KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

Najnowsze:Hiszpania powtarza wybory, gdy kataloński kryzys przyspiesza

MADRID (AP) – Hiszpania przeprowadza czwarte wybory parlamentarne od tylu lat – a drugie w tym roku – pośród nieufności wyborców i wznowienia katalońskiej niepodległości, która wzmocniła skrajną prawicę.

Pierwszą przeszkodą dla każdego, kto wygra niedzielne głosowanie, będzie przezwyciężenie coraz bardziej rozdrobnionej i spolaryzowanej polityki kraju i zbudowanie większości parlamentarnej, która poprze jego rząd.

To może okazać się trudne. Socjaliści Pedro Sáncheza wydają się być przygotowani do ponownego zdobycia największej liczby miejsc w parlamencie, ale mniej niż nawet w kwietniu, kiedy Sánchez nie był w stanie uzyskać poparcia swoich lewicowych rywali, by utrzymać swoją partię u władzy.

Sánchez walczy z pięcioma innymi mężczyznami o stanowisko premiera. W ostatnich dniach próbował zwabić niezdecydowanych i centralnych wyborców, mówiąc, że skoncentruje swoją kolejną kadencję na kwestiach gospodarczych i zaostrzając swoje stanowisko wobec katalońskich separatystów.

Jego wysiłki przychodzą jako poparcie dla konserwatywnej Partii Ludowej, a skrajnie prawicowy Vox rośnie po masowych protestach w Katalonii w zeszłym miesiącu, kiedy dziewięciu liderów jego ruchu separatystycznego skazano na więzienie za próbę odejścia zamożnego regionu dwa lata temu.

Próbując odwołać się do Hiszpanów sfrustrowanych próbą secesji, Sánchez obiecał przywrócić warunki więzienia dla tych, którzy zakazali referendów w sprawie niepodległości, obalając poprzednie stanowisko socjalistyczne.

„Nie pozwolę, by kolejna skrajna nacjonalistyczna epidemia, podsycana fałszywymi narracjami i pełna kłamstw, podważyła sukces hiszpańskiej demokracji”, 47-letni lider napisał w komentarzu opublikowanym w tym tygodniu w kilku europejskich gazetach.

Ale analityk polityczny Pablo Simón, profesor Uniwersytetu Carlosa III, mówi, że kontekst wyborów sprawia, że jeszcze trudniej jest przekonać wyborców.

„Opinia publiczna jest zła na powtórkę wyborów, z rekordowym poziomem niezadowolenia wobec klasy politycznej i wielkim pesymizmem co do wyników gospodarki w przyszłym roku” – powiedział.

Nawet jeśli Sánchezowi uda się zebrać poparcie od anty-oszczędnościowej United We Can i jej nowego odłamka More Country, gabinet socjalistyczny prawdopodobnie będzie potrzebował wsparcia małych partii regionalnych lub prawicowej opozycji, aby wstrzymać się od głosu.

Czwarta gospodarka strefy euro funkcjonuje bez stabilnego rządu od połowy 2018 r., Kiedy Sánchez usunął skażonych szczepami konserwatystów w głosowaniu nad wotum zaufania parlamentarnego. Centrolewicowy rząd mniejszości rozpadł się w niecały rok po utracie poparcia parlamentarnego partii regionalnych.

Socjaliści Sáncheza zwiększyli liczbę miejsc z 85 do 123 w wyborach pod koniec kwietnia. Ale potrzebował wsparcia bezwzględnej większości, czyli 176 spośród 350 prawodawców, a upadek z liderem United We Can, Pablo Iglesiasa, pozostawił go bez wystarczającej liczby głosów.

Najnowsze sondaże pokazują, że obie lewicowe partie mogą stracić grunt.

Tymczasem Partia Ludowa wraca do zdrowia po utracie w kwietniu ponad połowy reprezentacji parlamentarnej, spadając do 66 mandatów. Ankiety pokazują, że konserwatyści mogą zdobyć więcej mandatów w tych wyborach. Ale szanse Pablo Casado na utworzenie rządu są mniejsze niż Sáncheza, biorąc pod uwagę, że naturalny sojusznik partii, centroprawicowi Obywatele, nie powinien dobrze sobie radzić.

Partią, która jak dotąd najbardziej skorzystała na kryzysie katalońskim, była Vox z mieszanką hiszpańskiego nacjonalizmu i populizmu.

Oprócz wezwania do pozbawienia Katalonii uprawnień samorządowych i zakazania regionalnych partii separatystycznych, Vox zintensyfikował retorykę antyimigracyjną. Partia opublikowała filmy z kampanii łączące migrantów z przestępczością, a jej przywódcy organizowali wiece poza ośrodkami, w których władze opiekują się nastoletnimi migrantami bez opieki.

Vox zdobył w kwietniu 24 mandaty, mniej niż przewidywały sondaże, ale nadal było to bezprecedensowe zwycięstwo skrajnej prawicy, która znajdowała się na marginesie głównego nurtu politycznego od końca dyktatury gen. Francisco Franco w 1975 r. Tym razem ankiety przewidują Vox zdobędzie co najmniej 40 mandatów w Kongresie Deputowanych.

Partia wspiera teraz mniejszościowe koalicje rządów Partii Ludowej i Obywateli w regionach Madrytu, Andaluzji i Murcji, a jej wsparcie było kluczowe dla wielu innych samorządów, powiedziała Bonnie Field, profesor globalizacji na Uniwersytecie Bentley.

„Gdyby właściwe partie odniosły niespodziewane zwycięstwo w niedzielę, takie rozwiązanie z pewnością byłoby na stole” – powiedział Field.

Oczekuje się, że frekwencja będzie niska w niedzielnych wyborach, co zasadniczo przyniosło korzyści partiom prawicowym. Zauważyła jednak, że socjalistom udało się zmobilizować wyborców w kwietniu, wzbudzając „strach przed radykalną prawicą i możliwość rządzącego nią prawicowego rządu”.

„Musimy sprawdzić, czy to znowu zadziała” – dodała.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: