszenia nakrycia twarzy na wiecach. Aresztowano ponad 3300 osób, a Pekin wskazał, że może wzmocnić uścisk, aby stłumić niepokoje.

Katie Tam, dziennikarka wideo Associated Press, przyczyniła się do powstania tego raportu.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: